Pietruszka. Afrodyzjak, a może narkotyk?

Powszechnie stosowana na polskich stołach, w Rosji została uznana za narkotyk. Wpisano ją nawet na listę roślin zawierających substancje narkotyczne. Jej uprawy są ściśle nadzorowana. O właściwościach pietruszki w studiu Dzień Dobry TVN porozmawialiśmy z dietetyk Urszula Somow.

Kontrowersje wokół pietruszki

Choć pietruszka zawiera apiol oraz mirystycyna, czyli substancje psychoaktywne (dają efekt podobny do tego, który może się pojawić po zażyciu marihuany), to ich ilości są tak niewielkie (zaledwie 0,5 proc), że osiągnięcie efektu narkotycznego jest wręcz niemożliwe. Zwłaszcza jedząc pietruszkę w naturalnej formie, a więc natkę i korzeń. Zagrożeniem mogłyby być jedynie nasiona lub olej z pietruszki zjedzone w bardzo dużej ilości.

Jednak jak zaznaczyła dietetyk, pietruszka w ilościach spożywanych w jedzeniu jest bezpieczna.

Źródło witamin

Pietruszka ma przede wszystkim wiele właściwości zdrowotnych i odżywczych. Pietruszka to źródło błonnika. Liście pietruszki zawierają antyoksydanty, witaminę C, żelazo, wapń, potas, kwas foliowy, który jest zwłaszcza zalecany kobietom w ciąży. Korzeń pietruszki ma także działanie diuretyczne, a więc nasilające produkcję moczu, pozwalające pozbyć się nadmiaru wody i sodu z organizmu.

Urszula Somow zachęca do codziennego stosowania pietruszki oraz innych zielonych roślin liściastych w codziennej diecie, ponieważ to one pomagają nam budować odporność. Oprócz dobrych dla zdrowia składników, zielone warzywa liściaste są też niskokaloryczne.

Cudowne właściwości ananasa, buraków i brokułów

Okazuje się, że nie tylko pietruszka może nas zaskoczyć swoimi właściwościami. Okazuje się, że ananas zawiera bromelainę, która jest naturalnym enzymem ułatwiającym trawienie białek. Może pomóc zatem w trawieniu posiłku zawierającego duże ilości białka (np. jako dodatek do kurczaka lub innego mięsa). Można kupić ją nawet w formie suplementu, jednak na użytek farmaceutyczny substancja ta pozyskiwana jest z łodygi ananasa.

Zaskakująca jest również substancja zawarta w burakach. Warzywo zawiera azotany, które w organizmie są przekształcane do tlenku azotu. Ze względu na działanie rozszerzające naczynia krwionośne azotany są wykorzystywane m.in. w leczeniu nadciśnienia tętniczego czy potencji.

Do diety warto również wprowadzić brokuły, które mają działania regulujące układ immunologiczny, działają też antyrakowo.

Zobacz także:

Która sól jest najzdrowsza?

Czy warto jeść mrożonki?

Ziemniaki nie tuczą!

Co robić, by spalić więcej kalorii?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości