Genmaicha – herbata z prażonym ryżem. Jakie ma właściwości?

Genmaicha
Fot. joannatkaczuk / Getty Images
Genmaicha to japońska zielona herbata, produkowana obecnie również w Chinach. Dawniej była przeznaczona głównie dla niższych warstw społecznych, dodawano do niej wypełniacz w postaci ryżu, ewentualnie – prosa. Genmaicha wyróżnia się unikalnym, orzechowym zapachem. Można ją również znaleźć pod nazwą „popcorn tea” – zawarty w niej prażony ryż wielu osobom przypomina popcorn.

Ze względu na to, że herbata genmaicha jest bardzo smaczna, szybko zainteresowali się nią również przedstawiciele wyższych warstw społecznych. Obecnie produkowana jest na bazie herbaty sencha lub bancha, czasem na bazie herbaty matcha. Ze względu na to, że sama w sobie jest raczej uboga w kofeinę, można ją pić nawet w późnych godzinach.

Więcej:

Genmaicha – herbata o leczniczych właściwościach

Po zaparzeniu genmaichy uzyskuje się napar o złoto-zielonym odcieniu, lekko słodkim smaku z kasztanowo-orzechową nutą. W jaki sposób otrzymuje się herbatę? Po zerwaniu liści z krzewu należy natychmiast poddać je osuszaniu – w przeciwnym wypadku może rozpocząć się proces fermentacji. Dzięki temu utrzyma się w niej więcej leczniczych właściwości.

W Polsce najpopularniejszą odmianą owej herbaty jest matcha iri genmaicha , czyli genmaicha z dodatkiem sproszkowanej zielonej matchy. To tzw. herbata siedmiu szczęść, która dzięki dodatkowi matchy staje się bogatsza w kofeinę, uzyskuje bardziej intensywny kolor oraz trochę inny smak. W samej herbacie genmaicha zawartość kofeiny jest dosyć niska, dlatego nie ma ona zbyt dużych właściwości pobudzających.

Matcha to herbata, której proces produkcji jest bardzo złożony. Już na 30 dni przed zbiorami przy pomocy mat bambusowych osłania się plantację od promieni słonecznych. Następnie wybierane są jedynie najmłodsze listki. Herbata sencha przygotowywana jest z całych liści krzewu. Bancha natomiast z twardszych i większych liści, o bardziej wyrazistym unerwieniu wraz z szypułkami i niewielkimi łodyżkami. Obecnie popijana jest najczęściej do posiłków lub po ich spożyciu.

Zobacz także: Na przejedzenie, na trawienie - herbata!

Jakie są właściwości genmaichy? Po pierwsze, zielona herbata doskonale oczyszcza organizm oraz neutralizuje wolne rodniki, dzięki czemu zostaje spowolniony proces starzenia. Po drugie, regularne jej spożywanie pozytywnie wpływa na zęby i dziąsła, zapobiegając próchnicy oraz innym chorobom. Co więcej, zmniejsza ona ryzyko zawału oraz wzmacnia naczynia krwionośne.

Herbata genmaicha, za sprawą ryżu, jest również bogata w witaminy B i F. Doskonale sprawdza się przy przemęczeniu i dużym stresie. Jej picie zaleca się diabetykom , zawiera bowiem goryczki, które przeciwdziałają wzrostowi poziomu cukru we krwi. Jednocześnie regulują produkcję żółci, dzięki czemu herbata ma dobroczynny wpływ na apetyt i metabolizm. Dodatkowo pozytywnie wpływa na poziom cholesterolu w organizmie, a w herbacie sencha zawarte są polifenole, które przyspieszają spalanie tłuszczu.

Genmaicha – parzenie w odpowiedniej temperaturze

Sposób parzenia genmaichy może lekko się różnić w zależności od jej producenta. Z reguły do filiżanki (ok. 200 ml) należy wsypać 1 łyżeczkę herbaty, a następnie zalać ją wodą o temperaturze 65–80℃ – temperaturę taką osiąga się po 5 minutach od wrzenia. Należy zaparzać herbatę przez 1–3 minuty pod przykryciem. Po tym czasie trzeba oddzielić liście od naparu – jeśli tego się nie zrobi, herbata nabierze gorzkiego posmaku. Genmaichę można parzyć około 3 razy z tych samych liści. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wykorzystywanych wcześniej liści należy kolejne procesy parzenia przedłużać o około pół minuty.

Można spróbować wykonać genmaichę samodzielnie . Wystarczy na patelni uprażyć ryż i wymieszać go razem z zieloną herbatą. Czasem ryż może pod wpływem temperatury pękać i przypominać popcorn – taki spotyka się jednak głównie w tańszych gatunkach herbaty. W droższej jakości genmaichy ziarna ryżu są krótkie, jednolite i pozbawione spękań. Z reguły tańsze gatunki herbaty pochodzą z Chin, droższe zaś z Japonii. Smak chińskiej genmaichy określa się jako bardziej wyrazisty, japońskiej – jako bardziej łagodny. Obecnie genmaichę bardzo łatwo dostać w różnego rodzaju barach sushi oraz azjatyckich restauracjach. Niektórzy serwują ją także na zimno.

Zobacz film: Ciasto na bazie herbat. Źródło: Getty Images

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości