Jesień to bardzo urokliwa pora roku. Liście na drzewach przyjmują różnorodne, piękne kolory. Dojrzewają też owoce, co sprawia, że paleta kolorów robi się jeszcze większa. Dla rysowników i malarzy krajobrazu rozpoczyna się najbardziej inspirujący okres. Warto więc dowiedzieć się, jak narysować jesień.
Dla młodszych artystów jesień to świetny moment na rozpoczęcie przygody ze sztuką. Na początku nieodzowna jest pomoc rodziców, którzy nauczą dziecko, jak narysować panią jesień.
Więcej:
- Przesilenie jesienne jako sezonowa choroba afektywna
- Zrób sobie hamak za 50 złotych!
- Jak narysować rower – wskazówki i praktyczne porady
Jak narysować krajobraz jesienny?
Według klasycznej szkoły rysunku, przy tworzeniu jesiennego obrazu natury trzeba kierować się kilkoma podstawowymi zasadami:
- podstawą jest nauka obserwacji. Narzędzia typowo rysownicze są na drugim miejscu. Najważniejszym narzędziem artysty, który chce narysować jesień, jest oko i ręka, która przenosi obserwację na płótno lub papier;
- z pierwszym elementem nieodłącznie związana jest ciągła praca nad rozwojem zmysłu obserwacji natury ;
- nieodzowny jest też element teorii – nauczenie się, jak przenosić trójwymiarowy obraz natury na dwuwymiarowa płaszczyznę, wiedza z zakresu teorii kolorów, perspektywy oraz budowy brył, dzięki czemu łatwiej nauczymy się np. jak narysować las jesienią;
- kreatywność i wyobraźnia – to dwa kolejne obszary, których rozwój jest niezbędny dla zdobycia umiejętności artystycznych;
- wreszcie coś, co może spowodować, że nasze dzieła będą wyjątkowe i charakterystyczne, a mianowicie odkrycie własnych i niepowtarzalnych środków ekspresji.
Dlaczego warto wiedzieć, jak rysować jesień z natury?
Rysowanie natury znakomicie rozwija zmysł obserwacji – artysta musi sam nauczyć się, jak odczytywać naturę i jakie prawidła nią kierują. Wszystkie elementy, które chcemy sportretować są w 100% naturalne i prawdziwe – światło, układające się cienie, kolory, przestrzenie, bryły i perspektywa jesiennego krajobrazu . Przed artystą otwiera się nieskończona liczba możliwości sportretowania obserwowanych zjawisk, a także własnej interpretacji jesieni. Przy malowaniu ze zdjęcia można tylko skopiować obraz utrwalony przez fotografa. Malowanie natury daje bardzo dużo możliwości – w każdej chwili można wyjąć szkicownik i rozpocząć pracę. Szczególnie jesienią można uzyskać bardzo dobry obraz natury, warto więc nauczyć się, jak rysować jesień.
Jak rysować panią jesień?
Po przygotowaniu odpowiednich narzędzi (papier, ołówek, kredki), można przystąpić do rysowania jesiennego krajobrazu . Mniej więcej w ⅓ wysokości kartki rozpoczynamy rysowanie pagórka. Symbolizować go będzie linia wygięta w łuk, idąca od lewej strony do środka dolnej krawędzi kartki. Drugi pagórek rysujemy od strony prawej do środka strony. Lewy pogórek nieco zasłania spód pogórka prawego. Na rysunku dodajemy trzeci pagórek, w pewnej odległości od dwóch pozostałych, dlatego symbolizować go będzie łukowata linia w środku między dwoma pierwszymi pagórkami. Teraz nadszedł czas na namalowanie drzewa. Rysujemy je na prawym pagórku, w górnej części rozszerzając linie w prawo i w lewo, dzieki czemu tworzymy koronę drzewa. W tym miejscu rysujemy gałęzie średniej grubości w postaci równoległych linii. Dodatkowo dorysowujemy jeszcze dwie gałęzie oraz ścieramy te części wzgórza, które nie powinny być widoczne poprzez pień drzewa. W koronie drzewa rysujemy teraz drobne gałązki opadające lekko w dół. Na gałęziach musimy teraz dorysować owoce, mogą to być np. jabłka. Z lewej strony obrazu można narysować dużą chmurę, a obok niej kilka mniejszych. Teraz dodajemy kilka liści na drzewie, a jako że jest to krajobraz jesienny, kolorowe liście muszą też leżeć na ziemi.
Jak narysować jesień w formie martwej natury?
Najwięcej kolorów i najciekawsze efekty można uzyskać, malując martwą naturę jesienią. Jak więc narysować jesień w domowych warunkach? Do stworzenia obrazu niezbędne będą kartka papieru, ołówek, ołówki kolorowe, cyrkiel, linijka, gumka. Najczęściej na obrazach martwej natury przedstawiany jest stół, na którym stoi wazon z jesiennymi kwiatami. W celu narysowania stołu kartkę papieru dzielimy na pół poziomą linią. Jej dolna część stanowić będzie stół, a górna tło. Dzban rysujemy mniej więcej w połowie linii określającej stół, zarówno w pionie jak i w poziomie. Następnie owalnym kształtem pionowym oznaczmy boki dzbana, a poziomymi owalami jego spód, górę oraz wzorzec występujący na jego powierzchni. Po usunięciu linii tylnych, które nie powinny być widoczne, otrzymujemy gotowy dzban stojący na stole. Trzeba go jeszcze uzupełnić o dziób oraz duży uchwyt. Charakterystycznym elementem martwej natury są typowe dla jesiennego krajobrazu owoce. Gruszki można narysować przy wykorzystaniu cyrkla. Po narysowaniu okręgów po dwóch stronach dzbana, dodajemy do nich charakterystyczne dla gruszek wybrzuszenie. Po narysowaniu liści otrzymujemy gotowe owoce. Oczywiście przy martwej naturze charakterystycznej dla jesiennego krajobrazu można rysować inne owoce, takie jak jabłka czy śliwki. Jeżeli narysowana jesień nie ma być tylko szkicem, przystępujemy do kolorowania poszczególnych elementów obrazka, a także dodajemy do dzbanka kolorowe jesienne kwiaty.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN