Maszyna, którą stworzył Waldemar Mazera to replika myśliwca z pierwszej wojny światowej.
Z miejskich ulic powoli znikają maleńkie pracownie rzemieślnicze, w których można było znaleźć nie tylko wyjątkowe towary, ale przede wszystkim doskonałą jakość i niejednokrotnie wieloletnią tradycję. Obecnie w Warszawie można znaleźć cztery pracownie, w których są szyje się rękawiczki. Wraz z kamerą Dzień Dobry TVN odwiedziliśmy te wyjątkowe miejsca.
Hanna i Tomasz tworzą lampy z kijów narciarskich, a Jan Krzysztof z wielką precyzją wykonuje misy z drewna. Co ich łączy? Wszyscy zaczynali od sportu, a teraz zajmują się rękodziełem. Oto młodzi podhalańscy twórcy.
Michał Nowocin kocha starocie. Mężczyzna od kilku lat odnawia i sprzedaje stare lustra. Jak to się stało, że porzucił pracę w korporacji i całkowicie poświęcił się renowacji wiekowych przedmiotów? Dowiecie się tego z naszego reportażu.
Restauracja Roberta Wyskiela pewnego dnia spłonęła. Mężczyzna nie miał pieniędzy na jej odbudowę. Chwycił więc za dłuto i zacząć rzeźbić. Tak odkrył swój talent. Poznajcie jego niezwykłą historię.
To opowieść o miłości, pasji i wsparciu. Pani Agnieszka i pan Wacław małżeństwem są od 65 lat. Podobnie długo wspólnie prowadzą rodzinną firmę. Oto ich niezwykła historia - przygotujcie chusteczki, bo moc wzruszeń gwarantowana.
Konwisarstwo to jeden z popularnych wymarłych zawodów. Uprawiane było już w czasach średniowiecznych i wymagało zręczności oraz talentu artystycznego. Dlatego warto się przekonać, czym zajmowali się konwisarze.
Tradycję rozpoczął jego praprapradziadek, który pod koniec XVIII wieku pracował dla cara Aleksandra. Garncarstwem zajmują się jego ojciec i stryj, a on sam jest najprawdopodobniej najmłodszym w Polsce przedstawicielem tego zawodu. Na czym polega magia gliny? O tym opowiedzieli nam Rafał, Ireneusz i Mirosław i Piechowscy.
Choć zawód kaletnika jest coraz rzadziej spotykany, wciąż jest zapotrzebowanie na jego usługi. Dawniej jego praca wiązała się głównie z wytwarzaniem wyrobów skórzanych, obecnie to przede wszystkim naprawy. Sprawdź, co dokładnie robi kaletnik.
Kosze, skrzynie, fotele, ozdobne kule i wazony, karmniki, a nawet ryby - wszystkie przedmioty wykonane tradycyjnie, według starych wzorów. Warsztat pracy wikliniarza to tylko skośna ławka z wbitym gwoździem i wygodne krzesło. Tajemnice tradycyjnego rzemiosła pokazał nam Andrzej Żwawa, który zajmuje się nim od blisko 70 lat.
Pracowni luster jest coraz mniej, dlatego te wciąż istniejące stają się prawdziwymi ewenementami. Jedną z nich prowadzi Adam Rojewski. Na warszawskiej Tamce odwiedził go Michał Nobis, który był świadkiem procesu powstawania lustra.
Usługi rzemieślnicze znów zyskują na popularności. To bardzo dobra wiadomość dla wszystkich osób, które wykonują "dawne" zawody. Jak wygląda praca szewca i kapeluszniczki w obecnych czasach? Czy trudno jest zdobyć stałych klientów? Porozmawialiśmy o tym z projektantką nakryć głowy Martą Rutą oraz szewcem Zenonem Stokłosą.
Kiedyś bartnictwo przynosiło naszemu krajowi spore zyski. Potem pszczoły zostały zabrane z lasu i przeniesiono je do uli, a rzemiosło bartnicze całkowicie zaginęło. Ci, którzy chcieli nauczyć się bartnictwa, musieli jechać aż w góry Ural, gdzie od miejscowych opiekunów leśnych pszczół uczyli się rzemiosła. Na czym polega praca bartnika? Czym chów pszczół w lesie różni się od chowu w ulu? I jak "wabi" się pszczoły do nowej barci?
Polacy chcą zdobywać techniczne umiejętności. Skąd się bierze ta nowa moda? O zdanie zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: prowadzącą kursy stolarki Katarzynę Sawko i organizującą kursy szycia Ewę Wójcik. Jakie spektakularne projekty powstały na ich kursach?
Andrzej Kulak jest rzemieślnikiem wytwarzającym żyrandole do mieszkań, muzeów i pałaców. Firma, którą prowadzi powstała w 1941 r. Tego samego fachu wyuczył swojego syna Macieja. Powiedzieli nam o historii firmy i swojej pracy.
Fez jest najstarszym miastem Maroka. Tutejsi mieszkańcy zazwyczaj utrzymują się z wszelkiego rodzaju rzemiosła. W jaki sposób wyrabia się słynną na całym świecie ceramikę? I jak wygląda codzienne życie Marokańczyków?
Łukasz Radwan zabrał kamerę Dzień Dobry TVN do magicznego miejsca, do Pracowni Konserwacji Rzemiosła Artystycznego na Wawelu. Jakie skarby można tam znaleźć?