Zdrowe odżywianie

Chrupki kukurydziane mogą być niezdrowe dla dzieci. Dlaczego?

Zdrowe odżywianie

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
wprost/edziecko
Rozsypane chrupki kukuryziane

Chrupki kukurydziane są popularną przekąską, która szczególnie chętnie podawana jest najmłodszym. Może pomagać załagodzić negatywne skutki ząbkowania, ale także przyczyniać się do rozwoju próchnicy. Co jeszcze trzeba wiedzieć o chrupkach kukurydzianych?

Dlaczego chrupki kukurydziane mogą być niezdrowe

Chrupki kukurydziane przede wszystkim mogą zawierać składniki, które nie powinny być wcześnie włączane do diety dzieci, a ponadto mogą być niepożądane w diecie osób dorosłych. Część z przekąsek bogata jest w cukry i wzmacniacze smaku, które powodują duży wyrzut insuliny i spożywane w nadmiernych ilościach w połączeniu z niezdrową dietą mogą przyczyniać się do rozwoju otyłości, cukrzycy i insulinooporności. 

Drugim negatywnym czynnikiem jest powstawanie akryloamidu podczas obróbki termicznej chrupek. Jest ona konieczna, do tego, aby miały one swoją konsystencję i chrupkość. Substancja ta zaliczana jest do produktów prawdopodobnie rakotwórczych dla ludzi. Badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi, aby spożywana przez ludzi przyczyniała się do nowotworów, jednak w tych przeprowadzonych na zwierzętach zostało to potwierdzone. 

Zdrowa dieta

Jedzenie w biegu nam szkodzi
Jedzenie w biegu nam szkodziDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Chociaż lekkie kukurydziane przekąski wydają się niskokaloryczne, to mają one średnio 350 kcal na 100 g. Zjedzenie jednego opakowania o takiej gramaturze jest niczym dodatkowy posiłek. Oznacza to, że regularne podjadanie ich może prowadzić do spożywania nadmiernej ilości kalorii, a w konsekwencji otyłości. Warto więc postawić na zdrowsze przekąski, a po chrupki sięgać rzadko.

Ostatnim argumentem przeciwko częstemu spożywaniu chrupek jest to, że rozpuszczają się i oblepiają zęby. Dostają się we wszystkie zakamarki jamy ustnej, co w połączeniu z niedostateczną higieną może powodować rozwój próchnicy. Jeżeli więc dajemy taką przekąskę dziecku, warto przypilnować, aby dokładnie wymyło zęby po spożyciu lub pod koniec dnia, najlepiej z nitkowaniem.

Pozytywne aspekty podawania chrupek dzieciom

Chrupki mogą być jednak pomocne w niektórych sytuacjach. Ze względu na swoją fakturę i to, że trzeba je gryźć, mogą łagodzić ból związany z ząbkowaniem - będą działały jak delikatny masaż. Warto jednak pilnować dziecka podczas jedzenia, aby się nie zachłysnęło.

Chrupki mogą być również przydatne w nauce chwytania i trzymania - są miękkie i lekkie, dzięki czemu dziecko może nauczyć się sprawnie chwytać. Ponadto, są dobrym sposobem na mały głód lub jako drobna przekąska. Ważne jednak, aby nie dawać jej zbyt często. 

Jakie chrupki kukurydziane wybierać dla dzieci?

Przede wszystkim lepiej wybrać takie chrupki, które mają na opakowaniu możliwie krótki skład. Powinno się unikać cukru w składzie oraz wzmacniaczy smaku. Zwłaszcza, jeżeli planujemy podać tę przekąskę małemu dziecku i dopiero rozszerzamy jego dietę. Mogą być z dodatkiem innych kasz, np. jaglanej, gryczanej itp. Na czekoladowe, truskawkowe i w polewie jeszcze przyjdzie pora, lepiej, aby dziecko nie przyzwyczajało się do słodyczy od najmłodszych lat. Ponadto, dzięki temu przekąska ta ma niższą kaloryczność. 

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: wprost/edziecko

Źródło zdjęcia głównego: pfongabe33/Getty Images

Pozostałe wiadomości