Rzepik a rzepak – czy to to samo? Okazuje się, że nie, jednak rośliny bywają ze sobą mylone ze względu na podobną nazwę. Rzepik pospolity nazywany bywa też zielem wątrobowym , parzydłem, jabłecznikiem czy świeckim zielem. Osiąga nawet 2 m wysokości i charakteryzuje się grubymi kłączami i delikatnymi kwiatami. Co ciekawe, nasiona rzepiku kiełkują podczas chłodnej pogody. Skąd jednak biorą się właściwości lecznicze rośliny i do czego można ją wykorzystać?
Rzepik – właściwości
Właściwości ziela rzepiku związane są ze składem rośliny. Zawiera ona korzystne dla zdrowia substancje aktywne, które pomagają w zwalczaniu wielu dolegliwości. W rzepiku znajdują się m.in. :
· garbniki, które działają antyseptycznie,
· flawonoidy, które są doskonałym antyoksydantem, a także działają przeciwzapalnie i moczopędnie,
· witamina PP regulująca poziom cukru we krwi i zwalczająca tzw. zły cholesterol,
· witamina B1 o działaniu przeciwutleniającym i regulującym funkcjonowanie układu nerwowego,
· witamina K wyróżniająca się właściwościami przeciwnowotworowymi oraz wzmacniająca kości,
· fitosterole, które hamują wchłanianie złego cholesterolu,
· związki goryczowe poprawiające trawienie,
· kwas salicylowy o działaniu oczyszczającym i dezynfekującym,
· olejek eteryczny działający uspokajająco oraz antybakteryjnie.
Stosowanie rzepiku pospolitego może więc pozytywnie wpłynąć na funkcjonowanie całego organizmu, a zwłaszcza układu pokarmowego, moczowego i wątroby. Ziele pomaga też w utrzymaniu dobrego stanu skóry. Może być stosowane zarówno wewnętrznie (jako napar, nalewka lub odwar) oraz zewnętrznie (np. w postaci okładów lub kompresów).
Rzepik – zastosowanie w leczeniu dolegliwości układu pokarmowego i wątroby
Ziele rzepiku pospolitego polecane jest głównie przy wystąpieniu zaburzeń żołądkowo-jelitowych . Jego działanie przeciwzapalne pomaga w zwalczaniu dolegliwości wynikających z infekcji układu pokarmowego. Rzepik pospolity stosowany jest m.in. przy owrzodzeniu jelit i refluksie żołądkowo-przełykowym . Skutecznie ogranicza też przesadny rozrost flory bakteryjnej jelit oraz wzmaga produkcję soków żołądkowych, przez co pozytywnie wpływa na procesy trawienne . Dodatkowo, roślina wzmaga apetyt , w związku z czym powinna być spożywana przez osoby z zaburzeniami łaknienia. Znanym zastosowaniem ziela rzepiku jest również podawanie go w przypadku biegunek i wzdęć . Roślina łagodzi ich przebieg i pozwala na szybszy powrót do zdrowia.
Właściwości lecznicze rzepiku pospolitego objawiają się też w jego pozytywnym oddziaływaniu na wątrobę. Roślina chroni ją przed nadmiernym stłuszczeniem, a także wpływa na zwiększenie produkcji i polepszenie przepływu żółci. W związku z tym, preparaty na bazie rzepiku stosowane są w przypadku osłabienia wątroby, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego oraz przy zastoju żółci. Dodatkowo, ziele wykazuje działanie detoksykujące , dzięki czemu może okazać się pomocne przy różnego typu zatruciach.
Ziele rzepiku – właściwości poprawiające działanie dróg moczowych
Niezwykle doceniane jest moczopędne działanie rzepiku pospolitego . Stosowanie rośliny umożliwia oczyszczenie organizmu z toksyn. Pozwala to na skuteczne leczenie takich dolegliwości, jak kamica nerkowa , zastój moczu czy skąpomocz . Z kolei właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne rośliny pomagają w różnego typu infekcjach układu moczowego i chorobach nerek .
Rzepik pospolity – działanie dla skóry
Rzepik pospolity może być również stosowany zewnętrznie. Ze względu na właściwości dezynfekujące i antybakteryjne, warto wykorzystać go do przemywania skóry. Pomoże to w takich dolegliwościach, jak trądzik, łuszczyca, egzema skórna czy nawracające pleśniawki. Poza tym, ziele rzepiku może złagodzić wysypkę oraz przyspieszyć gojenie się ran i otarć , a także przynieść ulgę w przypadku owrzodzeń.
Ziele rzepiku - zastosowanie kosmetyczne
Jako że ziele rzepiku korzystnie działa na skórę, roślina ta wykorzystywana jest również do zabiegów kosmetycznych. Na jej bazie można przygotować oczyszczający tonik lub maseczkę. Tego typu specyfiki zalecane są zwłaszcza osobom, które zmagają się z problemami skóry tłustej, a także z rozszerzonymi porami.
Jak przygotować napar z rzepiku pospolitego?
Najbardziej uniwersalnym sposobem przygotowania rzepiku jest przyrządzenie naparu. Można stosować go jako napój, płukankę, a także specyfik do nakładania na skórę. Wystarczy jedną łyżkę ziela zalać szklanką wrzątku i trzymać pod przykryciem ok. 10 min. W przypadku stosowania wewnętrznego, napar można pić trzy razy dziennie .
Rzepik pospolity –przeciwwskazania
Chociaż ziele rzepiku pospolitego jest zazwyczaj bezpieczne dla zdrowia, niektóre osoby powinny zachować szczególną ostrożność podczas jego stosowania . Należą do nich:
· kobiety w ciąży i w okresie laktacji,
· osoby ze skłonnościami do alergii,
· osoby zmagające się z poważnymi zaburzeniami ze strony układu trawiennego.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN