Każda kobieta przechodzi w swoim życiu różnorakie infekcje intymne. Wszystkie znamy ten ból, świąd, pieczenie i dyskomfort, który jasno daje nam znać, że męczy nas infekcja pochwy. Warto wiedzieć jak radzić sobie z często spotykaną grzybicą. Zarazić się nią łatwo. Dobrze, że wyleczyć ją również nie trudno.
Grzybica pochwy nie jest dolegliwością zagrażającą życiu. Nie można jednak jej ignorować, ponieważ nieleczone infekcje intymne mogą prowadzić do groźnych powikłań.
Przyczyny grzybicy pochwy
Przyczyn grzybicy pochwy jest niezwykle dużo. M.in. z tego powodu jest to bardzo częsta choroba – co najmniej 75% z nas, kobiet, zachorowało lub zachoruje na nią w przyszłości. Drożdżyca pochwy spowodowana jest w głównej mierze zaburzeniami w pH pochwy, które wywoływać mogą nieodpowiednio dobrane, silnie perfumowane środki do higieny intymnej. Sprawcami infekcji grzybiczej pochwy mogą być też: młody wiek, wczesna inicjacja seksualna, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, czy seks oralny. Aby uniknąć tego typu infekcji, warto zadbać o noszenie bielizny wykonanej z przewiewnych, naturalnych materiałów oraz unikać zbyt długiego noszenia wkładek higienicznych. Grzybica pochwy może być też spowodowana przez takie czynniki, jak: antybiotykoterapia, osłabienie organizmu, stres, cukrzyca, czy zła dieta. Na to schorzenie narażone są szczególnie kobiety w ciąży.
Jeżeli chcesz zapobiec tej przykrej dolegliwości, jaką jest grzybica pochwy, leki bez recepty takie jak probiotyki dopochwowe czy Tantum Rosa przychodzą z pomocą – pozwolą zachować odpowiednie pH pochwy i uchronią przed infekcją.
Grzybica pochwy – objawy
Objawy grzybicy pochwy nie zawsze są proste do przyporządkowania tylko temu jednemu, konkretnemu schorzeniu. Pamiętajmy, że mogą to być między innymi:
· swędzenie pochwy,
· pieczenie pochwy,
· upławy z pochwy o charakterystycznej konsystencji, przypominające twarożek,
· biały nalot przy wejściu do pochwy,
· zaczerwienienie wejścia do pochwy,
· obrzęk wejścia do pochwy,
· ból podczas oddawania moczu i podczas stosunku seksualnego.
W przypadku zaobserwowania takich objawów warto udać się do ginekologa, który zdiagnozuje infekcję i wdroży odpowiednie leczenie.
Grzybicze zapalenie pochwy – diagnostyka
Jak wspomniano wcześniej, drożdżyca pochwy diagnozowana jest w gabinecie ginekologicznym. Lekarz przeprowadza dokładny wywiad dotyczący m.in. stylu życia pacjentki, jej aktywności seksualnej, czy przyjmowanych przez nią leków. Następnie za pomocą badania fizykalnego, a także testu pH stwierdzi czy infekcja intymna, która uprzykrza życie to właśnie grzybica pochwy .
Grzybica pochwy – leczenie
Leki wspomagające leczenie grzybicy pochwy dostępne są z reguły bez recepty. Wśród nich znaleźć się mogą: probiotyk grzybobójczy, płyn do irygacji, a także maść na grzybice pochwy . Pamiętajmy, że infekcja grzybicza pochwy (a dokładniej mówiąc drożdżaki wywołujące chorobę) może przenieść się również na Twojego partnera, dlatego ważne jest podjęcie leczenia również przez osoby, z którymi odbywałaś stosunki seksualne.
Jeżeli podejrzewasz, że dolega Ci grzybica pochwy, leki bez recepty mogą również zatrzymać rozwój choroby i sprawić, że nie dojdzie do jej silnej fazy. Jednak często wizyta u ginekologa będzie konieczna.
Grzybica pochwy – domowe sposoby znane i stosowane od lat. Czy są skuteczne?
Domowe sposoby leczenia tej infekcji pochwy niestety są nieskuteczne. Wszelkiego rodzaju irygacje i przemywanie okolic intymnych roztworem z nadmanganianem potasu, rumianku, czy wodą z octem nie pomogą w walce z chorobą. Stosować można je jedynie doraźnie , w celu złagodzenia takich objawów jak: swędzenie pochwy czy pieczenie pochwy .
Nawracająca grzybica pochwy
O nawracającej drożdżycy pochwy mówimy wtedy, gdy dochodzi do niej minimum 4 razy w roku. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy może być zarażenie przez partnera podczas stosunku. Częstymi powodami nawracających infekcji pochwy może być też niewyleczenie choroby do końca, brak odpowiedniej higieny czy bielizny, a także zaburzanie pH pochwy. Warto spotkać się z lekarzem, który pomoże zminimalizować ryzyko nawrotu choroby dzięki odpowiednim specyfikom.
Czy grzybica pochwy w ciąży jest zagrożeniem dla matki i dziecka?
Grzybica pochwy w ciąży jest często spotykana. Nie jest jednak neutralna dla zdrowia ciężarnej i płodu. Warto zaznaczyć, że nieleczona w czasie ciąży grzybica pochwy może powodować szereg powikłań – zahamowanie wzrostu płodu, poród przedwczesny lub także poronienie. W aptekach dostępne są leki na grzybice pochwy bezpieczne dla ciężarnych, o które warto zapytać swojego ginekologa w przypadku wystąpienia infekcji.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN