Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Rozwój muzyczny malucha od najmłodszych lat - dlaczego jest taki ważny?

Let's be kids!

Rozwój muzyczny malucha od najmłodszych lat - dlaczego jest taki ważny?

Muzyka stymuluje rozwój dzieci, zarówno w okresie prenatalnym, jak i po narodzinach. Kontakt z dźwiękami może pomóc dziecku w nauce rytmu, zwiększeniu koncentracji i zdolności pamięciowych. Muzyka dla dzieci powinna być dopasowana do indywidualnych preferencji malucha, ale także zróżnicowana.

Od wielu lat rodzice słyszą o słynnym efekcie Mozarta i o tym, aby puszczać klasyczną muzykę dla dzieci , która rozwija maluchy poznawczo. Okazuje się jednak, że efekt związany ze słuchaniem muzyki barokowej jest przeceniany, chociaż większość środowisk naukowych przyznaje, że utwory instrumentalne i barokowe są dobre dla rozwoju dzieci. Najważniejsze, aby muzyka sprawiała dziecku przyjemność i wyzwalała w nim dobre uczucia i emocje. Na rynku muzycznym można znaleźć zarówno składanki muzyki dla dzieci do snu , jak i piosenki odpowiednie na przyjęcie lub urodziny. 


  Piosenki dla niemowlaków – dlaczego warto?

  Dziecko słyszy melodie jeszcze w trakcie życia płodowego, ponieważ słuch wykształca się około 12 tygodnia ciąży. Później, po narodzinach, dzieci zwykle charakteryzuje tak zwany słuch absolutny, który zanika ze względu na brak odpowiedniej stymulacji. Niektórzy polecają tylko i wyłącznie muzykę klasyczną, która ma poprawiać inteligencję i zdolności przestrzenne. Z kolei pewna grupa badaczy uważa, że najlepszy dla dzieci jest tak zwany biały szum, czyli ciągłe, jednostajne dźwięki. Zarówno melodie klasyczne, jak i jednostajne znaleźć można w internecie oraz na płytach, które zawierają utwory dla niemowląt .

  Na łagodne angażowanie zmysłów i rozwijanie wrażliwości muzycznej od najwcześniejszego etapu życia dziecka pozwala na przykład Mata z pianinkiem od Fisher-Price. To zabawka, która rośnie wraz z dzieckiem, a rosnący maluch odkryje aż cztery sposoby na muzyczną zabawę: od słuchania kojących dźwięków po samodzielną grę na pianinku, które stanowi jeden z elementów maty.

   Jaką wybrać muzykę dla dzieci do snu?

   Małe dzieci zwykle preferują łagodną i spokojną muzykę, dlatego aby wspomóc proces zasypiania, rodzice mogą puszczać maluchowi relaksacyjne utwory. Spokojna muzyka jest dla dzieci odprężająca i uspokajająca , a także działa wyciszająco i refleksyjnie. Bardzo dobrym rytuałem przed snem jest śpiewanie maluchowi usypiających kołysanek lub puszczanie muzyki dla dzieci po polsku , która rozwija też zdolności językowe. Przed snem można także włączyć płytę z odgłosami natury, na przykład śpiewem ptaków czy szumem morza. Działa to kojąco na dziecięcy organizm i przywraca równowagę po całym dniu zabawy lub nauki. Najlepiej, jeśli muzyka do snu dla dzieci będzie instrumentalna lub klasyczna. Na rynku muzycznym dostępnych jest wiele płyt z uspokajającą i relaksującą muzyką, przeznaczoną specjalnie dla dzieci. W serwisach muzycznych, takich jak Spotify lub YouTube, można znaleźć gotowe składanki z piosenkami dla maluchów. Składanki te są dobrane w taki sposób, aby muzyka była zróżnicowana i dopasowana do różnych dzieci. 

   Najlepsza muzyka dla dzieci do zabawy

   Maluchy uwielbiają zabawy z rytmem, skakaniem i bieganiem. Badania naukowe wykazały, że wesoła muzyka odgrywa bardzo ważną rolę w rozwoju dzieci . Okazuje się, że zabawa w rytm muzycznych utworów stymuluje rozwój inteligencji przestrzennej, zwiększa świadomość ciała i zdolność do poruszania się w różnym rytmie. 

   Przenośne i dostosowane do małych rączek Pianinko Malucha od Fisher-Price sprawia, że mały wielbiciel muzyki może bawić się i uczyć dźwięków, tam gdzie chce! Dzięki tej zabawce dziecko usłyszy prawdziwe brzmienie nut, odgłosy wydawane przez kaczkę lub krowę lub wesołe piosenki oraz wypowiedzi o kolorach, liczbach i kształtach! 

   Rodzice mogą zaproponować skoczną muzykę dla dzieci , a maluchy dzięki podskokom, ćwiczeniom fizycznym lub bieganiu poprawią swoją sprawność. Najlepiej, aby to dziecko wybrało swoje ulubione utwory, ponieważ wtedy zabawa będzie pełna radości i pasji. 

   W trakcie różnych gier towarzyskich dobrze wybrać szybką muzykę dla dzieci , która pobudza, dodaje energii i zwiększa motywację do zabawy i wysiłku fizycznego. Zabawą muzyczną, która rozwija zdolności poznawcze i emocjonalne dziecka, jest pudełko z zadaniami. Prowadzący puszcza muzykę, a w jej takt maluchy podają sobie pudełko wypełnione karteczkami. W momencie, w którym muzyka milknie, dziecko wyciąga karteczkę, na której zapisane jest konkretne zadanie. Może być to zaśpiewanie piosenki, wyrecytowanie wiersza lub opowiedzenie kawału. Zabawa trwa do czasu, aż pudełko zostanie opróżnione z karteczek. Dzieciom można także zaproponować inne zabawy, takie jak kalambury do muzyki, gra w klasy w rytm piosenek oraz taniec w parach. 

   Muzyka dla dzieci do tańca, co wybrać na dziecięce przyjęcie?

   Muzyka to obowiązkowy element każdego przyjęcia, także tego dla dzieci. Odpowiednio dobrane utwory mogą być podkładem do różnych zabaw, na przykład ciuciubabki lub gry w chowanego. Dobra muzyka dla dzieci to taka, która jest lubiana przez większość maluchów, a nie tylko przez organizatora przyjęcia. Na imprezę dla dzieci można wybrać płyty z hitami dziecięcymi i składankami najnowszych przebojów popowych. 

   W przypadku przedszkolaków najlepiej puścić te piosenki, które nadają się do zabaw i gier towarzyskich.  A co może być fajniejszego niż wspólna zabawa w karaoke? Dzięki zabawkom takim jak Mikrofon Malucha urodzinowe przyjęcie może przerodzić się w szaloną zabawę, dzięki której dzieci mogą poczuć się jak prawdziwe gwiazdy, śpiewając nagrane, bądź nagrywać własne piosenki.

   Z kolei dla uczniów podstawówki dobrze jest wybrać najnowsze przeboje, puszczane w radiu. Można skorzystać także z gotowych playlist na przykład na Spotify z muzyką dla dzieci na imprezę . Najlepiej wybrać kawałki skoczne i szybkie, przy których można tańczyć i przeplatać je spokojną muzyką, która będzie idealna na wolne tańce. Muzyka dla dzieci na urodziny powinna być dopasowana do okazji, a więc zarówno podniosła i spokojna, jak i radosna oraz energetyczna. W trakcie zabawy urodzinowej dzieci mogą także zabawić się w DJ-a i samodzielnie puszczać piosenki zarówno z płyt, jak i ze stron internetowych. Zdecydowanie najlepsza muzyka dla dzieci to taka, która podoba się maluchom, mogą się do niej bawić i odczuwają w stosunku do niej pozytywne emocje.


   Czytaj także:

   Zobacz film: Kiedy pozwolić dziecku na karierę? Źródło: Dzień dobry TVN


   Artykuł sponsorowany
   Co sądzisz o tym artykule?
   3
   0
   Wybrane dla Ciebie
   Komentarze
   0