19. tydzień ciąży to czas, w którym jesteś już znacznie spokojniejsza - nie męczą Cię już nudności i być może jesteś po USG, podczas którego dowiedziałaś się, jaka jest płeć dziecka. Zapewne Ty i Twoi bliscy nie możecie się doczekać przyjścia malucha na świat. Trzeba jednak jeszcze uzbroić się w cierpliwość.
19. tydzień ciąży – który to miesiąc?
19. tydzień ciąży to piąty miesiąc, a dokładniej drugi tydzień piątego miesiąca . Jest to już 6. tydzień II trymestru. Do jego zakończenia zostało jeszcze 8 tygodni. 5 miesiąc jest dla wielu kobiet w ciąży okresem bardzo szczególnym i magicznym - to właśnie w tym miesiącu odczuwają one pierwsze ruchy dziecka. Dziecko ruszało się już dużo wcześniej, było jednak jeszcze zbyt małe, aby mama mogła to poczuć. Teraz wykonuje najróżniejsze ruchy – jest jak mały akrobata i robi nawet koziołki. W 19. tygodniu ciąży ruchy dziecka mogą więc być już na tyle wyraźne, że mama będzie je odczuwała. U pierwiastek ruchy płodu są odczuwalne dla matki około 21. tygodnia.
Ile waży dziecko w 19. tyg ciąży? Długość jego ciała i wygląd
W 19. tygodniu ciąży waga dziecka może wynosić nawet do 230 g, to jednak kwestia indywidualna i dziecko może ważyć nieco mniej. Maluszek mierzy około 18 cm. To okres, w którym dynamicznie rozwijają się wszystkie wytworzone już znacznie wcześniej narządy i układy. Jak w 19. tygodniu ciąży wygląda dziecko?
· Płuca dziecka są wykształcone, ale nie potrafi ono jeszcze oddychać. Pierwszy oddech nastąpi zaraz po urodzeniu. Twoje dziecko jednak nie próżnuje i wciąż trenuje swoje płuca poprzez połykanie wód płodowych.
· Włókna nerwowe zostają pokryte mieliną. Substancja ta izoluje nerwy, a przez to dziecko może uczyć się skoordynowanych ruchów.
· Dziecko miewa czkawki – dla każdej mamy jest to dość niezwykłe uczucie, ponieważ zaczyna wtedy drżeć jej brzuch.
· Dzieci mają już wykształcone narządy rozrodcze – jeżeli jest to dziewczynka, ma już macicę, jajowody, jajniki i pochwę, a jeśli chłopiec, to ma już wykształcone jądra, które pracują i produkują testosteron. Wykonane w 19. tygodniu ciąży USG może dać odpowiedzieć na pytanie o płeć dziecka, o ile narządy płciowe będą w danej chwili widoczne.
· Ciało dziecka pokryte jest mazią płodową, której zadaniem jest ochrona jego delikatnej skóry.
· Maluszek ma coraz bardziej wyostrzone wszystkie zmysły. Czuje Twój dotyk, słyszy głos, jego kubki smakowe już działają.
Mama w 19. tygodniu ciąży – objawy, wielkość brzucha, samopoczucie
Jeżeli chodzi o dolegliwości, to przede wszystkim możesz odczuwać bóle kręgosłupa w dolnym jego odcinku. Jest to spowodowane powiększającą się macicą oraz zmianą środka ciężkości ciała. Jak przeciwdziałać pojawiającym się bólom? Możesz zapisać się na specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży, a w czasie odpoczynku staraj się unosić nogi – kłaść je poduszce, wykorzystać puf lub taboret. Leż jak najczęściej – pozycja leżąca w największym stopniu odciąża kręgosłup. Największe trudności mogą mieć kobiety w ciąży bliźniaczej, ponieważ wielkość brzucha w 19. tygodniu ciąży może być u nich znacznie większa, niż u kobiet oczekujących jednego dziecka.
Objawy klasyczne dla okolic 19. tygodnia ciąży to również zmęczenie, a także opuchnięcie nóg, spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie. Odpowiada za to relaksyna – hormon produkowany przez ciałko żółte, a później przez łożysko.
Jeżeli chodzi o wielkość brzucha, 19. tydzień ciąży przynosi już pewne zmiany. Mało widoczny do tej pory brzuch zaczyna się dość szybko powiększać. Jeżeli wcześniej nie miałaś jeszcze problemów z dopinaniem ubrań, zwłaszcza spodni, to teraz na pewno się pojawią.
A co z samopoczuciem? W 19. tygodniu ciąży powinno być bardzo dobre - najgorsze dolegliwości są już za Tobą, a brzuch nie jest jeszcze tak duży, aby przeszkadzał w spaniu oraz w wykonywaniu codziennych czynności. Zwiększone libido sprawi, że Wasza więź - Twoja i partnera - jeszcze bardziej się wzmocni. Warto w tym okresie jeść produkty lekkostrawne, zrezygnować z tych, które mogą powodować problemy jelitowe: czekolady, gazowanych napojów. Zaleca się picie dużych ilości wody i zdrowych soków warzywnych i owocowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN