
Zbliżają się wakacje, a my coraz chętniej wystawiamy się na słońce. Delikatna opalenizna może i wygląda ładnie, jednak w tym przypadku powinno liczyć się przede wszystkim nasze zdrowie. Warto więc pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, bo profilaktyka to najważniejsza broń w walce z czerniakiem. Jak bezpiecznie przygotować się do lata i zadbać o swoją skórę? O tym rozmawialiśmy z dr hab. n. med., prof. Grażyną Kamińską-Winciorek, dermatolog i ekspertką Ministerstwa Zdrowia.
Profilaktyka – chroń się przed czerniakiem
Problem czerniaka jest problemem wzrastającym, ponieważ zwiększyła się wykrywalność, ale także świadomość naszych pacjentów. Częściej i szybciej zgłaszamy się do lekarza, by wykryć niepokojące objawy – powiedziała dr hab. n. med., prof. Grażyna Kamińska-Winciorek. Co więcej, choroba ta jest całkowicie wyleczalna, jednak warunkiem jest jej wczesne wykrycie.
Profilaktyka wtórna czerniaka jest najważniejsza. Stała i regularna obserwacja u dermatologa, u chirurga onkologicznego lub onkologa klinicznego. Każdy lekarz powinien zbadać skórę w całości, wykonać badanie dermatoskopowe, które jest badaniem w powiększeniu wszystkich, zanim barwnikowych. Zbadanie wszystkich znamion zajmie dokładnie minutę
- wyjaśniła specjalistka.
Jakie znamiona powinny budzić nasz niepokój? Czym się charakteryzują? - Asymetria zmiany, nieregularne brzegi, liczne barwy, średnica powyżej 5 mm, jak i ewolucja, powiększanie się ogniska. W tej klasyfikacji niezwykle ważna jest nie tylko średnica, ale zmiany, których nigdy nie mieliśmy – powiedziała.
Jak chronić naszą skórę przed zmianami? W letnie dni unikajmy wylegiwania się na słońcu w godzinach szczytu. Tak naprawdę na plaży nie powinniśmy przebywać od 10 do 15. Nie zapominajmy także o kremach z filtrem oraz ich odpowiedniej ilość i stałym powtarzaniu.
Zobacz zapis czatu:
Rak skóry - co to jest, jak się rozwija
W okresie letnim w przypadku wystąpienia opalenizny badanie dermoskopowe powinno być wykonane na około 6-8 tygodni po ekspozycji słonecznej. W przypadku zmian podejrzanych należy jednak odstąpić od tej zasady i zgłosić się w trybie pilnym do specjalisty. Należy również podkreślić, że każda pora roku jest dobrym momentem na zbadanie zmian szczególnie tych niepokojących. Trzeba czym prędzej zgłosić się do specjalisty i nie odwlekać w czasie takiego badania.
Rak skóry i czerniak zaliczane są do złośliwych nowotworów skóry. Wywodzą się jednak z innych komórek. Wymienione raki skóry - kolejno z komórek warstwy podstawnej i kolczystej naskórka, natomiast czerniak z komórek barwnikowych czyli melanocytów. Cechuje je również inny przebieg, obraz kliniczny i odmienna zdolność do przerzutowania.
Czerniak to nowotwór złośliwy o największej dynamice wzrostu liczby zachorowań w Polsce, dlatego też stanowi istotny problem. Jest najbardziej podstępnym nowotworem skóry, dynamicznie rozwijającym się i odpornym na leczenie. W Polsce co roku odnotowuje się około 4000 nowych przypadków, z czego ok. 25-30 proc. kończy się zgonem. Zapadalność na ten nowotwór w naszym kraju podwaja się co 10 lat, a w ciągu ostatnich 20 lat zwiększyła się o ponad 300 proc. Wcześnie wykryty czerniak jest prawie w 100% wyleczalny dlatego tak ważne jest szybkie i prawidłowe rozpoznanie nowotworu.
Audycja jest częścią kampanii społecznej „Planuję długie życie” realizowanej w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020–2030, finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.
Chcesz wiedzieć więcej wejdź na stronę http://planujedlugiezycie.pl
Zobacz także:
Jedzenie grzybów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka. Które są najzdrowsze?
Schudła ponad 40 kg, by zostać mamą. "Chciałam cieszyć się życiem, a nie jeść tylko marchew"
Artykuł sponsorowany





