Pojęcie asertywności kojarzy się z mówieniem “nie”. Społeczeństwo uważa często, że jest to zachowanie naganne, a nawet... agresywne. Nie do końca jest to zgodne z prawdą. Dowiedz się, dlaczego przydaje się nam asertywność w pracy, w związku i jakie ćwiczenia na asertywność możemy wykonywać, by się jej nauczyć.
Asertywność – co to jest i z jakimi zachowaniami się wiąże? Na pewno nie z agresją. Owszem, takie osoby są stanowcze, ale powszechne skojarzenia o braku kultury nie są trafne. Taka umiejętność szczególnie przydaje się w życiu codziennym, a asertywność w pracy pomaga w negocjacjach.
Co to jest asertywność?
Asertywność – co to tak naprawdę oznacza? Powszechnie uważa się, że jest to umiejętność mówienia "nie", jednak w psychologii jest to rozbudowany termin. Asertywność to wyrażenie własnego zdania i stanowcze dzielenie się swoimi emocjami. Wszystko to odbywa się zgodnie z moralnymi granicami. Jeśli chodzi o asertywność – słownik psychologii zaznacza, że jest to umiejętność nabyta, dlatego ważne jest, by wiedzieć, jak ćwiczyć asertywność. To pomoże odnaleźć w sobie łatwą umiejętność wyrażania opinii lub własnych potrzeb.
Co to asertywność i jak się zachowuje człowiek mówiący "nie" zgodnie z tą postawą? Taka osoba zazwyczaj wprost mówi, jakie ma życzenia, oraz potrafi w prosty sposób zakomunikować swoje stanowisko. Asertywność to też umiejętne odmawianie, taka osoba nie ulega więc wpływom, naciskom grupy i jednocześnie nie rani innych. Łatwiej też znosi krytykę i negatywne oceny, a jej zachowanie jest elastyczne – w zależności od sytuacji. Ma wysokie poczucie własnej wartości i umiejętnie wskazuje swoje wady lub zalety.
Istotnym aspektem tego zagadnienia jest asertywność w pracy, szczególnie na takich stanowiskach jak menedżer czy kierownik. To ważna umiejętność także w przypadku pracownika, o czym dowiesz się, czytając dalej nasz artykuł.
Asertywność w negocjacjach i życiu służbowym
Czym jest asertywność i dlaczego kojarzy się pracownikom z czymś niemoralnym, czasem nawet agresywnym? Wiele nieśmiałych osób nie potrafi sobie wyobrazić umiejętności stanowczego mówienia “nie”, podczas gdy stawianie granic i jasne mówienie o swoich potrzebach to nic złego. Asertywność nie oznacza braku kultury, wręcz odwrotnie. Tacy pracownicy mówią częściej “dziękuję” i potrafią docenić pracę drugiej osoby.
Asertywność w pracy biurowej przydaje się w negocjacjach i konfliktach. Przede wszystkim taka umiejętność pomaga w relacjach międzyludzkich i obronie własnego interesu. Nie występuje tu lęk czy nieśmiałość, a właśnie dzięki temu szybciej można osiągnąć swój cel. Jak to zrobić?
· Pierwszą sprawą jest wyznaczenie zasady win–win , czyli wynik negocjacji powinien być zadowalający dla każdej ze stron. Przy takim zachowaniu dba się o interesy obu stron. Szczególnie jest to przydatne podczas negocjacji warunków umowy lub regularnej współpracy. Druga strona zdobędzie zaufanie, nie będzie chciała wchodzić w konflikt i poczuje więź.
· Asertywność podczas negocjacji to także dbanie o dobro własne, czyli swoich decyzji. Osoby asertywne podejmują je w pewny sposób i często przejmują inicjatywę na spotkaniu. Mają też odwagę, aby poprosić o pomoc innych członków firmy.
· Jeśli mowa o asertywności w negocjacjach, należy wspomnieć o umiejętności mówienia “nie”. Ktoś próbuje wywołać nacisk, jest agresywny lub emocje podczas spotkania sięgają zenitu? Wtedy trzeba zareagować.
Asertywność – ćwiczenia
Ćwiczenia na asertywność w pracy możesz wykonać w warunkach domowych. Zmiany mogą nastąpić nawet po kilku treningach. Jak ćwiczyć asertywność? Zacznij od mówienia swojego zdania, kiedy ktoś chce narzucić swoje. Wybierz ważny dla Ciebie argument i powtarzaj go za każdym razem, kiedy poczujesz nacisk.
Ćwiczenia na asertywność mogą kojarzyć się ze słabością – nie ma to z nią żadnego związku. Przyznaj się do błędu, wskaż, co było źródłem przeoczenia, i pokaż, jak naprawisz problem. W ten sposób pokażesz, że potrafisz zaakceptować wady. Kiedy pojawią się złośliwości lub negatywne komentarze, zachowaj opanowanie.
Asertywność możesz ćwiczyć podczas rozmów, w których nie możesz dojść do kompromisu. Postaraj się skończyć negocjacje i zaproponować inny termin rozmowy, tłumacząc, że obydwie strony są zmęczone, za bardzo zdenerwowane lub nie potrafią myśleć racjonalnie.
Asertywność – przykłady
Umiejętność stanowczego odmawiania przydaje się nie tylko w życiu służbowym. Co znaczy asertywność w życiu codziennym?
To przede wszystkim nieprzyjmowanie propozycji, które są niezgodne z wartościami. Asertywność przydaje się także podczas spotkań, na których ktoś próbuje drążyć temat dla nas niekomfortowy. Warto wtedy stanowczo powiedzieć, że taka rozmowa nie ma sensu, i uzasadnić swoje zachowanie.
Jeśli ktoś krytykuje drugą osobę, należy wprost poprosić o uzasadnienie. Argumenty trzeba przyjąć chłodno i odpowiedzieć na nie. Należy tak długo pytać, dlaczego coś źle zrobiliśmy, aż uzyska się odpowiedź, a następnie wytłumaczyć, dlaczego tak wyszło oraz jak z sytuacji udało się wybrnąć.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Hero Images/Getty Images