Rysunkowe zwierzęta bardzo szybko zdobywają serca naszych maluchów. Zastanawiasz się, jak narysować kota krok po kroku? Dla dzieci, które będą Cię obserwować podczas tworzenia, będzie to prawdziwa frajda. A może zaprosisz je do wspólnej zabawy? To wcale nie takie trudne, jak myślisz!
Twoje dziecko lubi słuchać różnych niesamowitych historii? W takim razie na pewno spodoba mu się, gdy wyczarujesz dla niego jedną z baśniowych postaci. Zobacz, jak narysować kota w butach krok po kroku i pozwól, by Twój mały asystent wybrał dla niego kolory oczu, sierści i ubrania.
Krok pierwszy: Przygotuj Wasze stanowisko pracy
Na początek wyjmijcie kartki i przybory do rysowania. Do stworzenia szkicu wystarczy Wam dobrze zatemperowany ołówek i gumka. Jeśli nie czujecie się pewnie w czynnościach manualnych, sięgnijcie po ołówek średniej twardości: 2B lub 3B. W ten sposób bez problemu usuniecie niechciane kreski, które powstaną podczas rysowania (ołówek o miększym graficie mógłby się rozmazywać podczas ścierania gumką, a po takim z twardszym grafitem mogłyby zostać rysy na papierze). Przydatna będzie też na pewno temperówka, bo nawet najlepiej zaostrzona końcówka grafitu w końcu się stępi. Jeśli chcesz, możesz też przygotować czarny cienkopis, którym poprawisz kontur postaci już po skończeniu rysunku.
Krok drugi: Czas na kota!
Masz już wszystko? W porządku. W takim razie możesz przejść do sedna. Jeśli dalej nie wiesz, jak narysować kota krok po kroku, nie przejmuj się i zacznij od najprostszej rzeczy. Delikatnymi kreskami, nie przyciskając zbyt mocno ołówka do kartki, naszkicuj pionowy trapez zwężający się ku górze. To będzie tułów Twojego kota w butach. Na najkrótszym boku znajdującym się u góry osadź dwa małe trójkąciki, które posłużą postaci za uszy. Dorysuj także łapki po obu stronach trapezu (mniej więcej w połowie jego wysokości) oraz nogi wychodzące z jego podstawy. Później będziesz je jeszcze mógł dopracować.
Pamiętaj, że kot ma ogon! Dorysuj go z prawej lub lewej strony tułowia (oczywiście u dołu). Pozwól, by dziecko zadecydowało, czy ma pozostać jednolitego koloru, czy dorysujecie mu od razu paski lub łatki.
Na koniec zostaw sobie pyszczek. Oczy zrobisz z dwóch kółek, a w ich środku postawisz dwie czarne kropki służące kotkowi za źrenice. Nad nimi narysuj półokrągłe brwi, a pod nimi, na środku, zrób wyraźną, poziomą, lekko pogrubioną kreskę – to będzie nos. Aby zrobić sam pyszczek zwierzaka, wykorzystaj dwa półkola. Oba będą wychodzić ze środka nosa i kończyć się na kocich policzkach (możesz je podkreślić małymi kółeczkami, które po ukończeniu rysunku pokolorujesz na przykład na różowo). Na koniec zostają Ci wąsy: to tylko parę prostych kresek z obu stron i już!
Krok trzeci: Są i buty kota w butach!
Masz już zwykłego kota, ale dalej nie wiesz, jak narysować kota w butach? Krok po kroku dochodzimy również i do tego. Skoro w poprzednim kroku narysowałeś już swojemu bohaterowi nogi, teraz wystarczy zadbać o obuwie. Doskonałe buty stworzysz, wykorzystując proste kształty, na przykład trójkąty. Wtedy obuwie Twojego kota będzie miało ostre noski, chyba że wspólnie z dzieckiem zdecydujecie się je ściąć. Możecie także dorysować proste cholewki lub ozdobić je w inny sposób, jaki przyjdzie Wam na myśl. Musicie też się zastanowić, czy buty mają być wsuwane, czy wiązane. W drugim przypadku, koniecznie dorysujcie sznurówki.
Krok czwarty: Pora na dodatki stroju kota w butach
Buty to nie wszystko! Prawdziwy baśniowy kot miał także ubranie i rozmaite dodatki. Waszemu bohaterowi dorysujcie więc spodnie: niech kończą się poniżej wysokości, na której znajdują się jego łapki. Wyżej załóżcie mu koszulę lub marynarkę: niech rękawy wychodzą na „ramiona” kotka.
Czym byłby kot w butach bez kapelusza? Spłaszczona elipsa, która wykroczy znacznie poza obszar głowy bohatera, pozwoli stworzyć kapelusz o szerokim rondzie. Do niej musisz dorysować tylko górę. Koniecznym dodatkiem będzie też piórko – sami wybierzcie stronę, z której je umieścicie. Kot z tak pięknym kapeluszem będzie wyglądał naprawdę szlachetnie.
Kotu w butach, nawet temu rysunkowemu (a może przede wszystkim?), nie można odmówić na pewno waleczności. Właśnie dlatego w jedną z jego łapek, najlepiej prawą, włóż szpadę. Stworzysz ją bez problemu: wystarczy, że podłużną, nieco szerszą kreskę przetniesz poziomo króciutką, tuż nad łapką kota.
Krok piąty: Wykończenie rysunku
Tak, skoro właśnie przekonałeś się na własnej skórze, jak rysować kota krok po kroku, teraz dokończ swój rysunek. Na łapkach kota możesz wyrysować poduszeczki oraz dorobić mu pazurki. Jeśli zdecydowałeś się na wyraźniejszy kontur, weź do ręki cienkopis i popraw wszystkie te kreski, które uważasz za ostateczne. Następnie odczekaj kilka minut, by tusz z cienkopisu wysechł (w przeciwnym razie podczas wycierania resztek szkicu rozmażesz kontur). Na koniec wytrzyj gumką niechciane kreski.
Gdybyście jednak nie mieli cienkopisu bądź nie chcieli go użyć, możecie zostawić wersję ołówkową.
Jeśli Twój mały ochotnik wyrazi na to ochotę, dobierzcie kredki, którymi wspólnie pokolorujecie obrazek. Dodajcie trochę cieni i detale, a wasz kot w butach stanie się naprawdę wyjątkowy. Koniecznie dajcie się ponieść wyobraźni!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN