Jednak co w przypadku, gdy polucje dotyczą osób dorosłych? Czy można uznać to za objaw choroby? W jaki sposób rozwiązać ten problem? Czy zmazy nocne dotykają również kobiet? Co możemy uznać za normę, a kiedy należy podjąć kroki w celu rozwiązania tego nieprzyjemnego kłopotu?
Czym są polucje nocne i kogo dotykają najczęściej?
Zmazy nocne to stan, w którym doświadcza się niekontrolowanego wytrysku w czasie snu, a dokładnie w fazie REM. Polucje dotykają głównie chłopców - doświadczone po raz pierwszy oznaczają osiągnięcie dojrzałości płciowej.
Polucje nocne dotykają prawie wszystkich chłopców. Jednak ich brak nie oznacza żadnej choroby. Mężczyźni na całym świecie i w każdej grupie wiekowej doświadczają niekontrolowanej ejakulacji. Średnio ocenia się, iż objaw ten dotyka aż 80% społeczeństwa. Są również rejony na ziemi, gdzie zmazy występują u 97% mężczyzn (Indonezja).
Zmazy nocne - dlaczego występują i czym uwarunkowane są niekontrolowane wytryski?
Ze względu na wysoką aktywność mózgu w fazie REM, umysł często fantazjuje. Nie trudno się domyślić, że marzeniem wielu osób są udane podboje erotyczne. Taki stan rzeczy sprawia, że dochodzi do niekontrolowanego wytrysku podczas snu.
Polucje to swego rodzaju metoda na rozładowanie popędu seksualnego. Organizm młodego mężczyzny w okresie dojrzewania zaczyna produkować hormony, które warunkują produkcję plemników. W sytuacji, w której nie dochodzi do zbliżeń intymnych, męski organizm nie jest w stanie pomieścić ejakulatu, przez co szuka innych rozwiązań na pozbycie się nasienia. Efektem są zmazy nocne.
Polucje nocne u chłopców uwarunkowane są intensywnością życia seksualnego. Jeśli uprawiają seks bądź regularnie masturbują się, zmazy zdarzać się będą bardzo rzadko. W innym wypadku chłopcy doświadczają ich bardzo często, co może powodować uczucie dyskomfortu, a nawet wstyd.
Zmazy nocne u dorosłych - czy należy się obawiać?
W odróżnieniu od chłopców, zmazy nocne u dorosłych mogą wydać się nienaturalne. Wielu dojrzałych panów obawia się, iż jest to objaw choroby. W rzeczywistości to nic nowego, gdyż niekontrolowane wytryski zdarzają się panom w każdej grupie wiekowej.
Alfred Kinsey - badacz skupiający się na seksualności człowieka, dokonał analizy występowania polucji u mężczyzn. Wnioski są następujące:
· zmazy nocne występują u mężczyzn w każdej grupie wiekowej,
· z biegiem lat częstość występowania ejakulacji w nocy redukuje się,
· polucje uwarunkowane są aktywnością seksualną i regularną masturbacją,
· polucje najczęściej dotykają osoby młode, dopiero wchodzące w okres dojrzewania.
W przypadku kiedy ejakulacji nie towarzyszą inne objawy, nie należy przykładać do nich większej wagi. W odróżnieniu od sytuacji, kiedy wytrysk połączony jest z silnym bólem brzucha, głowy czy wymiotami. Wtedy zdecydowanie warto udać się do lekarza specjalisty.
Poranne i nocne erekcje - jak przeciwdziałać?
Zmazy nocne - zapobieganie
1. Pierwszym krokiem powinno być zrozumienie, że objaw ten dotyka prawie całego społeczeństwa i nie jest problemem natury człowieka. Nadprodukcja spermy, szczególnie w okresie dojrzewania, powoduje, iż wstrzymywanie ejakulatu jest niemal niemożliwe.
2. Organizm mężczyzny produkuje ok. 3000 plemników w ciągu sekundy, więc nic dziwnego, iż polucje nocne to objaw regularnie występujący. Brak współżycia sprawia, że nasienie musi opuścić organizm w inny sposób, czego efektem są właśnie nocne zmazy.
3. Włączenie regularnej aktywności seksualnej powinno rozwiązać problem, jednak jeśli nie mamy partnerki, regularna masturbacja może stanowić swego rodzaju terapię.
4. Negatywne emocje towarzyszące niekontrolowanym wytryskom niekiedy stają się powodem dyskomfortu. Warto wtedy udać się po pomoc do specjalisty z zakresu psychologii. Szczera rozmowa powinna pomóc zrozumieć, że przypisywanie negatywnych emocji do polucji w niczym nie pomoże, a wręcz zaszkodzi.
Czy polucje dotykają również kobiet - zmazy nocne u dziewczyn
Pomimo że niekontrolowane wytryski dotykają głównie mężczyzn, nie można tutaj pominąć płci pięknej. W wielu artykułach naukowych przeczytać możemy, że polucje dotykają również kobiet. Jednak częstość ich występowania jest o wiele mniejsza niż w przypadku mężczyzn.
W pracy Alfreda Kinseya przeczytać można, że ok. 40% przebadanych kobiet również doświadczyło niekontrolowanego orgazmu podczas snu. W innych doniesieniach liczba ta wzrasta do 85% przebadanych kobiet.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
Źródło zdjęcia głównego: Linda Raymond/Getty Images