Zadbaj o bezpieczeństwo oczu i ciesz się promieniami. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Dni są coraz dłuższe, temperatura coraz wyższa, a lato coraz bliżej. Dlatego tez coraz chętniej spędzamy wolny czas na świeżym powietrzu. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo naszych oczu. W programie rozmawialiśmy o tym, na co zwrócić uwagę wybierając okulary przeciwsłoneczne. Powinny one być nie tylko estetyczne, ale i skutecznie chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Bezpieczne szkła

Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie chronić nasze oczy przed promieniowaniem słonecznym i oczywiście dodawać urody. W niektórych przypadkach pełnią także funkcję szkieł korekcyjnych.

Wiele osób o tym nie wie, ale kiedy mamy korekcję wzrokową i zdejmujemy okulary korekcyjne, to widzimy gorzej. Kiedy zakładamy na nieskorygowane oczy okulary przeciwsłoneczne, widzimy jeszcze gorzej. Więc jeżeli masz korekcję, to powinno się mieć też okulary korekcyjne przeciwsłoneczne

– wyjaśnił Emil Iman, optometrysta.

Musimy mieć pewność, że okulary zapewnią naszym oczom bezpieczeństwo. Dlatego powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy szkła, które zamierzamy kupić pochodzą ze sprawdzonego źródła i posiadają odpowiednie filtry.

Filtry UV

Istnieją różne filtry, ale najważniejszy jest UV. Podzielono je na 4 kategorie:

  • Kategoria 4 – zapewnia największą ochronę, przepuszcza niewielką ilość światła 3-8%, więc sprawdza się w warunkach ekstremalnych, np. wspinaczki górskiej
  • Kategoria 3 – najbardziej uniwersalna, stosowana w większości markowych okularów, przepuszcza ok. 18% światła
  • Kategoria 2 – skuteczna w pochmurne dni
  • Kategoria 1 – chroni przed pyłem, dlatego sprawdzi się wieczorem i podczas jazdy na rowerze

Zdaniem optometrysty najbardziej uniwersalna jest kategoria 3 i najlepiej nada się ona do codziennego użytku.

Istnieje również filtr polaryzacyjny, który sprawia, że podczas prowadzenia auta mamy wrażenie, że przednia szyba nie istnieje. Dzięki niemu obraz jest bardzo przejrzysty, a wszelkie odblaski pochodzące z mokrej nawierzchni są minimalizowane, co daje nam większe bezpieczeństwo jazdy. Okulary mogą być również fotochromowe, co oznacza, że po wystawieniu szkieł na słońce lub promieniowanie UV przyciemniają się samoczynnie.

Zakup szkieł

Kupując sobie szkła możemy kierować się ogólnymi zasadami, które nakazują dobierać okulary w zależności od naszego kształtu twarzy, karnacji i koloru włosów.

Czy kolor szkieł gra ważną rolę?

To jest dość indywidualne. Najbardziej uniwersalne są szare, później mamy brązowe – one troszeczkę podbijają nam kontrast, a żółte soczewki używamy w zachmurzeniu

- tłumaczył optometrysta Emil Iman w Dzień Dobry TVN.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jak dbać o oczy w czasie izolacji? Okulistka: „Mamy do czynienia z syndromem widzenia komputerowego”

Jak czyścić okulary? Garść przydatnych porad w zależności od rodzaju szkieł

Soczewki kontaktowe - dlaczego nie powinno się ich nosić przy przyjmowaniu antydepresantów?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości