rzemiosło

  rzemiosło

  Konwisarstwo to jeden z popularnych wymarłych zawodów. Uprawiane było już w czasach średniowiecznych i wymagało zręczności oraz talentu artystycznego. Dlatego warto się przekonać, czym zajmowali się konwisarze.

  Tradycję rozpoczął jego praprapradziadek, który pod koniec XVIII wieku pracował dla cara Aleksandra. Garncarstwem zajmują się jego ojciec i stryj, a on sam jest najprawdopodobniej najmłodszym w Polsce przedstawicielem tego zawodu. Na czym polega magia gliny? O tym opowiedzieli nam Rafał, Ireneusz i Mirosław i Piechowscy.

  Choć zawód kaletnika jest coraz rzadziej spotykany, wciąż jest zapotrzebowanie na jego usługi. Dawniej jego praca wiązała się głównie z wytwarzaniem wyrobów skórzanych, obecnie to przede wszystkim naprawy. Sprawdź, co dokładnie robi kaletnik.

  Kosze, skrzynie, fotele, ozdobne kule i wazony, karmniki, a nawet ryby - wszystkie przedmioty wykonane tradycyjnie, według starych wzorów. Warsztat pracy wikliniarza to tylko skośna ławka z wbitym gwoździem i wygodne krzesło. Tajemnice tradycyjnego rzemiosła pokazał nam Andrzej Żwawa, który zajmuje się nim od blisko 70 lat.

  Kiedyś bartnictwo przynosiło naszemu krajowi spore zyski. Potem pszczoły zostały zabrane z lasu i przeniesiono je do uli, a rzemiosło bartnicze całkowicie zaginęło. Ci, którzy chcieli nauczyć się bartnictwa, musieli jechać aż w góry Ural, gdzie od miejscowych opiekunów leśnych pszczół uczyli się rzemiosła. Na czym polega praca bartnika? Czym chów pszczół w lesie różni się od chowu w ulu? I jak "wabi" się pszczoły do nowej barci?

  Polacy chcą zdobywać techniczne umiejętności. Skąd się bierze ta nowa moda? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: prowadzącą kursy stolarki Katarzynę Sawko i organizującą kursy szycia Ewę Wójcik. Jakie spektakularne projekty powstały na ich kursach?

  Andrzej Kulak jest rzemieślnikiem wytwarzającym żyrandole do mieszkań, muzeów i pałaców. Firma, którą prowadzi powstała w 1941 r. Tego samego fachu wyuczył swojego syna Macieja. Powiedzieli nam o historii firmy i swojej pracy.

  Fez jest najstarszym miastem Maroka. Tutejsi mieszkańcy zazwyczaj utrzymują się z wszelkiego rodzaju rzemiosła. W jaki sposób wyrabia się słynną na całym świecie ceramikę? I jak wygląda codzienne życie Marokańczyków?

  Łukasz Radwan zabrał kamerę Dzień Dobry TVN do magicznego miejsca, do Pracowni Konserwacji Rzemiosła Artystycznego na Wawelu. Jakie skarby można tam znaleźć?