Większość ludzi zasypia co wieczór w wybranej przez siebie, ulubionej pozycji, która wydaje się najbardziej komfortowa. Okazuje się jednak, że na przykład spanie na brzuchu nie jest dobre dla kręgosłupa, a zasypianie na boku ma wpływ na powstawanie zmarszczek! Jaka pozycja jest optymalna do spania? To zależy od stanu kręgosłupa i podatności na niektóre choroby narządów wewnętrznych.
>>> Zobacz także:
- Zaburzenia snu u dorosłych i dzieci. Jakie są przyczyny i sposoby leczenia?
- Jak kupować łóżko z materacem - podwójne sypialniane i jednoosobowe
- Spanie ponad miarę wcale nie daje wypoczynku, tylko zmęczenie!
Spanie na brzuchu – wady i zalety
Czy spanie na brzuchu jest zdrowe? Przede wszystkim pozycja ta jest dużym obciążeniem dla kręgosłupa i systemu mięśniowego. Kark w czasie spania na brzuchu jest nienaturalnie skręcony. System mięśniowo-więzadłowy pleców, karku i barku pracuje w sposób asymetryczny, ponieważ z jednej strony jest nadmiernie rozluźniony, a z drugiej zbyt obciążony. Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa są zniekształcone, a same kręgi – obrócone względem siebie. W takich warunkach kręgosłup nie może się zregenerować, co przeczy podstawowej zasadzie snu, a więc właśnie regeneracji i rozluźnieniu. Ból pleców po spaniu na brzuchu może się zdarzać dość często, szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy odpowiednim materacem i poduszką. Na niekorzyść tej pozycji działa także fakt, że narządy wewnętrzne w klatce piersiowej i brzuchu ulegają uciskowi, przez co nie mogą pracować w pełni wydajnie. Istnieje specjalna poduszka do spania na brzuchu, która jest wyprofilowana w kształt przypominający literę „X”. Używanie jej pozwala odciążyć kręgosłup szyjny i zmniejszyć przykre konsekwencje sypiania na brzuchu.
Ciekawostką jest fakt, że spanie w ten sposób ma swój aspekt psychologiczny. Co oznacza spanie na brzuchu? Najczęściej pozycję taką wybierają osoby z dużą potrzebą bezpieczeństwa i akceptacji.
Podsumowując, zaletami spania na brzuchu są komfort i poczucie bezpieczeństwa – dla ciała jest ona zgubna i warto pomyśleć nad zmianą swoich przyzwyczajeń.
Spanie na plecach – dobre czy złe?
Układanie się do snu na plecach sprawia, że kręgosłup pozostaje prosty. Ciśnienie wywierane na kręgi nie jest duże, dlatego taka pozycja pomaga niwelować bóle pleców i szyi. Jeszcze lepsze dla kręgosłupa jest spanie na twardym i równym podłożu – pozycja, w jakiej układają się plecy, jest optymalna, ciężar ciała rozkłada się równomiernie. Spanie na plecach ma wpływ na urodę – zapobiega powstawaniu zmarszczek i utrzymuje piersi w dobrej kondycji. Pozycji tej nie poleca się jednak osobom, które cierpią na problemy z refluksem. Kwasy żołądkowe mają wówczas ułatwioną drogę do przełyku, a co za tym idzie, wzmagają się przykre dolegliwości. Spanie na plecach nie jest dobrym wyborem dla osób cierpiących na bezdech senny i zmagających się z chrapaniem. W czasie leżenia podstawa języka cofa się w stronę gardła, co utrudnia oddychanie i może powodować chrapanie.
Podsumowując, spanie na plecach jest odpowiednie dla osób z bólami pleców i karku. Nie poleca się go ludziom cierpiącym na częste zgagi, pieczenie w przełyku oraz trudności z oddychaniem.
Spanie na boku – lewym czy prawym?
To ulubiona pozycja do zasypiania w przypadku większości osób. Jest dość komfortowa i odpowiednia dla kobiet w ciąży, pod warunkiem, że układają się one na lewym boku. Obciążenie kręgosłupa nie jest wtedy duże, a dodatkowo można je zmniejszyć, wkładając między nogi poduszkę. Narządy wewnętrzne są dobrze rozmieszczone, a dziecko w łonie mamy bezpieczne. Nie ma ucisku na żyłę główną dolną, co zdarza się w przypadku spania na plecach. Spanie na lewym boku jest polecane także osobom ze zgagą, gdyż ułożenie ciała nie dopuszcza do cofania się kwasów żołądkowych. Lewy bok to również dobra pozycja dla narządów wewnętrznych – jelita pracują efektywniej, przepływ krwi do śledziony jest lepszy, a usuwanie toksyn przez wątrobę zostaje wzmocnione. Spanie na lewej stronie poprawia pracę serca, układu krwionośnego i limfatycznego. Lewy bok miałby same zalety, gdyby nie badania zrobione na uniwersytecie w Hongkongu, pod kierownictwem Shue Yan, które potwierdzają, że w tej pozycji najczęściej śnią się koszmary.
Spanie na prawym boku nie jest za to zbyt zdrowe – znacznie utrudnia funkcjonowanie organizmu, może wywołać zgagę poprzez ucisk żołądka na trzustkę. Praca organów wewnętrznych jest bardzo utrudniona lub nawet chwilami zablokowana. Podsumowując, o wiele bezpieczniej i zdrowiej jest spać na lewym boku.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN