Co oznacza słowo „fetysz”? Jakie są najpopularniejsze fetysze i jak pozbyć się fetyszu?

kobieca dłoń dotykająca stopy wysoki obcas naga stopa
paolomartinezphotography / Getty Imgaes
Fetysz może ubogacać życie seksualne, sprawiać, że podniecenie będzie jeszcze większe. Ale fetysz ma też drugie znaczenie. Może być groźnym zaburzeniem wymagającym interwencji lekarskiej. Co znaczy fetysz i gdzie przebiega granica, po przekroczeniu której potrzebna jest pomoc?

Fetysz to obiekt, część ciała, okoliczności, które nie mają nic wspólnego z seksem, ale bez których nie potrafimy osiągnąć pełnej satysfakcji. Część osób traktuje fetysz jako dodatek do idealnego współżycia, a część nie potrafi wyobrazić sobie bez niego zbliżenia. Niemal każdy ma drobne fetysze , choć niekoniecznie lubimy o tym mówić. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie o to, co to jest fetysz , bo w zależności od osoby, może nim być wszystko. Niektóre z nich to w rzeczywistości zachowania, które znamy, inne fetysze mogą budzić uśmiech lub zdziwienie, a jeszcze inne obrzydzenie lub strach. Fetysz – co znaczy i kiedy powinniśmy skonsultować się ze specjalistą?

Fetysz - rodzaje

Każdy z nas ma inną osobowość, potrzeby i oczekiwania seksualne. Właśnie dlatego tak trudno odpowiedzieć, co to jest fetysz i co należy jako fetysz potraktować. Fetyszyzm może być podzielony na kilka podstawowych typów. Fetysz dzieli są kilka rodzajów: części ciała, garderoby, materiały i sytuacje. Każdy z nich zawiera wiele innych fetyszy.

Jeśli fetysz dotyczy kontaktu z częścią ciała, chodzi o uzyskanie satysfakcji seksualnej poprzez dotyk określonej partii ciała partnera. Można tu wymienić fetysz nóg, fetysz uszu, fetysz włosów, fetysz pupy, fetysz stóp i inne. W przypadku, kiedy podniecenie jest uzależnione od obecności elementów garderoby i materiałów, mogą być wymienione m.in. fetysze butów, rękawiczek, pończoch, bawełny, skóry. Są też osoby, dla których fetyszem są określone okoliczności jak seks w wodzie, w miejscach publicznych, nieprzyzwoite dyskusje.

Można wymienić wiele nietypowych fetyszy, które są mniej powszechne. Najczęściej znamy je z anegdot i żartów. Wśród nich wyszczególniane są na przykład: podniecanie się pluszowymi zabawkami, wąchanie czegoś, odgrywanie niemowlaka. Niestety są też inne, dla większości zupełnie abstrakcyjne formy fetysza , które wywołują uczucie obrzydzenia albo są niebezpieczne jak fetysz moczu , kału, wymiotów, nakłuwanie, bicie czy wbijanie gwoździ.

Fetysz – kiedy jest poważnym zaburzeniem?

Drobne i nieszkodliwe fetysze mogą się różnić w zależności od płci. Dla kobiety podniecający może być lęk, czy przeciwnie – bezpieczeństwo. Dla mężczyzny to, że jego partnerka będzie miała założone pończochy. Dopóki jest to traktowane jako dodatkowy bodziec, który akceptują obie strony, wszystko jest w porządku. Jednak w szerszym ujęciu fetysz ma inne znaczenie . Mówimy o nim wtedy, kiedy coś nie jest w żaden sposób postrzegane jako bodziec seksualny, ale nieobecność tego czegoś wiąże się z całkowitym brakiem podniecenia. Rozważając co to znaczy fetysz trzeba pamiętać, że z takiej perspektywy jest on zaburzeniem, uniemożliwiającym cieszenie się z bliskości drugiej osoby. Fetysz jest obsesją, czymś nad czym dana osoba nie jest w stanie zapanować.

Wracając do poprzedniej sytuacji związanej z fetyszem rajstop. Kiedy mężczyzna czuje się podniecony, gdy jego partnerka ma pończochy, jest to uważane za coś neutralnego. Jednak fetysz w poważniejszej odsłonie może dotyczyć podniecenia pończochami, a nie kobietą. Wtedy jest to problem. Fetysz w seksie może być u jednej strony stymulujący i pobudzający, a w partnerze wzbudzać obrzydzenie. Przykład? Fetysz moczu. Sytuacja jest jeszcze bardziej poważna, kiedy fetysz występuje z chorobą psychiczną albo zaburzeniem osobowości. Jak pozbyć się fetyszu w takiej sytuacji? Konieczna będzie wizyta u lekarza, który wskaże dalsze postępowanie.

Fetysz – kiedy udać się do lekarza?

Niektóre fetysze są niegroźne, częściej wywołują uśmiech i kojarzą się z urozmaiceniem życia seksualnego. Niestety nie wszystkie mogą się do tej kategorii zaliczyć. Część fetyszy jest wręcz niebezpieczna dla fetyszysty i jego partnera lub partnerki. Do seksuologa zwracają się osoby z różnymi problemami, także te, które nie radzą sobie ze swoim fetyszem. Obsesja na jego punkcie nie pozwala na życie seksualne na satysfakcjonującym poziomie. Jest to ograniczanie i zmuszanie siebie i partnera do podporządkowania się fetyszowi . Gabinet lekarza często odwiedzają ci, który nie wiedzą jak pozbyć się fetyszu , który zdominował ich życie. Burzy on relacje z partnerem, jest widoczny dla bliskich i sąsiadów. Motywem najczęściej jest cierpienie pacjenta. Nieraz są to tak skrajne przypadki, że cierpi i psychika i ciało. Fetysz doprowadza do nakłuć ciała, nacinania poszczególnych części ciała czy wbijania noży. Część seksuologów podkreśla, że zoofilia i nekrofilia też są formą fetyszyzmu.

Zobacz film: Jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa i seksuologa? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!