Kto jest najbardziej narażony na kleszczowe zapalenie mózgu?
Wakacje to czas kiedy spędzamy najwięcej czasu w plenerze, jak zauważa lekarz dr hab.n. med. Ernest Kuchar(Klinika Pediatrii z Oddziałem Obserwacyjnym, Warszawski Uniwersytet Medyczny) - „Wakacyjne wyjazdy wiążą się ze spędzaniem czasu na terenach otwartych, kontaktami z przyrodą, spacerami czy biwakowaniem. Wszystkie te przyjemne i zdrowe turystyczne aktywności są prowadzone terenach gdzie mogą występować kleszcze. Przypomnę, że kleszcze występują zwykle pod blaszkami liści: larwy pod źdźbłami traw, nimfy, nieco większe postacie rozwojowe kleszczy - pod liśćmi krzaków, a dorosłe postacie kleszczy pod liśćmi drzew. Wydalany przez ludzi, zwłaszcza wypoczywających aktywnie, dwutlenek węgla oraz pot działają na te pajęczaki jak wabiki prowokujące do ataku i ukłucia”.
W grupie ryzyka są przede wszystkim dzieci, które są wyjątkowo aktywne podczas wakacji. „Po pierwsze dzieci spędzają znacznie więcej czasu na otwartym terenie np. na skwerach parkach czy na łąkach. Po drugie, dzieci zachowują się w odmienny, znacznie bardziej beztroski sposób niż „stateczni” dorośli, np. siadają lub kładą się bezpośrednio na trawie, wchodzą na drzewa, bawią się w chowanego w krzakach, co naraża je na istotnie zwiększone ryzyko ukłucia przez kleszcze. Po trzecie, dzieci nie zdają sobie sprawy z zagrożenia i mogą zbagatelizować ukłucie przez kleszcza lub nawet zataić je przed rodzicami z obawy przed konsekwencjami np. wizytą u lekarza – zaznacza dr hab.n. med. Ernest Kuchar.
Kleszczowe zapalenie mózgu – skuteczna profilaktyka!
Istnieje skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed KZM. Szczepienie ochronne jest właściwie w 100 proc. skuteczne. Składa się z trzech dawek, jednak już po przyjęciu dwóch jesteśmy realnie zabezpieczeni. Co ważne - istnieje możliwość wykonania przyspieszonego schematu podania szczepionki, w ciągu jednego miesiąca!
Trzecią dawkę szczepionki można wykonać już po kilku miesiącach i tym samym zapewnić sobie odporność na KZM na kilka lat. Pełne trójfazowe szczepienie zabezpiecza przed KZM na ok. 3-5 lat. Po tym czasie należy podać tzw. dawkę przypominającą.