Aloes drzewiasty, aloes zwyczajny - czy to to samo? Właściwości lecznicze wyciągu z aloesu

Aloes pocięty nożem
Thu Thai Thanh / EyeEm / Getty Images
Źródło: EyeEm
Aloes to roślina o bardzo charakterystycznym wyglądzie, od wielu lat uprawiana w polskich domach. Syrop z aloesu czy sok z aloesu z miąższem to wyroby dobrze znane ze względu na właściwości prozdrowotne.

Czy jest aloes? Jakie właściwości posiada? Czy działanie aloesu potwierdzają badania medyczne? Czy ekstrakt z aloesu faktycznie łagodzi skutki poparzenia? Czytaj dalej i się dowiedz.

Zazwyczaj aloes kojarzymy jako roślinę o charakterystycznych zielonych łodygach obfitych w małe ząbki. Jednak mało kto wie, że w domowych doniczkach spotkać można różne gatunki i odmiany tej rośliny, zaś najczęściej aloes drzewiasty i aloes zwyczajny. Oba gatunki bogate są w szereg składników prozdrowotnych.

Aloes - roślina o prozdrowotnych właściwościach

Aloes leczniczy to roślina o terapeutycznym działaniu. Ze względu na skład, a w tym: stymulatory biogenne, glikoproteiny, kwasy organiczne, składniki mineralne (potas, wapń, molibden, miedź, cynk) i witaminy A, C i E, aloes określany jest często jako lek na wiele różnych dolegliwości. Zastosowań rośliny jest wiele, jednak należy pamiętać, że mieszanka składników wykazuje szczególne działanie w przypadku:

· zwalczania bakterii,

· niwelowania stanów zapalnych,

· wzmacniania odporności,

· regeneracji tkanek organizmu.

Picie aloesu - czy faktycznie działa?

Aloes - niekiedy określany mianem kaktusa - stosowany jest w medycynie naturalnej od stuleci. Można przypisać mu działanie lecznicze i to o wysokim stopniu skuteczności. Szczególnie kiedy mowa o piciu aloesu jako naturalnej metodzie leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.

Przykłady produktów na bazie aloesu

W związku z tym, iż aloes to roślina z dużym arsenałem składników prozdrowotnych, powstaje pytanie, w jaki sposób ją stosować i co można zrobić z aloesu.

Przykłady produktów z aloesem:

· aloes do picia,

· woda aloesowa,

· wyciąg z aloesu,

· miąższ aloesowy w tubce,

· olejek aloesowy,

· syrop z aloesu,

· maść z aloesu/aloes w żelu,

· sok z aloesu z miąższem.

Działanie aloesu:

Stosowanie powyższych wyrobów może przynieść oczekiwany efekt, jednak tylko w określonych okolicznościach. Nie można oczekiwać, że roślina rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne. Zalecana jest szczególnie w leczeniu chorób układu pokarmowego, leczeniu chorób skóry (również poparzeń), stanów zapalnych błon śluzowych i skóry, trądziku czy egzemy.

Zastosowanie aloesu - dolegliwości, na które warto stosować roślinę

Wielokierunkowe działanie rośliny pozwala wykorzystać szeroką gamę wyrobów do leczenia naszych przypadłości. W sklepach czy aptekach najczęściej spotkać można takie produkty, jak:

· aloes do picia - rozwiązujący problemy trawienne, jak również łagodzący objawy nadkwasoty (redukuje stany zapalne błony śluzowej żołądka),

· aloes na rany w formie olejku bądź miąższu - szczególnie skuteczny w leczeniu oparzeń, redukuje ból, stan zapalny oraz przyspiesza gojenie się ran,

· olejek aloesowy - stosowany jako balsam na włosy - regeneruje włosy i skórę głowy,

· maść z aloesu - w formie balsamu, stosowana do rąk, regeneruje zniszczoną powierzchnię skóry, nawilża.

Oczyszczanie aloesem - ukryte właściwości prozdrowotnej rośliny

Bardzo szerokie zastosowanie rośliny pozwala na wykorzystanie jej na innych, mniej znanych płaszczyznach. Mowa tutaj o oczyszczaniu za pośrednictwem aloesu. Picie wody aloesowej ma przynieść efekt detoksykacyjny oraz wspomagający działanie układu pokarmowego.

Gdzie można kupić aloes? Jak stosować wyroby na bazie dobroczynnej rośliny?

Aloes - gdzie kupić?

Najprościej będzie nabyć produkty z aloesem w aptece. Można też kupić roślinę w doniczce i mieć ją na własność w domu. Wtedy będziemy mogli sami produkować wyroby ściśle dopasowane do naszych potrzeb.

Dieta aloesowa

Ze względu na prozdrowotne właściwości rośliny ostatnio wspomina się o wprowadzaniu aloesu do diety. Picie wody aloesowej jest jak najbardziej zalecane. Jednak jedzenie nieprzetworzonej rośliny może okazać się mało przyjemne. Sok z rośliny wspomaga efekt detoksykacji, ale również regeneruje obciążoną wątrobę. Dlatego woda aloesowa szczególnie zalecana jest w przypadku dyslipidemii czy marskości wątroby.

Aloes - jak stosować?

Jeśli chodzi o wykorzystanie dobroczynnego wpływu aloesu na skórę, to metoda jest bardzo prosta. Należy obficie nałożyć miąższ z rośliny na ranę i poczekać do wchłonięcia. Picie aloesu również nie wymaga od nas specjalistycznego dawkowania. Warto wypijać 1 butelkę wody na dobę, gdyż nadmierna dawka może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Producenci zwykle oferują wodę aloesową w butelkach 0,5 litra lub mniejszych.

Zobacz film: Naturalnie! - algi.

Zobacz film: Naturalnie! - algi. Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Źródło zdjęcia głównego: EyeEm

podziel się:

Pozostałe wiadomości