Jak napisać wypracowanie z lektury, historii, wosu i po angielsku? Praktyczne wskazówki

Wypracowanie
Fot. Getty Images/PeopleImages
Pisanie wypracowań nie należy do zadań prostych. Wymaga wiedzy, sprawności w pisaniu i doskonałej umiejętności formułowania myśli. Jeśli jednak poznasz kilka podstawowych zasad, pisanie kolejnych wypracowań będzie coraz prostsze. Nic tak dobrze nie sprawdza się w tej dziedzinie jak sformułowanie, że trening czyni mistrza! Jeśli więc na początku spędzasz godziny, wpatrując się w pustą kartkę – nie obawiaj się, w końcu wena przyjdzie i do ciebie!

Zobacz też: Jak pomagać dziecku uczyć się w domu? >>>

W pisaniu wypracowań stale obowiązuje jedna ważna zasada, której koniecznie musisz się za każdym razem trzymać – pisz na temat! Nie wolno ci od niego uciekać czy z niego zbaczać. Oczywiście w toku pisania pojawią się dodatkowe myśli, ale zanim umieścisz je w swojej pracy, zastanów się najpierw, co właściwie do niej wnoszą. Twoje spostrzeżenia są ważną częścią każdej pracy, ale pamiętaj, by stanowiły dodatek, a nie meritum wypracowania. Nauczyciele nie lubią przecież, gdy fantazja uczniów sprawia, że tracą oni podstawowy cel pisania wypracowania, czyli naukę.

Jak napisać każde wypracowanie? Garść przydatnych wskazówek

  • Przygotowanie – do napisania każdej pracy pisemnej należy się najpierw dobrze przygotować. Zacznij od dokładnego przeczytania i zrozumienia tematu zadania. Później możesz przystąpić do zbierania informacji – wybierz tylko te najważniejsze i najbardziej interesujące z punktu widzenia twojej pracy, bardzo pomocne może okazać się sporządzenie na tym etapie notatek „na brudno”.
  • Sporządź plan – żeby logicznie sprecyzować swoje myśli, zacznij od naszkicowania ramowego planu pracy i zastanów się, gdzie umieścisz dane informacje. Pamiętaj, że każde wypracowanie powinno się składać ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia.
  • Trzymaj się tematu – pamiętaj o podstawowej zasadzie, czyli o trzymaniu się zadanego tematu. Nie odbiegaj myślami zbyt daleko, postaraj się, by były one logiczne i konsekwentne.
  • Język – pamiętaj, że aby wypracowanie zostało dobrze ocenione, jego treść musi być atrakcyjna, merytoryczna i dobrze napisana. Postaraj się stosować prosty i zrozumiały język, unikaj błędów. Na początkowym, uczniowskim etapie, warto zapomnieć o długich i skomplikowanych frazach. Pisz proste, krótkie, ale komunikatywne zdania. Dzięki temu znacznie łatwiej będzie ci uniknąć błędów gramatycznych i składniowych. Jeśli chcesz wzbogacić swoją wypowiedź, zastosuj związek frazeologiczny lub dodaj kilka atrakcyjnych epitetów. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z tymi ozdobnikami, jasność myśli cały czas musi mieć dla ciebie podstawowe znacznie.
  • Trzymaj się limitów – każde wypracowanie ma z góry ustaloną długość, pamiętaj, żeby trzymać się tych wyznaczników. Niespełnienie wymogów nauczyciela nie przyczyni się przecież do uzyskania dobrej oceny.
  • Przezorny zawsze ubezpieczony – gdy skończysz pisać, najlepiej odłóż wypracowanie na kilka godzin lub dni. Wróć do niego za jakiś czas, ze świeżym umysłem i przeczytaj ponownie. Dzięki temu z łatwością znajdziesz podstawowe błędy językowe i logiczne. Popraw je, a całość przepisz na czysto i oddaj nauczycielowi do oceny.

Zobacz też: Rozwój muzyczny malucha od najmłodszych lat - dlaczego jest taki ważny? >>>

Jak napisać wypracowanie z polskiego?

Przy pisaniu wypracowania z języka polskiego pamiętaj, że szczególne znaczenie ma język, którym się posługujesz. Unikaj popularnych błędów i postaraj się zbudować atrakcyjną językowo wypowiedź, którą nauczyciel będzie czytał z przyjemnością.

Jak napisać wypracowanie z angielskiego?

Schemat działania jest taki sam, jak w przypadku każdego innego wypracowania, z tą różnicą, że będziesz posługiwał się innym językiem. Nie stosuj słów, których nie znasz lub nie rozumiesz. W razie konieczności – sprawdź w słowniku znaczenie słowa, pamiętając, że jeden wyraz może mieć ich wiele.

Zobacz też: Jak umiejętnie wykorzystać social media w życiu naszego dziecka? >>> 

Jak napisać wypracowanie historyczne?

W pisaniu wypracowania historycznego kluczową rolę odgrywają fakty. Pamiętaj, by to na nich oprzeć swoją wypowiedź i ograniczyć własne spostrzeżenia do niezbędnego minimum. Gdy wprowadzasz jakąś informację do wypracowania, koniecznie sprawdź, czy źródło, z którego korzystasz, jest właściwe. W internecie można znaleźć teksty, które jedynie udają wiedzę naukową, a wprawny nauczyciel z pewnością zauważy takie fałszywe informacje. Korzystaj z podręczników, książek i encyklopedii, także tych internetowych.

Zobacz też: Co to znaczy, że dziecko jest źle wychowane? >>> 

Jak napisać wypracowanie o sobie?

To wypracowanie, w którym możesz sobie pozwolić na najwięcej. Możesz dać się ponieść radosnej twórczości i zastosować oryginalną formę. Opowiedz o sobie w taki sposób, w jaki chciałbyś być zaprezentowany. Nie bój się niczego i daj się ponieść wenie, a nauczyciel z pewnością doceni twoją artystyczną inwencję.

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!