28 stycznia obchodzimy Światowy Dzień Trędowatych.
W sieci trwa zbiórka na tablety dla dzieci z trędowatych rodzin w Indiach. Nie dość, że najmłodsi nie mają pieniędzy, to przede wszystkim nie mają wartości społecznej w oczach innych obywateli. Wszystko przez trąd. Dla dzieci z takich rodzin edukacja to jedyna forma ucieczki przed żebraniem przez całe życie. W zakresie poprawienia ich sytuacji życiowej od wielu lat działają dr Helena Pyz kierująca Ośrodkiem Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya oraz Małgorzata Smolak, która jest prezeską Fundacji Heleny Pyz. Panie gościły w naszym studiu i opowiedziały o swojej misji.
Edyta Masternak postanowiła wyjechać do Indii, by pomagać trędowatym dzieciom. Skąd taki pomysł? Jak na jej decyzję zareagowali znajomi i rodzina? Osoba trędowata jest w Indiach uważana za osobę nieczystą i jest wykluczona ze społeczności. Trędowaci mieszkają w odseparowanych miejscach. Trądu się tam nie leczy. Czy przed wyjazdem towarzyszyły Edycie jakiekolwiek obawy? Czy chce tam wrócić?
Lekarka Helena Pyz od prawie 30 lat mieszka w Indiach, gdzie prowadzi Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya. O swojej pracy opowiedziała dziennikarzowi Dzień Dobry TVN Marcinowi Sawickiemu. W jakich okolicznościach pojechała do Indii? Czy czuje się w tym kraju bezpiecznie? Jak tamtejsze władze zareagowały na powstanie jej ośrodka? Jej pacjentami są tylko dorośli, czy również dzieci? Czy trąd jest całkowicie wyleczalny? Czy to prawda, że jednym z jej wolontariuszem był tragicznie zmarły Tomasz Mackiewicz? Skąd pochodzą fundusze na działalność ośrodka i jak można im pomóc?
Trąd to choroba zakaźna, która atakuje między innymi skórę. W jaki sposób można się zarazić? Obecnie trąd rozwija się w krajach o klimacie tropikalnym. Jednym z takich miejsc jest Togo. Pojechał tam Szymon Hołownia, który odwiedził chorych w wiosce Akata Dzokpe. Jaka była jego pierwsza reakcja? Jak można pomóc ludziom cierpiącym na trąd? Szymon o swojej trudnej podróży opowiedział w Dzień Dobry TVN.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy wyjątkowych dentystów: Annę Tarajkowską i Konrada Rylskiego. Pani Anna w Indiach leczyła trędowatych, a Pan Konrad pomagał w Afryce. Dlaczego zdecydowali się na tak ryzykowany kontakt z chorymi? Jak zabezpieczają się przed zakażeniem?