Mapa myśli – czym jest i jak ją zrobić?

mapa mysli
Fot. Natalia Crespo / Getty Images
Mapa myślowa może być świetnym sposobem na efektywne uczenie się. Do tego w doskonały sposób pobudza i rozwija kreatywność oraz aktywuje intuicję i logikę. Warunkiem powodzenia tej metody jest jednak to, że mapa musi być czytelna, najlepiej kolorowa, powinna też zawierać najistotniejsze dla jej autora hasła.

Na czym polega skuteczność tej techniki i kto ją wynalazł? Co to jest mapa myśli i czy można ją stworzyć samemu?

Więcej:

Mapa myśli – co to jest?

„Mind mapping” to nic innego jak pewnego rodzaju strategia systematyzowania informacji czy graficzne nimi zarządzanie tak, aby poprawić pamięć i zdolność ich przetwarzania. Inaczej rzecz ujmując, można określić tę technikę uczenia jako tworzenie kartografii umysłu. Wiele osób w szkole, na studiach czy w pracy nie wie, jak właściwie się do tego zabrać. Informacji zazwyczaj jest sporo, a czasu mało, zaś żmudne czytanie tekstu i zaznaczanie najważniejszych fraz fluorescencyjnym markerem powoduje, że chęć do zgłębienia materiału gaśnie już na starcie. Dlatego dobrym rozwiązaniem dla osób mających problem z przyswajaniem wiedzy jest mapa myśli . Uczenie się z jej pomocą jest szybsze i efektywniejsze, gdyż pobudza do działania w tym samym czasie obie półkule mózgowe, które pracując równocześnie, dają rezultaty pod postacią szybszego zapamiętywania.

Technikę tę opracowali brytyjscy naukowcy – Tony i Barry Buzan . Jest ona chętnie wykorzystywanym narzędziem także w świecie biznesu, pomagając w tworzeniu podsumowań czy prezentacji. Co ciekawe, nie ma żadnych naukowych dowodów potwierdzających jej działanie. Mimo to, wiele osób chwali sobie ten sposób przyswajania wiedzy. Metoda ta zwana jest często „notowaniem wizualnym” . Według teorii jej odkrywców uczenie się jedynie z notatek nie jest właściwe, bo w czasie ich czytania do pracy zaangażowana jest tylko lewa półkula mózgowa odpowiadająca za myślenie logiczne, liczby i słowa. Dodając do tego rysunki, symbole czy wprowadzając do mapy kolory, prawa półkula mózgowa, odpowiadająca za wyobraźnię i postrzeganie przestrzenne, włącza się w proces uczenia się, dając zdecydowanie lepsze efekty. Obrazki i krótkie hasła rozbudzają bowiem kreatywność. Taka metoda zapamiętywania jest także przyjemniejsza, co również przekłada się na szybkość uczenia się, a do tego jej niewątpliwą zaletą jest możliwość szybkiego powtórzenia materiału. To doskonały sposób uczenia się nie tylko dla wzrokowców, jest również świetnym rozwiązaniem na uaktywnienie „burzy mózgów”.

Mapa myśli – jak zrobić?

Odtwórcze zapamiętywanie i „wkuwanie do głowy” informacji jest nużące i powoduje niechęć do nauki. W takim przypadku z pomocą przychodzi mapa myśli.

Mapę myśli można przygotować samodzielnie. Wystarczy jedynie czysta kartka papieru A4 ułożona poziomo i coś do pisania. Jak stworzyć mapę myśli? Wzór do jej wykonania jest dość prosty i najogólniej rzecz ujmując, bazuje na zasadzie od ogółu do szczegółu. Punkt centralny mapy stanowi najistotniejsza w całości informacja. Najlepiej, aby była napisana dużymi, drukowanymi literami. Wokół niej należy zbudować promieniście „gałęzie”, czyli kolejne ważne frazy, słowa-klucze (nigdy całe zdania!), rysunki czy symbole, które ułatwią zapamiętywanie i z których będą wyrastać kolejne, cieńsze i zawierające informacje o mniejszym priorytecie. Ważne, aby były kolorowe czy nawet zabawne – każda stymulacja mózgu do budowania skojarzeń czy wiązania faktów lub organizowania informacji w całość będzie tu działać na korzyść, ułatwiając przyswajanie wiedzy i sprzyjając myśleniu twórczemu. Najważniejsze informacje powinny znaleźć się najbliższej „serca” wzoru myślowego, kolejne, będące rozwinięciem tych poprzednich, sukcesywnie dalej. Ważnym czynnikiem jest też wielkość liter – duże przy „centrum”, a na gałęziach coraz mniejsze. Warto również używać różnych stylów liter i kolorów. Należy pamiętać o tym, że mózg lubi obrazki, więc dobrze postarać się, aby nie zabrakło ich na naszej mapie myśli. Nie może ich być jednak zbyt dużo, bo nadmiar mógłby zakłócać harmonię i przejrzystość mapy. Do schematu skojarzeń dobrze też włączyć strzałki czy różne linie – przerywane, kręte itd.

Zobacz film: Złote myśli Doroty Wellman i Marcina Prokopa. Źródło: Dzień Dobry TVN

Warto jednak wiedzieć, że nawet w komputerze można stworzyć mapę myśli . Program do stworzenia jej w takiej formie oferuje wiele stron internetowych. Sporo z nich jest darmowych, jednak dla wymagających są także rozbudowane, płatne wersje, które oferują więcej możliwości projektowania. Taka forma tworzenia mapy myśli ma jednak nie tylko swoich zwolenników, ale i przeciwników. Ci drudzy twierdzą, że projektowanie jej na komputerze nie rozwija tak bardzo kreatywności, jak autorska metoda wykorzystująca odręczny rysunek.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości