Sport i fitness

Dominika i Roksana walczą o marzenia. Dziewczyny potrzebują funduszy na start w Mistrzostwach Świata Cheerleaderek w USA

Sport i fitness

Dominika i Roksana walczą o marzenia. Dziewczyny potrzebują funduszy na start w Mistrzostwach Świata Cheerleaderek w USA

Kiedyś niezbyt się lubiły, dziś są najlepszymi przyjaciółkami. Wspólnie osiągają sukcesy w cheerleadingu w Polsce i na świecie. Teraz dziewczyny mają szansę spełnić swoje wielkie marzenie i reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Świata w Orlando na Florydzie. O treningach rozmawialiśmy dzisiaj z Jowitą Wilowską - trenerką oraz młodymi zawodniczkami: Dominiką Kudrańską i Roksaną Taraszką. 

Osiągnięcia zawodniczek

Dominika i Roksana trenują od 11 lat, a od 5 lat tworzą zgrany duet. Zawodniczki zdobyły w zeszłym roku mistrzostwo Polski w kategorii Freestyle Pom Duety na Mistrzostwach Polski Polskiego Związku Sportowego Cheerleadingu w Ostrołęce.

Zwycięstwo to dało zawodniczkom przepustkę do reprezentowania naszego kraju na Mistrzostwach Europy, które odbyły się w Saint Petersburgu, gdzie uplasowały się na 8. miejscu wśród najlepszych duetów w Europie.

Ponadto zawodniczki zostały nominowane na Mistrzostwa Świata w Orlando na Florydzie do reprezentowania kraju na tych zawodach.  Nominacja i wyjazd na tej rangi zawody jest marzeniem każdej cheerleaderki i tylko najlepsi mają możliwość zrealizowania tego marzenia. Niestety wyjazd wiąże się z wysokimi kosztami, które zawodniczki muszą pokryć z własnej kieszeni. Dziewczyny potrzebują około 12 tysięcy, żeby opłacić przelot, nocleg i start w zawodach.

Nie mamy możliwości podjęcia pracy, bo chodzimy do szkoły i trenujemy, a nie chcemy rodziców obciążać wydatkami

 - mówi Roksana.

Dziewczyny postanowiły założyć zbiórkę na portalu zrzutka.pl, gdzie można wpłacać pieniądze na wyjazd, który jest marzeniem zawodniczek.

Cheerleading – co to jest?

Cheerleading wywodzi się z USA, polega on na wykonywaniu elementów gimnastyki, tańca i akrobacji w rytm muzyki. Od niedawna stał się oficjalnie dyscypliną sportową. Dziewczyny startują w zawodach w kategorii Freestyle Pom.

Jest to konkurencja, która polega na samym tańcu, łączymy w nim różne style taneczne. W układzie musimy zawrzeć obowiązkowe elementy jak skoki, piruety, zmiany tempa i partnerowania

–powiedziała Dominika. 

Taneczne początki

Pierwsza w Shiva Dance Studio w Tarnowie pojawiła się Dominika Kudrańska. Dziewczyna przyznała, że przez szybę samochodu dostrzegła, iż w mieście otwiera się nowa szkoła tańca i postanowiła spróbować tam swoich sił. Początkowo rodzicie Dominiki, nie wierzyli, że dziewczyna zainteresuje się  dodatkowymi zajęciami, jednak nastolatka została w szkole tańca na dłużej. Do treningów przekonała też swoją koleżankę - Roksanę. 

Trenerka Jowita Wilowska zapamiętała je jako małe dziewczynki, które zapisały się na zajęcia taneczne, gdyż chciały rozpocząć przygodę z tańcem rekreacyjnym. Dziś na swoim koncie mają wielkie sukcesy.

Po roku ćwiczeń pani Jowita chciała stworzyć grupę najmłodszej kategorii i stwierdziła, że chce nas w  niej umieścić

 – wspomina Dominika.

Zaangażowanie i pracowitość dziewczyn jest godna naśladowania. Zawodniczki ciężką pracą wywalczyły sobie zwycięstwa na wielu zawodach. Jak w każdym sporcie czasem przychodzą też chwile zwątpienia, ale przyjaźń, jaka nawiązała się między zawodniczkami, sprawia, że wzajemnie się wspierają i motywują.

Dla nas to jest coś więcej niż taniec. To jest część naszego życia, ona daje nam taką radość. Kiedy wchodzimy na parkiet, zapominamy o wszystkich problemach. 

– powiedziała Roksana. 

Relacje zawodniczek

Dziewczyny nie zawsze miały tak dobre relacje. Roksana i Dominika poznały się na podwórku,  jako małe dziewczynki. Początki nie były łatwe -  każde ich spotkanie kończyło się sprzeczką.  

Sytuacja zmieniła się, kiedy okazało się, że będą chodzić do jednej klasy w podstawówce. Wtedy Dominika i Roksana zaczęły się tolerować. Prawdziwa przyjaźń zaczęła się, dopiero gdy Dominika zaciągnęła Roksanę na zajęcia taneczne. W 2016 roku wystąpiły na Mistrzostwach Polski i "wytańczyły" szóste miejsce. Od tego czasu są najlepszymi przyjaciółkami. Pomagają sobie nie tylko podczas treningów, ale również w szkole.

Dziewczyny zaprezentowały nam swoje taneczne zdolności. Zobaczcie ich układy:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

 Zobacz też:

Co sądzisz o tym artykule?
85
5
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0