Przeszczepy. Jak długo polskie dzieci muszą na nie czekać?

Rocznie w Polsce dokonuje się około 90 przeszczepów narządów u dzieci. Najczęściej są to nerki i wątroby. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy chirurga, transplantologa z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Piotra Kalicińskiego, aby zapytać, jak długo dzieci w Polsce muszą czekać na narząd do przeszczepu, ile lat miał najmniejszy pacjent operowany przez naszego gościa. 20 stycznia odbędzie koncert "Gwiazdy jazzu charytatywnie dla Dziecięcego Centrum Transplantacji w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie". Weźmie w nim udział sławny skrzypek jazzowy Adam Bałdych. Dlaczego zdecydował się wziąć udział w tym wydarzeniu?
  • Gwiazdy Jazzu Charytatywnie. Koncert, data, ceny, bilety
  • Przeszczepy u dzieci w Polsce. Dane statystyczne

Zobacz: Jak wygląda życie po przeszczepie twarzy?

Gwiazdy Jazzu Charytatywnie zagrają już 20 stycznia w Warszawie. Kto wystąpi? Genialny kompozytor i skrzypek Adam Bałdych z pianistą Krzysztofem Dysem, wspaniała Monika Borzym ze swoim zespołem w programie "Back to the garden", czyli jazzowymi interpretacjami piosenek Joni Mitchel oraz Kasia Pietrzko Trio w programie z jej płyty "Forthright stories".

Koncert „Wielcy Jazzmani charytatywnie dla Centrum Zdrowia Dziecka” odbywa się już po raz trzeci i każdy jest unikalnym wydarzeniem artystycznym, składa się z 3 mini-koncertów, a ponadto spełnia piękny cel pomocy dla Dziecięcego Centrum Transplantacji w CZD, w którym leczone są dzieci wymagające przeszczepienia narządów. Utrzymanie supernowoczesnej placówki, jej stałe doposażanie w sprzęt ratujący życie małym pacjentom - jest niezmiernie kosztowne, ale możliwe właśnie dzięki zaangażowaniu się m. in. najlepszych polskich artystów jazzowych. Bilety na koncert Gwiazdy Jazzu Charytatywnie kosztują 130 złotych.

Przeszczepy u dzieci w Polsce

Ile w Polsce wykonuje się rocznie przeszczepów u dzieci? Jak Polska wypada na tle innych krajów?

My na tle świata wypadamy naprawdę bardzo dobrze. Wykonujemy rocznie około 90 transplantacji rocznie. To są przeszczepienia wątroby, nerki i kilka przeszczepień serca. Zajmujemy się dziećmi w każdym wieku, od noworodka do wieku 18 lat. Nasz najmłodszy biorca wątroby miał pięć dni - mówił w studiu Dzień Dobry TVN chirurg, transplantolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie prof. Piotr Kaliciński.

Dzieci średnio czekają około roku na przeszczepienie nerki, średnio pół roku - na przeszczepienie wątroby. Na tle innych krajów to naprawdę nie jest długo - przekonywał prof. Piotr Kaliciński. Dziecko nie może czekać na przeszczep tyle ile dorosły, bo w tym momencie przestaje się rozwijać fizycznie.

Zobacz też: Na czym polega przeszczep szpiku? Czy jest bezpieczny?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!