Brain fog czyli zamglenie umysłu. Jak wyglądają objawy i na czym polega to zjawisko?

Brain fog czyli zamglenie umysłu
Fot. francescoch / Getty Images
Zamglenie umysłu może dotknąć każdego na różnych etapach życia i rozwoju. Nie musi być niepokojącym objawem, jednak jeśli pojawia się często, warto zadbać o zdrowy tryb życia, odpowiednie odżywianie i wypoczynek. Objawy nasilają się pod wpływem przewlekłego stresu oraz zmęczenia. Biologiczną przyczyną brain fog jest zaburzenie pracy neuroprzekaźników w mózgu.
  • Brain fog – objawy
    • Biologiczne podłoże brain fog
      • Przyczyny brain fog
        • Brain fog – jak zapobiegać?

          Więcej: 

          Jedzenie na pocieszenie czyli jak skończyć z podjadaniem?

          Brain fog – objawy

          Stan zamglenia umysłu można porównać do błądzenia dziecka we mgle. Osoba dotknięta brain fog ma problem ze skupieniem uwagi na konkretnym zadaniu, jej myśli wciąż uciekają i rozpraszają się. Problemy z koncentracją objawiają się nie tylko w pracy, ale nawet przy prostych czynnościach domowych. 

          Zamglenie mózgu to również problemy z pamięcią – zapomina się prostych faktów, np. o czym przed chwilą się mówiło lub co chciało powiedzieć, imiona znanych sobie osób lub nawet nazwy niektórych przedmiotów. Zjawisku brain fog towarzyszy często brak energii i motywacji do działania. 

          Osoby nim dotknięte zgłaszają częste bóle głowy oraz obniżenie nastroju. Towarzyszy im również uczucie zmęczenia lub wyczerpania.

          Biologiczne podłoże brain fog

          Brain fog to stan, który jest efektem zaburzenia pracy neuroprzekaźników w mózgu i całym układzie nerwowym. Neuroprzekaźniki to substancje chemiczne, które odpowiadają za przekazywanie impulsów nerwowych między aksonami. Kiedy substancji tych jest zbyt mało lub zbyt dużo, praca mózgu zostaje zaburzona. 

          Pojawiają się problemy z koncentracją, pamięcią, nastrojem. Substancje neuroprzekaźnikowe ważne przy omawianiu zjawiska brain fog to dopamina, serotonina, acetylocholina i kwas gamma aminomasłowy (GABA). To właśnie dzięki ich właściwym stężeniom jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować na poziomie intelektualnym i poznawczym. Zaburzenia neuroprzekaźnictwa biorą się z przewlekłego stresu, nieodpowiedniej diety, przemęczenia i problemów ze snem.

          Przyczyny brain fog

          Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać brain fog. Można je podzielić na te ze strony ciała i samego umysłu. 

          • Od strony fizjologicznej zamglenie umysłu wywołuje odwodnienie organizmu – spożywanie zbyt małej ilości płynów utrudnia pracę mózgu, ponieważ organ ten składa się aż w 80% z wody.
            • Kolejna przyczyna to niedożywienie mózgu, a więc niedostarczanie do niego odpowiednich składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały czy kwasy tłuszczowe. Jest to wynik diety bogatej w żywność przetworzoną, słodycze i fast-foody. 
              • Dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania mózgu kluczowy jest sen – regularne niedosypianie może wywoływać trwałe zmiany w mózgu. 
                • Na stan umysłu wpływa również kondycja fizyczna oraz nadwaga – brak ruchu i siedzący tryb życia sprawiają, że cały organizm funkcjonuje niewłaściwie, także i mózg. 
                  • Do zjawiska brain fog przyczynia się nadmiar informacji przetwarzanych przez mózg. Wskazane jest więc odcięcie się od smartfona i ciągłego przeglądania mediów społecznościowych – zbyt dużo informacji niszczy kreatywność i inteligencję. 
                    • Zamglenie umysłu wywołuje życie w ciągłym stresie – w przypadku trudnej sytuacji życiowej warto pomyśleć nad odcięciem się od czynników stresogennych lub skorzystaniem z psychoterapii.

                      Brain fog – jak zapobiegać?

                      Utrzymanie mózgu i neuroprzekaźnictwa w jak najlepszym stanie wymaga odpowiedniej diety. Należy zwrócić uwagę na produkty o dużej zawartości witamin z grupy B, które działają stymulująco na neuroprzekaźniki. Należą do nich między innymi ryby, szpinak, fasola, wątróbka, orzechy, pestki, chudy nabiał i jajka. 

                      Kolejna metoda na poprawę pracy mózgu to odpowiednia ilość snu – powinien on trwać co najmniej 8 godzin na dobę i mieć jak najlepszą jakość. Potrzebny będzie odpowiedni materac, dobrze wyprofilowana poduszka, przed snem należy zawsze przewietrzyć sypialnię. 

                      Następny sposób na lepszą pracę mózgu to sport – regularne ćwiczenia fizyczne polepszają nie tylko kondycję. Jeżeli nie mamy na nie czasu, warto przynajmniej wprowadzić małe zmiany – wysiąść z komunikacji przystanek wcześniej, wybrać schody zamiast windy, postarać się wyjść na spacer 3 razy w tygodniu.

                      Mózg wzmocni się dzięki regularnym jego ćwiczeniom w postaci przyswajania nowych informacji – nauki języka, gry na instrumencie czy rozwiązywania łamigłówek.

                      Zjawisku brain fog zapobiega również relaks – warto poznać techniki relaksacyjne, np. medytację.

                      Więcej:

                      Zobacz film: Czy łatwo jest udawać chorobę psychiczną? Źródło: Dzień Dobry TVN

                      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                      podziel się:

                      Pozostałe wiadomości