Świat

Gdzie znajduje się dom Muminków?

Muminki

Andrey Zhuravlev/Getty Images

Świat

Gdzie znajduje się dom Muminków?

Muminki

Andrey Zhuravlev/Getty Images

Dom Muminków nie istnieje jedynie na kartach powieści Tove Jansson. Można go odwiedzić w fińskiej miejscowości Naantali, gdzie znajduje się lunapark stylizowany na domek Muminków. Sprawdź, co można tam zobaczyć i ile kosztuje bilet wstępu.

Miasteczko Naantali znajduje się w południowo-zachodniej Finlandii. To miejsce dobrze znane wszystkim miłośnikom Muminków.

Gdzie znajduje się dom Muminków?

17 km od Turku w Finlandii znajduje się niewielkie miasteczko portowe Naantali. Jego najbardziej znaną atrakcją turystyczną jest park rozrywki Muumimaailma, czyli Świat Muminków. Park rozrywki powstał w 1970 roku. Jest położony na wyspie Kailo, połączonej mostem z centrum miasta. Co do Muminków, to nie trzeba ich specjalnie przedstawiać, gdyż są to znane bajkowe postacie. Stworzyła je fińska pisarka Tove Jansson, która napisała o nich 9 książek, na podstawie których powstały bajki animowane, słuchowiska radiowe i sztuki teatralne, popularne również w Polsce.

Dom Muminków cieszy się zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Co roku przyjeżdżają tu setki tysięcy fanów powieściowego cyklu. W lunaparku można poczuć się jak w prawdziwym domu Muminków. Znajduje się w nim wiele atrakcji rodem z bajkowej krainy, a przy tym są wykonane niezwykle starannie.

Jak wygląda zwiedzanie domu Muminków?

Każdy, kto przekracza bramę lunaparku, otrzymuje przewodnik w języku angielskim oraz muminkową gazetkę. Wielu zwiedzających zaczyna od wizyty w amfiteatrze, w którym odbywa się spektakl z Muminkami w rolach głównych. Podczas występu można zobaczyć m.in. Włóczykija czy Małą Mi. Mimo że przedstawienie jest krótkie, stanowi ekscytujący wstęp do dalszej eksploracji wyspy.

Największą atrakcją lunaparku jest klasyczny domek Muminków. Budynek jest duży, okrągły i ma niebieski kolor, tak jak w książce. Można do niego wejść i zwiedzić poszczególne pomieszczenia, które są zaaranżowane podobnie jak powieściowe. Jest tu jadalnia, gabinet Taty Muminka, biblioteczka z książkami i maszyna do pisania. Można także wejść do pokoju Muminka i obejrzeć jego kolekcję kamieni i muszelek.

Podczas spaceru po domku Muminków można spotkać aktorów przebranych za bohaterów książki. Po pomieszczeniach przechadzają się więc m.in. Ryjek, Migotka, Paszczaki oraz Włóczykij i Mała Mi. Co ciekawe, każdy z nich wykonuje charakterystyczne dla siebie czynności. Włóczykij gra na harmonijce, a Mała Mi głośno się śmieje i biega po pokojach. Jedynym nieożywionym bohaterem w lunaparku jest Buka, postrach całej krainy. Z miejsc przeniesionych z kart książki znajdują się tu także lodowa jaskinia i wieża obserwacyjna. Dodatkowymi atrakcjami są m.in. sklep z pamiątkami, kawiarnie serwujące potrawy z przepisów Mamy Muminka i grill na świeżym powietrzu.

Czy dom Muminków jest realistycznie odwzorowany?

Lunapark został stworzony przez miłośników powieści z myślą o fanach serii. Z tego powodu każde piętro i każdy pokoik są zagospodarowane tak, aby osoby odwiedzające mogły się tu poczuć jak bohaterowie książek. W poszczególnych pomieszczeniach można odnaleźć artefakty, które dla osób nieobeznanych ze światem Muminków mogą być jedynie dekoracją, lecz wiernym fanom sprawią ogromną radość. Wielu miłośników serii, którzy odwiedzili finlandzki dom Muminków, uważa, że nie ma tu przypadkowych przedmiotów.

Warto wiedzieć, że dom Muminków w Naantali to nie jedyne takie miejsce w Finlandii. Muminkowe lunaparki znajdują się również w Helsinkach oraz Tampere. W drugiej z wymienionych miejscowości funkcjonuje nawet Muzeum Muminków wybudowane przez samą Tove Jansson.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do domu Muminków?

Dom Muminków jest otwarty jedynie dwa razy w roku, a dokładniej w połowie lutego i od połowy czerwca do połowy sierpnia. Aby dokładnie poznać daty otwarcia, warto śledzić oficjalną stronę lunaparku. Tylko w tych okresach wszystkie z dostępnych atrakcji są czynne. Nie oznacza to jednak, że nie można tam pojechać poza sezonem. W okresie zimowym również można zwiedzać lunapark, lecz nie spotka się już pluszowych muminków spacerujących po uliczkach. Ponadto poza sezonem większość obiektów jest zamknięta, w tym największa z atrakcji lunaparku, czyli dom Muminków. Bilet wstępu do lunaparku kosztuje od 20 do 28 euro, ale gdy park nie funkcjonuje, można tam wejść za darmo.

Jak dojechać na wyspę Muminków?

Lunapark znajduje się na niewielkiej wyspie w miasteczku Naantali niedaleko Turku. Z Polski najłatwiej dostać się tam samolotem. Bilet z Gdańska do Turku można kupić już za niecałe 50 złotych, o ile zarezerwuje się go wcześniej. Z kolei z Turku do Naantali można dojechać jednym z busów, które kursują tam często w obydwie strony.

Zobacz także:

Wakacje w czasach PRL. "Przede wszystkim ludzie lubili się bawić" 

Ma 70 lat i jest najstarszym, dyplomowanym DJ-em w Polsce. „Inspiruję innych”

Luksusowa dieta psów królowej Elżbiety II. Jak wyglądało menu pupili monarchini?

Co sądzisz o tym artykule?
73
6
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0