Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć?

Wady postawy u dzieci
Fot. GettyImages / Henglein and Steets
Wielu rodziców myśli, że wady postawy u dzieci ograniczają się jedynie do nieprawidłowości w obrębie kręgosłupa. W rzeczywistości dotyczą także zmian w biodrach, kolanach i stopach. Tego typu wady to problem nie tylko natury estetycznej, lecz przede wszystkim zdrowotnej

Najczęściej ujawniają się wady postawy u dzieci w wieku szkolnym. Specjaliści biją na alarm, ponieważ drastycznie rośnie liczba dzieci zmagających się z tego typu nieprawidłowościami. Jak im zapobiegać?

>>> Zobacz także:

Wady postawy dzieci: rodzaje

Wśród wad postawy u dzieci można wyróżnić defekty:

 • kręgosłupa (plecy okrągłe, płaskie wklęsłe, okrągło-wklęsłe, a także skolioza),
  • klatki piersiowej (klatka piersiowa lejkowata i kurza),
   • bioder (dysplazja),
    • kolan (kolana koślawe i szpotawe),
     • stóp (płaskostopie, stopa płasko-koślawa, szpotawa i wydrążona).

      Przyczyny wad postawy ciała u dzieci

      W zależności od rodzaju wady postawy u dziecka można doszukiwać się różnych przyczyn. Bardzo często jednak nieprawidłowości są wywołane siedzącym trybem życia, zwłaszcza siedzeniem w nieodpowiedniej pozycji lub na niewłaściwym meblu. Osłabienie mięśni odpowiedzialnych za prawidłową postawę jest także spowodowane przez stres i nadmierne przeciążenie obowiązkami. Nie bez znaczenia dla rozwoju wad postawy u dzieci jest brak ruchu. Defekt ten może być spowodowany również nadwagą oraz nieprawidłowym działaniem narządu wzroku i słuchu. Po zapoznaniu się z ich przyczynami, zapobieganie wadom postawy u dzieci będzie łatwiejsze dla wielu rodziców.

      Warto zaznaczyć, że wady postawy u dzieci mogą mieć także związek z wrodzonymi defektami, zaburzeniami w trakcie wzrostu kości, chorobami przewlekłymi przebytymi w dzieciństwie i operacjami.

      Badanie wad postawy u dzieci

      Gdy rodzic obawia się, że jego dziecko cierpi na wady postawy, może wykonać w domu samodzielny test. Dziecko powinno stanąć w samej bieliźnie tyłem do dorosłego. Rodzic powinien sprawdzić, czy ramiona malucha znajdą się na tej samej wysokości, a także czy ma on równe łopatki. Podobnie trzeba obejrzeć biodra – jedno bardziej wypchnięte w bok jest objawem wady postawy. Następne dziecko powinno wykonać skłon do przodu, bez zginania kolan – w tej pozycji jego plecy powinny być równo wysklepione po obydwóch stronach kręgosłupa. Należy także przejechać kciukiem po kręgosłupie. Powstała w ten sposób czerwona linia powinna być prosta. Dziecko musi też stanąć bokiem, by móc stwierdzić, czy jego plecy nie są zbyt okrągłe. Jeśli jakikolwiek defekt w budowie malucha wzbudzi niepokój, należy udać się do ortopedy. Warto również zaznaczyć, że wszelkie nieprawidłowości w postawie dziecka może także stwierdzić pediatra podczas bilansu zdrowia, czyli badań kontrolnych w 2., 4., 6., 10., 14., 16. i 18. roku życia.

      Wady postawy u dzieci: ćwiczenia

      Korekta wad postawy u dzieci może być dokonana za pomocą prostych ćwiczeń, możliwych do wykonania w domu. Powinny być one wybrane przez lekarza specjalistę. Są dopasowane do rodzaju wady postawy u dziecka oraz stopnia jej zaawansowania. Może to być np. „koci grzbiet”, marsz z wykrokiem, czy stanie na jednej nodze. Do wykonania niektórych ćwiczeń konieczne może być wykorzystanie specjalistycznego sprzętu, np. ławeczki, taśmy czy piłki. Bardzo często zalecana jest także gimnastyka korekcyjna, która z reguły odbywa się w szkołach. W przypadku niektórych, najczęściej późno wykrytych i bardzo rozwiniętych deformacji wskazana jest rehabilitacja wad postawy u dzieci. Ortopeda może też zalecić noszenie specjalistycznego gorsetu wymuszającego prawidłową postawę.

      Leczenie wad postawy u dzieci to tylko połowa sukcesu. Konieczna jest również zmiana nawyków malca. Powinien on uprawiać więcej sportu niż dotychczas, by wzmocnić mięśnie i więzadła stabilizujące postawę. Dobrym wyborem może być pływanie, siatkówka, koszykówka lub kajakarstwo. Z reguły przy wadach postawy odradzane są skoki, dźwiganie ciężarów i treningi na przyrządach.

      Profilaktyka wad postawy u dzieci

      O brak wady postawy ciała u dzieci trzeba dbać od ich pierwszych dni – maluch nie powinien mieć zbyt miękkiego materaca oraz zbyt wysokiej poduszki. Nie należy kłaść go ciągle na plecach i nosić na tej samej ręce. Ważne jest zachęcanie malca do raczkowania, by mógł wzmacniać swoje mięśnie, nie powinien jednak zbyt wcześnie siadać i wstawać. Istotnym aspektem jest dbanie o optymalny poziom witaminy D w organizmie malucha, wytwarzająca się pod wpływem słońca. Starsze dzieci powinno się zachęcać do wysiłku fizycznego oraz dbać o ich zbilansowaną dietę. Pozwoli to uniknąć otyłości. Kiedy dziecko wejdzie w wiek szkolny, konieczny stanie się zakup odpowiedniego, wygodnego biurka i krzesła, dopasowanego do kształtu kręgosłupa. Nie mniej ważne jest, aby plecak ucznia nie był zbyt ciężki. Należy wybrać model z usztywnianym tyłem i szerokimi, regulowanymi szelkami.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości