Zdrowie

Wścieklizna u psa. Jakie są jej objawy? Kiedy należy szczepić pupila? Kompendium wiedzy

Zdrowie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osowiały pies siedzący w boksie

Wścieklizna to jedna ze śmiertelnych chorób wirusowych. Prawie wszyscy zakażeni umierają. Dotyczy to zarówno zwierząt domowych, jak i dzikich: psów, kotów, lisów, kun i nietoperzy. Zachorować na nią mogą również ludzie. Warto zaszczepić swojego psa, by nie zaraził się od innych zwierząt, oraz by nie stanowił dla nas niebezpieczeństwa.

Mimo że wścieklizna jest znana od wieków – pisał o niej już Arystoteles w III w. p.n.e. – wciąż nie wymyślono na nią lekarstwa.

Wścieklizna u psa – objawy

Wścieklizna u psa wywołana jest przez wirus RNA. Aby zwierzę się nim zaraziło, musi dojść do bezpośredniego kontaktu ze śliną lub tkanką mózgową chorego osobnika. Najczęstszymi przyczynami zakażeń są pogryzienia. U chorego psa można zaobserwować trzy fazy objawów. 

W fazie zwiastującej zwierzę jest pobudzone, jego zachowanie ulega zmianie, czworonóg nie reaguje na polecenia. Pies może mieć także nierównomierne rozszerzone źrenice i podwyższoną temperaturę. Warto już na tym etapie zgłosić się do najbliższej przychodni weterynaryjnej, by wdrożyć odpowiednie procedury. Gdy nie podejmiemy żadnych kroków, choroba wejdzie w kolejną, ostrzejszą fazę – pies stanie się agresywny. W ostatniej fazie choroby dochodzi do porażenia jednej lub kilku części ciała zwierzęcia np. kończyn, żuchwy lub zadu. W przypadku porażenia gardła z pyska psa toczy się charakterystyczna piana. To, jak rozpoznać wściekliznę u psa, może nie być łatwe – zwłaszcza jeżeli ktoś nie miał wcześniej do czynienia z zarażonym zwierzęciem.

Kiedy, gdzie i jak często trzeba szczepić psa przeciwko wściekliźnie?

Szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkiem ustawowym każdego właściciela czworonoga. Najczęściej nurtującym ich pytaniem jest kwestia, kiedy szczepić psa na wściekliznę? Pierwsza szczepionka na wściekliznę dla psa powinna być podana między jego 3. a 4. miesiącem życia. Warto zaznaczyć, że zaszczepiony pies powinien być w pełni zdrowy, a także odrobaczony – to bardzo istotna kwestia, której nie wolno bagatelizować! 

Ważne jest także to, jak często szczepić psa na wściekliznę. Kwestia, co ile szczepi się psa na wściekliznę, jest również uregulowana przepisami prawa – jest to konieczne co rok. Gdzie może odbyć się szczepienie przeciw wściekliźnie psa? Tak naprawdę w każdym gabinecie weterynaryjnym. Lepiej jednak, aby wykonał je doświadczony lekarz weterynarii. Szczepienie na wściekliznę jest odpłatne – cena waha się między 30 a 100 złotych, w zależności od miejsca, w którym wykonujemy szczepienie, a także preparatu, który zostanie podany zwierzęciu.

Zachowanie psa po szczepieniu na wściekliznę

Zachowanie psa po szczepieniu nie powinno ulec znacznej zmianie. Warto jednak zaznaczyć, że szczepienie psa przeciwko wściekliźnie może przynieść niepożądane skutki. U zwierzęcia może wystąpić obrzęk, ropień lub zaczerwienienie w miejscu wkłucia – objawy te powinny zniknąć samoczynnie w ciągu kilku dni. Bardziej niebezpieczne są ogólnoustrojowe powikłania, takie jak np. wstrząs anafilaktyczny, obrzęk pyska i krtani, wymioty i biegunka. W przypadku ich wystąpienia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Istotne jest, kiedy się szczepi psa na wściekliznę – stres może powodować nasilenie niepożądanych reakcji, dlatego powinien być to dla psa jedyny zabieg wykonywany tego dnia. Dobrze, aby szczepionka była podana w godzinach przedpołudniowych. Wskazane jest pozostanie po niej w przychodni przez około 40 minut.

Objawy wścieklizny u człowieka po ugryzieniu przez psa

U człowieka pogryzionego przez chorego psa występuje szereg objawów. Należą do nich m.in.:

 • pieczenie i mrowienie w okolicy ugryzienia – pierwszy objaw,
 • drętwienie ugryzionej części ciała np. kończyny,
 • złe samopoczucie,
 • bezsenność lub nadmierna senność,
 • gorączka,
 • pobudzenie,
 • wodowstręt,
 • silna reakcja na każdy podmuch powietrza,
 • drgawki,
 • niedowład,
 • paraliż.

Osobie, u której istnieje ryzyko zakażenia chorobą, podawane są zastrzyki przeciw wściekliźnie. Najczęściej stosowane są w nich gammaglobulina lub surowica końska. 

Objawem kluczowym i typowym dla rozpoznania wścieklizny u ludzi jest wodowstręt. W pierwszych chwilach rozwoju choroby pojawia się jako niemożność przełknięcia wody, a w dalszej fazie wstręt na sam jej widok, który może powodować nudności i drgawki. 

Obserwacja psa w kierunku wścieklizny – cena i tryby obserwacji

Obserwacja psa w kierunku wścieklizny nie jest obowiązkowa, gdy zwierzę pogryzie człowieka. Nie wykonuje się jej, gdy pies był szczepiony i nie miał kontaktu z innymi zwierzętami będącymi potencjalnymi nosicielami wścieklizny. Obserwacja odbywać się może w dwóch trybach – stacjonarnie lub poprzez stawianie się z psem regularnie w przychodni. Trwa ona 15 dni. W pierwszym przypadku pies przebywa cały czas w placówce. W drugim musi być przyprowadzony do niej przez właściciela w dniu pogryzienia, a także w 5., 10. i 15. dni po nim. Decyzja o podjęciu obserwacji i jej rodzaju jest wydawana przez urzędowego lekarza weterynarii, który otrzymuje zgłoszenie o pogryzieniu.

Obserwacja psa w kierunku wścieklizny jest bezpłatna. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli szczepienie na wściekliznę psa nie odbyło się w ogóle lub upłynął rok od poprzedniego, Powiatowy Inspektorat Sanitarny ma prawo nałożyć mandat na właściciela, który nie dopełnił swojego obowiązku.

Zobacz wideo: Słodki pies na balkonie

Słodki pies na balkonie
Słodki pies na balkonie Źródło: Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: iamnoonmai/Getty Images

Pozostałe wiadomości