Życie Małgosi przed wszczepienie stymulatora mózgu
Małgosia miała 9 lat, kiedy zaczęła uskarżać się na bóle głowy. Po badaniach lekarze zdiagnozowali u niej nowotwór mózgu. Guza udało się wyciąć, ale niestety poważnie została uszkodzona część mózgu, która odpowiada za uczucie łaknienia i sytości. Po operacji Małgosia zaczęła więc odczuwać niepohamowany głód i z tego powodu cały czas domagała się jedzenia. Potrafiła zrobić wszystko, aby je zdobyć, dlatego rodzice dziewczynki postanowili zamknąć kuchnię na klucz.
W 2016 roku okazało się, że w opanowaniu głodu Małgosi może pomóc wszczepienie stymulatora mózgu (DBS). Zabieg zgodziła się przeprowadzić klinika w Bydgoszczy. Niestety okazał się bardzo kosztowny. Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił refundacji, dlatego rodzina musiała samodzielnie zebrać środki na operację. Udało się tego dokonać dzięki sponsorowi, który postanowił pomóc po obejrzeniu reportaży na temat Małgosi i jej walki z chorobą, które pojawiły się m.in. w Faktach TVN, Dzień Dobry TVN i programie Uwaga!
Zobacz także:
Życie Małgosi po wszczepieniu stymulatora mózgu
Operacja wszczepienia stymulatora mózgu trwała trzy godziny i przyniosła oczekiwany skutek – zniknęło ciągłe uczucie głodu i związane z nim napady agresji.
Zobacz także:
Niepohamowany apetyt rujnował jej życie
Po zabiegu waga Małgosi sukcesywnie spada – po trzech latach od jego przeprowadzenia dziewczyna zgubiła 20 kg. Jej walka z otyłością obejmuje między innymi ćwiczenia z trenerką, które odbywają się trzy razy w tygodniu, zajęcia na basenie i zdrowe jedzenie złożone z pięciu, niedużych dań.
Życie ze stymulatorem nie jest problematyczne, trzeba tylko sprawdzać, czy aparat działa, ponieważ pole magnetyczne innych urządzeń może go wyłączyć.
Rodzice podkreślają, że po zabiegu odetchnęli psychicznie – mogą pozwolić sobie teraz na wyjścia do kina i wyjazdy, bez obawy, że nie uda się skontrolować apetytu Małgosi. Co prawda, ich córka zmaga się jeszcze z innymi problemami zdrowotnymi, ale wierzą, że i z nimi sobie poradzą.
Zobacz także: Niepohamowany głód
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN