Podróże

Gdzie na narty? Polska, Austria, Włochy, a może Ukraina? Ośrodki narciarskie i warunki śniegowe

Podróże

Gdzie na narty? Polska, Austria, Włochy, a może Ukraina? Ośrodki narciarskie i warunki śniegowe

Gdzie warto wybrać się na narty, żeby nie rozczarować się panującymi tam warunkami? Czy w polskich górach jest śnieg? Jakie ośrodki krajowe i zagraniczne polecają nasi goście - Mateusz Walczak z TVN24 BiS i Filip Gawryś - dziennikarz sportowy?

Dobre warunki na stokach w Austrii

Filip Gawryś wskazał miejsca, w których w tej chwili panują idealne warunki dla narciarzy.  Dokąd warto się wybrać? 

Filip Gawryś: Mam dobre informacje. W Tatrach i w Beskidach jest śnieg na stokach. W Austrii jest go bardzo dużo i tam bym skierował swoje pierwsze kroki

Kaprun - Zell am See

Zdaniem Filipa jest to lodowiec, który zna każdy narciarz. Bardzo popularny wśród naszych rodaków już od kilku dekad.  

Jeszcze na początku lat 90-tych pojawiły się tam pierwsze napisy po polsku

Tyrol - pięć lodowców

Nasz gość polecił również Tyrol i tzw. White Five - czyli wielką piątkę tyrolskich lodowców: Stubai, Hintertux, Kaunertal, Sölden, Pitztal.

Wspaniała historia. Śnieg - 3 metry już w tej chwili na stokach mamy

Kosztowne naśnieżanie stoków

Jak ocenia Mateusz Walczak, infrastruktura na stokach w Polsce jest bardzo dobra. Jednak wyjazd potrafią popsuć kapryśne warunki atmosferyczne, a naśnieżanie tras zjazdowych to kosztowna inwestycja.

Zobacz też:  Zimowa sztuka pakowania auta. Dzięki tym trikom nie zgubisz nart >>> 

Mateusz Walczak: Wyprodukowanie śniegu - 100 metrów - to koszt ponad 30 tysięcy złotych, a przecież stok ma kilka kilometrów długości. Więc te koszty idą w miliony złotych w ciągu sezonu

Gdzie jeszcze można poszaleć na nartach?

Jakie mniej popularne wśród turystów miejsca radzą sprawdzić nasi goście wielbicielom białego szaleństwa? Filip Gawryś wskazuje między innymi Księstwo Andory i Hiszpanię - góry Sierra Nevada.

Zobacz też: Jak przygotować się na wyjście w góry? Porady najmłodszej Polki, która zdobyła Koronę Ziemi >>> 

Filip Gawryś: Przenieśmy się na południe Europy. Przede wszystkim Pireneje - Księstwo Andory. Jest to jedyne miejsce na świecie, gdzie jest więcej ratrakowanych tras, niż asfaltowych dróg. Pierwszych jest 300 kilometrów, drugich 200. Mamy tam też 300 dni słonecznych w roku, późno przychodzący zmrok - około 18.00 nawet w styczniu. Jest jeszcze najbardziej wysunięty na południe ośrodek narciarski Europy - hiszpańska Sierra Nevada. Tam będąc na wysokości 3300 metrów widzimy Morze Śródziemne, a nawet Maroko.

Bułgaria, Gruzja, Turcja, Ukraina?

W opinii naszych gości, warto też zastanowić się nad innymi kierunkami wyjazdu narciarskiego. Okazuje się, że ciekawą ofertę możemy znaleźć także w Bułgarii, Gruzji, Turcji albo na Ukrainie.

Zobacz też: Maślak robi z Borsuka Adonisa. Ma na to tylko osiem dni >>> 

Co sądzisz o tym artykule?
90
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0