Profesor Zbigniew Izdebski bada życie seksualne Polaków od 1997 roku. Zrealizował już pięć edycji, przy czym kolejna zaplanowana była na 2021 roku. Ekspert zdecydował się jednak podjąć zadania wcześniej i zbadał poziom zadowolenia Polaków ze swojego życia w czasie pierwszej fali pandemii. Co udało mu się ustalić?
Życie seksualne Polaków
66 proc. Polaków jest zadowolonych ze swojego życia - taki wniosek przedstawił w swojej pracy "Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasie pandemii Covid-19" profesor Zbigniew Izdebski z Wydziału Pedagogicznego UW, specjalista zdrowia publicznego.
W badaniu udział wzięło 3 tys. osób w różnych przedziałach wiekowych. Respondenci byli pełnoletni. Odpowiadali na pytania samodzielnie, wypełniając ankietę w internecie (Computer Assited Web Interview, CAWI).
Profesor chciał zgłębić wiedzę na temat kondycji psychicznej i fizycznej Polaków w pierwszych miesiącach pandemii, a zatem i izolacji, tj. od marca do maja.
Dopiero na tym tle mogłem odnieść się do kwestii związanych z relacjami w związkach i aktywności seksualnej
- wyjaśnił.
Pandemia zaskoczyła wszystkich. Znaleźli się jednak tacy, którzy wskazali, że ich związek wzmocnił się w tym czasie – w ten sposób wypowiedziało się 22 proc. ankietowanych. Kilkanaście procent oceniło, że ich relacje uległy pogorszeniu, a 5. – po raz pierwszy pomyślało o rozwodzie. Co ciekawe, 14 proc. respondentów przełożyło swoje plany o powiększeniu rodziny na przyszłość.
Mieszkańcy których województw ocenili najwyżej swoje zadowolenie z małżeństwa lub stałego związku? Najkorzystniej wypadło województwo podlaskie (85 proc. pozytywnych odpowiedzi), a także podkarpackie (82 proc.) i kujawsko-pomorskie (81 proc.).
Kondycja psychiczna młodych w czasie izolacji
Profesor zwrócił uwagę na ważny problem kondycji psychicznej młodych ludzi w czasie pandemii. Wiadomo że nie należą oni do grupy największego ryzyka jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem – w tejże znajdują się seniorzy. To jednak młodych dotknął kryzys psychiczny. Profesor Izdebski wskazał, że to właśnie ta grupa nie radzi sobie z samotnością.
Aż 39 proc. ankietowanych w przedziale od 18 do 29 lat w wyniku pandemii zaobserwowało u siebie przewlekłe zmęczenie, osłabienie, senność i trudności z koncentracją. Z badań specjalisty zdrowia publicznego wynika, że 53 proc. przebadanych uczniów i studentów w czasie pandemii koronawirusa miało załamanie lub kryzys psychiczny. Najmniejszy odsetek w tym kontekście, bo 21 proc., stanowili renciści i emeryci.
Zadowolenie z życia seksualnego Polaków
Najbardziej zadowoleni ze swojego życia seksualnego są ankietowani w przedziale wiekowym 30-49 (59 proc. z nich ocenia je jako dobre i bardzo dobre). Ogółem 51 proc. Polaków w badaniu wyraziło się pozytywnie na ten temat.
Izolacja wymusiła na nas przebywanie cały czas wspólnie w domu. Tym samym obecność dzieci i innych osób została zaznaczona jako przyczyna trudności z odbyciem stosunku seksualnego u 18 proc. kobiet i 14 proc. mężczyzn. To jednak nie stanowiło najbardziej znaczących orzeszków. Okazały się być nimi zmęczenie i stres (deklaracja 25 proc. kobiet i 22 proc. mężczyzn).
Wzrost zainteresowania współżyciem seksualnym zgłosiło 22 proc. mężczyzn z najniższej grupy wiekowej. U kobiet liczba ta była nieco niższa – wyniosła 18 proc. wśród ankietowanych w przedziale 18-29 lat.
Mieliśmy okazję zapytać profesora o to, czy zamierza kontynuować eksploracje nad poziomem zadowolenia z życia seksualnego Polaków. Zbigniew Izdebski przyznał, że jest jak najbardziej zainteresowany pogłębieniem swoich badań. Oczywiście, taka inicjatywa, choć ma ma wymiar społeczny i jest bardzo ważna, potrzebuje także dofinansowania. Partnerem zaprezentowanego badania jest Polpharma. Realizację wsparły również Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet Zielonogórski. Badania przeprowadziła firma IQS.
Wszystkie informacje zostały zaczerpnięte z uw.edu.pl, na podstawie pracy: "Zdrowie, relacje w związkach i życie seksualne Polek i Polaków w czasie pandemii Covid-19" profesora Zbigniewa Izdebskiego z Wydziału Pedagogicznego UW, specjalisty zdrowia publicznego.
Zobacz także:
Agnieszka Chylińska w szczerym wyznaniu: "Dwoje moich dzieci są dzieciakami szczególnej troski"
Autor: Anna Mierzejewska
Źródło: Badanie prof. Zbigniewa Izdebskiego, uw.edu.pl