Czy demiseksualizm to nowa orientacja seksualna? Preferencje demiseksualistów

miłosne kanapki
miłosne kanapki
Źródło: Moment RF
Demiseksualizm definiowany jest jako odczuwanie pociągu seksualnego wyłącznie do osób, z którymi łączą nas silne więzi emocjonalne. Osoby demiseksualne potrzebują dużo czasu, aby nawiązać relację miłosną, często mają z tego powodu opinię oziębłych. Demiseksualizm różni się jednak od aseksualizmu. Przez niektórych definiowany jako nowa orientacja seksualna, przez innych bagatelizowany. Czym na prawdę jest demiseksualizm?

Zjawisko demiseksualizmu budzi wiele kontrowersji. Wiele osób potrzebę bliskości przed seksem uważa za normalną reakcję emocjonalną i nie widzi potrzeby tworzenia dla tego typu zjawiska nowej nazwy orientacji. Istnieje jednak wiele przesłanek przemawiających za odrębnością osób demiseksualnych.

Czym jest demiseksualizm?

Pojęcie demiseksualizmu pojawiło się stosunkowo niedawno i od samego początku budzi wiele kontrowersji. Osoby demiseksualne to takie, które więź emocjonalną przedkładają ponad atrakcyjność fizyczną , a żeby poczuć do kogoś pociąg seksualny muszą najpierw zbudować głęboką relację. Dla niektórych osób demiseksualizm wydaje się zupełnie naturalną reakcją emocjonalną, inni uważają, że cechy demiseksualistów są na tyle charakterystyczne i odrębne, że można nazwać ich odrębną orientacją seksualną.

Według strony AVEN wiki, prowadzonej przez Sieć Widoczności i Edukacji Aseksualnej, demiseksualizm jak sama nazwa wskazuje jest pomiędzy aseksualizmem a seksualizmem. Osoby demiseksualne są w stanie odczuwać seksualny pociąg do partnera, potrzebują na to jednak o wiele więcej czasu niż przeciętny człowiek. O wiele bardziej niż atrakcyjność fizyczna liczy się dla nich osobowość partnera i więź przyjacielska lub miłosna. Z tej przyczyny demiseksualiści są często uważani za oziębłych lub trafiają do strefy przyjaźni i ciężko wejść im w stały związek. Inni ludzie mogą odnosić wrażenie, że nie są oni zainteresowani zbudowaniem relacji miłosnej.

Czym demiseksualizm różni się od aseksualizmu?

Nazwa demiseksualizm pochodzi od słowa demi, czyli pół. Osoby demiseksualne są więc w połowie seksualne i aseksualne. Jak wiemy aseksualiści w ogóle nie odczuwają zainteresowania seksem i nie czerpią z niego satysfakcji. Nawet jeśli pozostają w miłosnym związku i są silnie związani ze swoim partnerem, pociąg seksualny nie pojawia się.

Sytuacja osób demiseksualnych wygląda inaczej, ponieważ są one w stanie odczuwać przyjemność ze zbliżenia seksualnego. Aby do niego doszło, potrzebują jednak dużo więcej czasu niż większość osób, ponieważ w ich przypadku najważniejsze są emocje . Przypadkowy seks dla demiseksualistów nie będzie w ogóle atrakcyjny, będzie się wręcz wiązał z bardzo trudnymi emocjami. Jednak w odróżnieniu do aseksualistów kiedy znajdą się w trwałym związku, w którym będą respektowane ich potrzeby i gdy więź z partnerem będzie silna, nie będą wzbraniały się przed zbliżeniem.

Wielu demiseksualistów mylnie uważa się za osoby aseksualne, tymczasem brak ochoty na seks może być spowodowany deficytem zaufania lub zbyt płytką więzią emocjonalną. W przypadku demiseksualistów najważniejsza jest cierpliwość i stopniowe budowanie relacji, wtedy pociąg najpewniej pojawi się.

Zobacz film: Jak pozbyć się wstydu w sypialni? Źródło: Dzień Dobry TVN

Demiseksualizm to nie zaburzenie.

Osoby demiseksualne nie mają zaburzonego libido , ich preferencje związane są raczej ze specyfiką emocjonalną. To, co wyróżnia demiseksualizm, to moment, w którym pojawia się ochota na seks. U demiseksualistów przychodzi on po prostu nieco później niż u większości ludzi. Demiseksualiści są zainteresowani seksem, jednak obce jest im pojęcie pociągu do nieznajomych, lub świeżo poznanych osób. W okresie dorastania ciężko im zrozumieć rówieśników, którzy są zainteresowani sławnymi ludźmi i gwiazdami ekranu.

Demiseksualista musi poczuć się dostrzeżony, doceniony i zrozumiany. Nie wystarcza powierzchowne wrażenie. Osoby demiseksualne nie czują silnej seksualnej energii, jednak jeśli wejdą w głębszą relację pociąg seksualny zwykle się pojawia.

Pojęcie demiseksualizmu po raz pierwszy zostało użyte w 2006 roku i wciąż pozostaje mało znane. Większość ludzi demiseksualnych uważa się więc za osoby oziębłe i niechętne do wchodzenia w bliższe relacje miłosne. Większa świadomość dotycząca demiseksualizmu pomaga im lepiej zrozumieć siebie i dać sobie więcej czasu, który jest im konieczny do wejścia w głębszą relację.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

podziel się:

Pozostałe wiadomości