Dlaczego warto wybrać się na wczasy do Niechorza?

Niechorze zachód słońca widok na latarnię morską
fot. MarcinSl1987/Getty Images
Wczasy w Niechorzu są wciąż doskonałą propozycją zarówno dla samotnych urlopowiczów, jak i dla rodzin z dziećmi. Niechorze gwarantuje możliwość aktywnego wypoczynku i zażywania ulubionych przez wielu kąpieli słonecznych na piaszczystych plażach.

Usytuowane w gminie Rewal Niechorze znajduje się w doskonałej lokalizacji – wolnym popołudniem można zwiedzić atrakcje sąsiednich miejscowości, np. Trzęsacza, Rewalu, Pogorzelicy. Niechorze przyciąga do siebie turystów nie tylko przez wzgląd na Morze Bałtyckie i dość szerokie plaże, ale także atrakcje w centrum miasta – muzea, kino czy kolejkę wąskotorową.

Wszystko co przyda Ci się na plażing

Niechorze – niegdyś mała wieś, obecnie jedno z najczęściej wybieranych miejsc wypoczynkowych

Znajdujące się nad morzem Niechorze początkowo było skromną, rybacką wsią. Rozwój Niechorza jako nadbałtyckiego ośrodka wczasowego przypada na drugą połowę XIX wieku. W 1866 roku wybudowano latarnię morską, górującą wówczas nad całą okolicą. Obecnie latarnia morska jest wizytówką miasta, jak i jedną z turystycznych atrakcji Niechorza . Oprócz możliwości podziwiania widoków z małej platformy widokowej na szczycie latarni turyści odwiedzający Niechorze mogą również zajść do Parku Miniatur Latarni Morskich.

Historyczne dane pokazują, że o ile w 1910 roku do Niechorza na wczasy przybyło ponad 1800 osób, o tyle już w 1923 roku liczba ta prawie się podwoiła (3000 urlopowiczów). Współczesne Niechorze w sezonie letnim odwiedzają tłumy wczasowiczów, jest to jedna z bardziej „obleganych” miejscowości wypoczynkowych nad Bałtykiem. Będąc w Niechorzu latem, aż trudno uwierzyć, że na stałe miejscowość zamieszkiwana jest przez tylko niecały tysiąc osób.

To jednak i tak wiele, wziąwszy pod uwagę historię Niechorza , które kiedyś było dwiema odrębnymi wsiami – rybacką Klein Horst i rolniczą Gross Horst . Warto wiedzieć, że pod koniec II wojny światowej Niechorze stało się teatrem działań wojennych związanych z operacją pomorską 1. Frontu Białoruskiego, która miała za zadanie rozbicie stacjonującej w tym miejscu 11. Armii Pancernej SS nazistowskich Niemiec.

Obecnie Niechorze należy do gminy Rewal i leży w powiecie gryfickim. Zajmuje obszar nieco ponad 4 km², który rozciąga się wzdłuż linii morskiej. Plaże Niechorza charakteryzują się jasnym piaskiem i średnią szerokością w porównaniu do pozostałych plaż polskich ośrodków wypoczynkowych. Długość linii brzegowej plaży strzeżonej wynosi 100 metrów. W zachodniej części plaż Niechorza występuje wysoki, naturalny klif brzegowy . Znajdujące się w Niechorzu molo składa się z dwóch kondygnacji i wykracza na ok. 400 metrów w głąb Bałtyku. Przez Niechorze przebiegają trzy szlaki turystyczne:

  • Szlak Rowerowy Morza Bałtyckiego,
  • Szlak Nadmorski (E9) rozpoczynający się w Świnoujściu, a kończący w Kołobrzegu,
  • Szlak Liwiej Łuży – nazwa pochodzi od sąsiadującego z Niechorzem jeziora.

Współczesne centrum Niechorza charakteryzuje się nowoczesną architekturą. Infrastruktura turystyczna (hotelowa, gastronomiczna) jest zróżnicowana, dlatego nie brakuje w Niechorzu hoteli wielogwiazdkowych, apartamentów, domów turysty , pensjonatów, ale także kempingów i domków letniskowych do wynajęcia. Wiele ośrodków dysponuje pokojami z widokiem na morze, a przy niektórych hotelach znajdują się odkryte baseny. Znalezienie odpowiedniej akomodacji na wymarzone wczasy w Niechorzu nie będzie więc dla nikogo problemem.

Atrakcje Niechorza – dlaczego warto zdecydować się na wczasy w Niechorzu?

Wakacje w Niechorzu dla rodzin z dziećmi czy mniejszych lub większych grup to doskonały pomysł na udany wypoczynek. Warto pomyśleć także o Sylwestrze nad morzem w Niechorzu lub spędzeniu tu wakacji zimą lub wiosną. Dlaczego? Przede wszystkim Niechorze to nie tylko plaża – gdy pogoda nie dopisze (co nad Morzem Bałtyckim może być częstym zjawiskiem) i konieczna będzie rezygnacja z wygrzewania się na słońcu, z powodzeniem można świetnie się bawić, korzystając z atrakcji turystycznych Niechorza.

W Niechorzu znajdują się aż trzy parki linowe i kilka muzeów – prócz wspomnianego Parku Miniatur Latarni Morskich warto odwiedzić także Muzeum Rybołówstwa Morskiego, w którym zgromadzone są narzędzia i trofea rybackie. Do bardziej unikatowych egzemplarzy zbiorów należą m.in. oktant oraz koleń – rekin bałtycki.

Między innymi przez Niechorze, Pogorzelicę, Rewal i sąsiednie miejscowości przebiega trasa Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej. W sezonie jeździ tu tzw. Ciuchcia Retro , skierowana zwłaszcza dla najmłodszych. Osoby pragnące spokojnego wypoczynku powinny odwiedzić niechorską motylarnię, w której można podziwiać wiele rzadkich gatunków tych majestatycznych owadów (np. Blue Morpho czy Papierowego Latawca). Z kolei osoby szukające dynamiki mogą udać się do kina, lecz kina niezupełnie „zwykłego” – w Niechorzu znajduje się tzw. kino 7D gwarantujące przeżycia nie tylko audiowizualne, ale też m.in. dotykowe i zapachowe.

podziel się:

Pozostałe wiadomości