Motoryzacja

Filtr paliwa - pamiętajmy o jego regularnej wymianie

Mężczyzna wymienia coś w samochodzie - przy silniku, pochyla się nad maską.

Fot. Witthaya Prasongsin / Getty Images

Motoryzacja

Filtr paliwa - pamiętajmy o jego regularnej wymianie

Mężczyzna wymienia coś w samochodzie - przy silniku, pochyla się nad maską.

Fot. Witthaya Prasongsin / Getty Images

Zignorowanie kwestii wymiany filtrów w aucie może kosztować nas sporo niepotrzebnych nerwów i narazić na straty finansowe. Gdy zaś nie zadbamy o filtr paliwa w naszym nowoczesnym aucie, uszkodzeniu mogą ulec zaawansowane systemy wtryskowe. Co ile wymieniać filtr paliwa?

Co to jest filtr paliwa? To urządzenie, które oczyszcza paliwo i zabezpiecza prawidłowe funkcjonowanie silnika. Zużywa się, dlatego jego stan należy monitorować, zaś wymiana filtra paliwa jest nieodzowna. Co ile wymieniać filtr paliwa? Producenci aut mają w tej kwestii różne wskazania i przyjmują co do wymiany filtra paliwa dość odległe od siebie wielkości - od 15 do aż 100 tysięcy przejechanych kilometrów. Jeśli mamy niższe przebiegi w aucie, wymieniajmy filtr paliwa raz w roku, kiedy oddajemy auto do warsztatu w celu odświeżenia płynów eksploatacyjnych i innych filtrów.

Co ile wymieniać filtr paliwa w dieslu?

Zanieczyszczone paliwo w dieslu to spore zagrożenie dla silnika. Z czego to wynika? Przede wszystkim z budowy jednostki napędowej i zastosowania w niej zaawansowanej aparatury wtryskowej (szczególnie w nowych modelach), która jest bardzo delikatna. Co ile wymieniać filtr paliwa w dieslu? Producenci auta wskazują na wymianę filtra paliwa średnio co 30-45 tysięcy przejechanych kilometrów. Niektóre auta mogą "bezpiecznie" jeździć bez wymiany filtra paliwa do 60 tysięcy przejechanych kilometrów. Wymianę filtru paliwa w dieslu należy ściśle przestrzegać, by wyeliminować ewentualne usterki w układzie paliwowym. W najgorszym przypadku skutki zanieczyszczenia filtra paliwowego w dieslu mogą doprowadzić do wymiany całego układu wtryskowego. Jeśli auto wyposażone jest w kilka filtrów paliwa , wówczas nie wystarczy tylko wymiana jednego z nich.

Zobacz film: Usuwanie filtrów DPF w samochodach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Filtry paliwa w dieslu

· filtr siatkowy,

· filtr wstępny,

· filtr zasadniczy.

Z tych trzech najważniejszy jest filtr zasadniczy. Montuje się go tuż przy pompie wtryskowej, posiada wysoką zdolność filtrowania. Doprowadzenie do jego zanieczyszczenia może spowodować ogromne straty w naszym samochodzie. Sam filtr nie jest tani, ale dopiero następstwo jego blokady może narazić nas na spore wydatki związane z naprawą układu wtryskowego (a są to koszty rzędu co najmniej kilku tysięcy złotych). Co ile wymieniać filtr paliwa w dieslu ? Należy ściśle trzymać się wskazań producenta samochodu. Jeśli przebiegi w aucie są niższe od wskazanych, należy raz na dwanaście miesięcy wymieniać filtr paliwa w dieslu .

Mniejszy problem w przypadku zanieczyszczenia stanowi filtr wstępny (znajduje się w komorze silnika). Jego wymiana kosztuje kilkadziesiąt złotych. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku filtru siatkowego, który chroni auto jedynie przed większymi zanieczyszczeniami. Co ile wymieniać te filtry paliwa w dieslu ? Optymalne będzie trzymanie się zaleceń producenta samochodu.

Konsekwencje braku regularnej wymiany filtru

Zaczyna się od niewielkich usterek całego układu wtryskowego - przez zabrudzony filtr ciśnienie paliwa jest niższe niż wskazane normy, zaś pompy wtryskowe pracują przy pełnej wydolności. Kiedy paliwo nie jest podawane, pompa ma "suche" przebiegi, a do systemu wtryskowego przedostają się zabrudzenia, wtedy może być już za późno na jego regenerację. Według cenników podawanych przez specjalistyczne warsztaty, koszt wymiany pompy wtryskowej, zestawu wtryskiwaczy, szyny wtryskowej oraz czyszczenie pozostałych elementów układu wtryskowego - w przypadku niektórych aut, może sięgać nawet do 13 tysięcy złotych. Średni koszt takiej usługi wynosi zaś kilka tysięcy złotych. Takich wydatków można uniknąć, kiedy wiemy, co ile wymienia się filtr paliwa w dieslu . Wówczas ponosimy jedynie koszt wymiany filtrów paliwa. Jeśli trudno nam pamiętać o tej powinności, zlecajmy wymianę filtrów wraz z wymianą płynów eksploatacyjnych.

Co ile wymieniać filtr paliwa w benzynie?

Może nie aż tak dotkliwe jak w dieslu, ale brak wymiany filtra paliwa w aucie na benzynę również może sprowadzić na nas niechciane kłopoty. Co ile wymieniać filtr paliwa w benzynie? Pamiętajmy o wymianie filtra zgodnie z przebiegiem auta. Jeśli producent auta nie zaleci inaczej, zróbmy to po przejechaniu od 15 do 50 tysięcy kilometrów. W przypadku prostszych systemów, jeżeli filtr jest zainstalowany w widocznym miejscu, jego wymianę możemy przeprowadzić nawet samodzielnie. Co istotne, należy wówczas zwrócić uwagę na oznaczenie na filtrze określające kierunek przepływu paliwa i zgodnie z tym zainstalować część. Jeśli filtr umiejscowiony jest w zbiorniku, wówczas lepiej zdecydować się na wymianę w profesjonalnym serwisie.

Co sądzisz o tym artykule?
60
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0