Budowa sieci komputerowej składa się z przynajmniej dwóch połączonych ze sobą komputerów. W praktyce najczęściej spotykamy dużo większe schematy, składające się nawet z kilkudziesięciu elementów sieci komputerowej. Poradnik o sieciach komputerowych – podstawy, które warto znać!
Budowa sieci komputerowej jest specjalistycznym zadaniem, ale najprostszy rodzaj sieci komputerowej, LAN, każdy może przeprowadzić nawet w domu. Wyróżniamy wiele schematów sieci komputerowych (które dzielimy ze względu na topologię), do których działania niezbędne będą urządzenia sieci komputerowej, takie jak serwer, host, medium transmisji i oprogramowanie do zarządzania zasobami sieci komputerowej.
Co to są sieci komputerowe?
Zgodnie z definicją, sieci komputerowe to połączenia między komputerami, gwarantujące wymianę danych między nimi . Oprócz komputerów elementami sieci komputerowych są protokoły komunikacyjne i urządzenia (hosty, serwery, kable lub routery itp.) . Warto zaznaczyć, że o ile kiedyś składnikami sieci komputerowej były głównie komputery, o tyle dzisiaj możemy też do sieci podłączać szereg innych urządzeń, np. tablety, telefony, a nawet zegarki typu smartwatch.
Rodzaje systemów i sieci komputerowych
Jak dzielimy sieci komputerowe? Ze względu na rozmiar rozgraniczamy sieci komputerowe i ich rodzaje na 3 główne typy . Do najmniejszych projektów sieci komputerowych zaliczyć możemy przykładowo sieć typu LAN , czyli lokalne sieci komputerowe (ang. Local Area Network ). Plan sieci komputerowej LAN jest bardzo prosty i geograficznie obejmuje z reguły nie więcej niż jeden budynek, w którym komputery połączone są ze sobą. Zdarza się jednak, że w ramach LAN może funkcjonować wiele urządzeń sieci komputerowej. Świetnym przykładem są biblioteki uczelniane, akademiki i kampusy uniwersyteckie . Przepustowość łącza bywa wówczas dość ograniczona. Taka budowa sieci komputerowej w Polsce, u progu XXI w., była bardzo popularna.
Wyróżniamy także większe sieci komputerowe. Rodzajem sieci średniego zasięgu jest MAN ( Metropolitan Area Network ), sieć miejska . Największym typem sieci komputerowej jest WAN ( Wide Area Network ). Budowa sieci komputerowej WAN jest skomplikowana i zawsze wymaga połączenia satelitarnego , jednak umożliwia interkontynentalne połączenie poszczególnych komputerów. WAN to często spotykana budowa sieci komputerowej w firmach międzynarodowych, posiadających swoje oddziały w różnych zakątkach świata.
Przykładowy schemat sieci komputerowej – co jest potrzebne do budowy sieci komputerowej?
Schematy sieci komputerowej występują w różnych topologiach , czyli modelach układów, w zależności od tego, w jaki sposób połączy się poszczególne elementy sieci komputerowej. Projekt sieci komputerowej może przybierać formę topologii np. gwiazdy , pierścienia lub siatki .
Do powstania sprawnego układu wymagane są konkretne urządzenia sieci komputerowej . Instalacja sieci komputerowej wymaga następujących składników:
Hosta lub hostów – są to podstawowe elementy składowe sieci komputerowej, czyli komputery, które zapewniają dostęp do sieci innym komputerom (lub urządzeniom mobilnym).
Serwery – specjalne komputery, które gwarantują dobre parametry sieci komputerowej . To urządzenia sieci komputerowej o bardzo dużych mocach obliczeniowych i pamięciach. W przypadku dużych sieci konieczna jest budowa tzw. serwerowni, czyli miejsca składającego się nawet z kilkuset połączonych ze sobą serwerów.
Nośniki do transmisji (medium transmisji, medium transmisyjne) – są to nośniki sygnałów . Najbardziej popularnym tego rodzaju elementem sieci komputerowej są kable Ethernet . Szybkim przenoszeniem danych charakteryzuje się połączenie światłowodowe . Działanie sieci komputerowej może być oczywiście bezprzewodowe (w praktyce wszystkie sieci poza LAN), dlatego wówczas nośnikami sygnałów są fale radiowe lub świetlne , odbierane przez modem lub router.
Sprzęt do obsługi sieci komputerowej – wszystkie inne podzespoły, które są konieczne do utworzenia sieci komputerowej, czyli karty sieciowe, przełączniki, modemy i routery. Warto w tym miejscu wyjaśnić, jaką funkcję pełni router w sieci komputerowej . Router jest węzłem komunikacyjnym i łączy sieci komputerowe. Dzięki routerowi komputery „spięte” w sieć komputerową mogą pracować na jednym adresie IP (ang. Internet Protocol ). Tego typu urządzenia sieci komputerowej częściowo odpowiadają także za bezpieczeństwo całej sieci.
Oprogramowanie – systemy operacyjne i sieci komputerowe są nieodłączne. Oprogramowanie sieci komputerowej instaluje się we wszystkich urządzeniach (serwerach, hostach i sprzęcie do obsługi, czyli np. routerach). Za pomocą oprogramowania osoba pełniąca funkcję administratora sieci zarządza zasobami sieci komputerowej , decyduje o jej parametrach i ustawieniach.
Po co buduje się sieci komputerowe? Głównie dla bezpieczeństwa i szybkości przesyłanych plików między komputerami. Kosztorys sieci komputerowej jest duży, dlatego własne sieci komputerowe tworzą zwykle większe podmioty, np. firmy, korporacje, ale także biurowce, szkoły czy uniwersytety . Nie jest to rozwiązanie przeznaczone do użytku domowego, ale jeśli chcemy połączyć kilka komputerów, to bez problemu możemy stworzyć prostą sieć LAN!
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN