Styl Życia

Codzienność romskich dzieci mieszkających w Rumunii: bieda, dyskryminacja i walka o przetrwanie

Styl Życia

Codzienność romskich dzieci mieszkających w Rumunii: bieda, dyskryminacja i walka o przetrwanie

W piątym odcinku "Efektu Domina" Dominiką Kulczyk zabrała nas do jednej z najuboższych dzielnic europejskich stolic – Ferentari w Bukareszcie. Zamieszkujący ją Romowie żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych. – Wszędzie widać śmieci. Małe dzieci chodzą po strzykawkach, których wcześniej używali narkomani – powiedziała założycielka i prezes Kulczyk Foundation.

Rumunia, położona w południowo-wschodniej części Europy, to siódmy kraj Unii Europejskiej pod względem liczby ludności. Według niektórych szacunków, w ponad 21-milionowym państwie mieszka obecnie ok. dwóch milionów Romów. Mimo że oficjalnie są oni pełnoprawnymi obywatelami Rumunii, średnio co trzeci z nich doświadcza dyskryminacji ze względu na pochodzenie.

Niesłychane jest to, że w sercu Europy, w XXI wieku żyje mniejszość romska w tak różny sposób traktowana od pozostałych mieszkańców. To łamie serce

- stwierdziła Dominika Kulczyk.

Romowie są szczególnie narażeni na biedę, mają problemy ze znalezieniem legalnej pracy, często nie mają dostępu do edukacji – blisko 60 proc. przedstawicieli tej grupy etnicznej w wieku od 16 do 24 lat nie uczęszcza do szkoły ani nie pracuje.

Ta bieda zaczęła się systemowo po drugiej wojnie światowej, kiedy mniejszości etniczne były z założenia traktowane w taki sposób, aby je złamać, zniszczyć i oddzielić

- powiedziała Dominika.

Program alternatywnej edukacji

Policy Center for Roma and Minorities to rumuńska organizacja pozarządowa założona w 2008 roku. Działa na rzecz integracji społecznej Romów i innych mniejszości etnicznych. Jej celem jest wzmacnianie pozycji tych grup, tak aby ich członkowie stawali się aktywnymi obywatelami społeczności, w których żyją.

Policy Center for Roma and Minorities koncentruje się głównie na udzielaniu pomocy Romom mieszkającym w najbiedniejszej i najniebezpieczniejszej dzielnicy Bukaresztu – Ferentari. Prowadzi tam program alternatywnej edukacji dla dzieci, w ramach którego stwarza im otwartą i bezpieczną przestrzeń do nauki i rozwoju. Dzieci biorące udział w programie uczą się nie tylko pisać i czytać w języku rumuńskim i angielskim, ale otrzymują również wsparcie w odrabianiu lekcji, a ponadto mogą korzystać z zajęć sportowych, artystycznych i kulturalnych.

Te dzieci muszą uwierzyć w siebie, muszą uwierzyć, że nie są gorsze i że mają talenty. I ta organizacja widzi w nich, to co najlepsze, najpiękniejsze

- stwierdziła filantropka.

Program edukacji seksualnej

Kulczyk Foundation wsparła program edukacji seksualnej realizowany przez organizację Policy Center for Roma and Minorities dla dziewcząt pochodzenia romskiego w przedziale wiekowym 10-18 lat oraz sfinansowała roczne zajęcia taneczne dla dzieci-beneficjentów organizacji mieszkających w dzielnicy Ferentari.

Zobaczcie fragment programu "Efektu Domina", w którym poruszany jest problem dyskryminacji Romów.

>>> Zobacz także:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Źródło: Kulczyk Foundation |
Co sądzisz o tym artykule?
70
10
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0