Czy jest aloes? Jakie właściwości posiada? Czy działanie aloesu potwierdzają badania medyczne? Czy ekstrakt z aloesu faktycznie łagodzi skutki poparzenia? Czytaj dalej i się dowiedz.
Zazwyczaj aloes kojarzymy jako roślinę o charakterystycznych zielonych łodygach obfitych w małe ząbki. Jednak mało kto wie, że w domowych doniczkach spotkać można różne gatunki i odmiany tej rośliny, zaś najczęściej aloes drzewiasty i aloes zwyczajny. Oba gatunki bogate są w szereg składników prozdrowotnych.
Aloes - roślina o prozdrowotnych właściwościach
Aloes leczniczy to roślina o terapeutycznym działaniu. Ze względu na skład, a w tym: stymulatory biogenne, glikoproteiny, kwasy organiczne, składniki mineralne (potas, wapń, molibden, miedź, cynk) i witaminy A, C i E, aloes określany jest często jako lek na wiele różnych dolegliwości. Zastosowań rośliny jest wiele, jednak należy pamiętać, że mieszanka składników wykazuje szczególne działanie w przypadku:
· zwalczania bakterii,
· niwelowania stanów zapalnych,
· wzmacniania odporności,
· regeneracji tkanek organizmu.
Picie aloesu - czy faktycznie działa?
Aloes - niekiedy określany mianem kaktusa - stosowany jest w medycynie naturalnej od stuleci. Można przypisać mu działanie lecznicze i to o wysokim stopniu skuteczności. Szczególnie kiedy mowa o piciu aloesu jako naturalnej metodzie leczenia stanów zapalnych jamy ustnej.
Przykłady produktów na bazie aloesu
W związku z tym, iż aloes to roślina z dużym arsenałem składników prozdrowotnych, powstaje pytanie, w jaki sposób ją stosować i co można zrobić z aloesu.
Przykłady produktów z aloesem:
· aloes do picia,
· woda aloesowa,
· wyciąg z aloesu,
· miąższ aloesowy w tubce,
· olejek aloesowy,
· syrop z aloesu,
· maść z aloesu/aloes w żelu,
· sok z aloesu z miąższem.
Działanie aloesu:
Stosowanie powyższych wyrobów może przynieść oczekiwany efekt, jednak tylko w określonych okolicznościach. Nie można oczekiwać, że roślina rozwiąże wszystkie problemy zdrowotne. Zalecana jest szczególnie w leczeniu chorób układu pokarmowego, leczeniu chorób skóry (również poparzeń), stanów zapalnych błon śluzowych i skóry, trądziku czy egzemy.
Zastosowanie aloesu - dolegliwości, na które warto stosować roślinę
Wielokierunkowe działanie rośliny pozwala wykorzystać szeroką gamę wyrobów do leczenia naszych przypadłości. W sklepach czy aptekach najczęściej spotkać można takie produkty, jak:
· aloes do picia - rozwiązujący problemy trawienne, jak również łagodzący objawy nadkwasoty (redukuje stany zapalne błony śluzowej żołądka),
· aloes na rany w formie olejku bądź miąższu - szczególnie skuteczny w leczeniu oparzeń, redukuje ból, stan zapalny oraz przyspiesza gojenie się ran,
· olejek aloesowy - stosowany jako balsam na włosy - regeneruje włosy i skórę głowy,
· maść z aloesu - w formie balsamu, stosowana do rąk, regeneruje zniszczoną powierzchnię skóry, nawilża.
Oczyszczanie aloesem - ukryte właściwości prozdrowotnej rośliny
Bardzo szerokie zastosowanie rośliny pozwala na wykorzystanie jej na innych, mniej znanych płaszczyznach. Mowa tutaj o oczyszczaniu za pośrednictwem aloesu. Picie wody aloesowej ma przynieść efekt detoksykacyjny oraz wspomagający działanie układu pokarmowego.
Gdzie można kupić aloes? Jak stosować wyroby na bazie dobroczynnej rośliny?
Aloes - gdzie kupić?
Najprościej będzie nabyć produkty z aloesem w aptece. Można też kupić roślinę w doniczce i mieć ją na własność w domu. Wtedy będziemy mogli sami produkować wyroby ściśle dopasowane do naszych potrzeb.
Dieta aloesowa
Ze względu na prozdrowotne właściwości rośliny ostatnio wspomina się o wprowadzaniu aloesu do diety. Picie wody aloesowej jest jak najbardziej zalecane. Jednak jedzenie nieprzetworzonej rośliny może okazać się mało przyjemne. Sok z rośliny wspomaga efekt detoksykacji, ale również regeneruje obciążoną wątrobę. Dlatego woda aloesowa szczególnie zalecana jest w przypadku dyslipidemii czy marskości wątroby.
Aloes - jak stosować?
Jeśli chodzi o wykorzystanie dobroczynnego wpływu aloesu na skórę, to metoda jest bardzo prosta. Należy obficie nałożyć miąższ z rośliny na ranę i poczekać do wchłonięcia. Picie aloesu również nie wymaga od nas specjalistycznego dawkowania. Warto wypijać 1 butelkę wody na dobę, gdyż nadmierna dawka może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Producenci zwykle oferują wodę aloesową w butelkach 0,5 litra lub mniejszych.
Zobacz film: Naturalnie! - algi.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: EyeEm