Bazylia – lekarstwo i przyprawa w jednym

GettyImages-1041174236.jpg
GettyImages-1041174236.jpg
Czy bazylia jest zdrowa? O właściwościach leczniczych bazylii pospolitej być może nie wiemy jeszcze wszystkiego. Dzięki tej niepozornej roślinie możemy złagodzić wiele objawów, m.in. kolki.

Świeża bazylia to ulubiona przyprawa wielu kucharzy. Dzięki niej wiele potraw nabiera nowego aromatu i smaku. Jest ponadto bardzo wartościowa i łatwa w uprawie.

Zobacz także: Wracamy do natury. Znów odkrywamy moc ziół

Bazylia – co warto o niej wiedzieć?

Bazylia pospolita prawdopodobnie pochodzi z Afryki. To roślina z rodziny jasnowatych, wykorzystywana zarówno w medycynie, jak i w gastronomii. Istnieją pewne przesłanki, które świadczą o tym, że używano jej już w starożytnym Egipcie. W Polsce pojawiła się dopiero w XVI wieku. Obecnie dzika bazylia jest rzadko spotykana. Uprawiana jest w wielu krajach, zarówno w ogrodach, jak i na balkonie.

Bazylia kwitnie na przełomie lipca i sierpnia. To niewielki krzew, który ma przyjemny zapach - jego liście wytwarzają olejek eteryczny. Bazylia właściwości ma rozległe, dzięki czemu znajduje zastosowanie w medycynie i w kuchni. Oprócz tego może być krzewem ozdobnym, a jej uprawa nie jest trudna.

Bazylia – jak ją uprawiać?

Bazylię uprawiać można zarówno na grządce, jak i w doniczce. Roślina ta lubi dobrze nasłonecznione miejsca, a jej ulubiona gleba to próchniczna i niezakwaszona. Bazylia grecka , tak jak i inne odmiany, użyźniana jest nawozami mineralnymi. Warto zainwestować w rozsadę, gdyż dzięki niej bazylia szybciej i lepiej urośnie.Bazylii doniczkowej natomiast trzeba zapewnić dużo światła i wody. Nie wolno również dopuścić do tego, żeby wyschła jej ziemia.

Bazylia – właściwości lecznicze

Zastosowanie bazylii jest dość szerokie. W kwestiach zdrowotnych korzystnie wpływa na układ trawienny, gdyż poprawia przyswajanie składników odżywczych oraz usprawnia proces trawienia. Ponadto sprzyja produkcji soku żołądkowego, więc warto ją jeść podczas wzdęć oraz przy niestrawności. Właściwości zdrowotne bazylii sprawiają, że jest środkiem zapobiegającym nudnościom. Co ciekawe, roślina ta ma również działanie antydepresyjne, gdyż poprawia nastrój oraz ułatwia zasypianie – można ją porównać do melisy. Ponadto rozgrzewa i wspiera organizm w walce z gorączką, gdyż delikatnie obniża temperaturę.

Bazylia – na co jeszcze pomaga?

Czy bazylia jest zdrowa? Korzyści płynących ze spożywania bazylii jest wiele. Szczególnie korzystne dla zdrowia są różne napary z niej. A to dlatego, że znajdują się tam związki przeciwbakteryjne, które chronią organizm przed zarazkami. Zioło oczyszcza jamę ustną i tym samym nie pozwala na rozwój bakterii, zwalczając przy tym kwaśny zapach.

Taki napar zapobiega starzeniu się komórek. Oprócz tego jest to skuteczny lek na ból głowy i zapobiegający reakcjom zapalnym.

Zobacz także: Roślinne wsparcie domowej apteczki

Bazylia – przepisy kulinarne

Zarówno bazylia świeża , jak i bazylia suszona są najczęściej używane jako dodatek do potraw. Zanim jednak ich się użyje, warto pamiętać o pewnej kolejności. Otóż bazylii jako przyprawy nie należy dodawać na początku smażenia lub gotowania. Wysoka temperatura sprawia, że roślina traci wartości odżywcze i walory smakowe. Suszona bazylia to nieodłączny składnik kuchni śródziemnomorskiej. Roślina świetnie komponuje się z różnymi sałatkami. Również bardzo często do nacierania mięsa używana jest właśnie bazylia zastosowanie w kuchni tej przyprawy to temat na sporą książkę kucharską.

Bazylia: nasiona – jak je pozyskać?

Gdy bazylia ogrodowa zaczyna kwitnąć, w pewnym momencie dochodzi do stanu, gdy można już z niej pobierać nasiona. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba poczekać, aż zakwitną jej kwiaty. Nasiona nadające się do zbierania muszą być suche i czarne – gniazda od góry nie mogę być zielone.

Bazylia – odmiany

Do jej najpopularniejszych odmian należą:

  •  bazylia pospolita,
  •  bazylia cytrynowa,
  •  bazylia cynamonowa,
  •  bazylia grecka.

Bazylia ma wartości odżywcze , które są niezwykle cenne. Jest bogatym źródłem:

  •  witaminy A,
  •  witaminy E,
  •  witaminy B2,
  •  witaminy B6,
  •  witaminy C.

W roślinie można znaleźć mnóstwo garbników, które mają działanie ściągające i są skuteczne w leczeniu biegunki. Ponadto w wymienionych gatunkach znajdują się flawonoidy, dzięki którym układ sercowo-naczyniowy sprawniej funkcjonuje, gdyż rozszerzają one naczynia krwionośne. Jak widać, to nie jest zwykła przyprawa. Ekstrakty wytwarzane z bazylii potrafią zmniejszyć obrzęk stawów i opuchliznę. Co więcej, bez wywoływania skutków ubocznych pomagają również w walce z reumatyzmem.

Zobacz także: Antybiotyki ziołowe. Alternatywa dla leczenia lekoopornych bakterii?

Zobacz film: Bazylia - z czym to się je? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości