Polenta to, tuż obok pizzy i spaghetti, jedno z najpopularniejszych dań kuchni włoskiej. Jej historia sięga czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to potrawę przygotowywano z różnych zbóż. Ma ona postać kleiku, który po pewnym czasie zastyga. Przepis podstawowy zakłada ugotowanie polenty w wodzie – w taki sposób tradycyjnie przyrządzają ją Włosi. Bardziej swobodna wersja receptury dopuszcza użycie mleka lub bulionu. Samo przygotowanie jest nieco czasochłonne, z uwagi na kilka etapów i konieczność odstawienia potrawy do zastygnięcia.
Włoska kuchnia od wielu lat podbija serca i żołądki smakoszy na całym świecie, także w Polsce. Nic dziwnego – aromatyczne, pyszne dania prosto z Półwyspu Apenińskiego są smaczne, sycące i przywołują na myśl to, co życie ma nam do zaoferowania najlepszego – urlop w słonecznej Italii. Po lasagne bolognese, klasyczne risotto czy tiramisu sięgamy często i chętnie, warto jednak pomyśleć (i, przede wszystkim, skosztować) o daniach nieco bardziej wyszukanych i oryginalnych, choć wciąż prostych w przygotowaniu. Matteo Brunetti zdradza przepisy na lasagne z cukinią, risotto z szafranem i tartę z morelami.
Włochy to piękny, stosunkowo niewielki, ale za to niezwykle zróżnicowany kraj. Składa się z wielu odrębnych, różniących się od siebie regionów. Te różnice widać zarówno w krajobrazie, jak i w kuchni. Na czym polega wyjątkowość Toskanii, Kalabrii i Sycylii?
Każdy, kto choć raz odwiedził słoneczną Italię, po powrocie do kraju nieraz z rozrzewnieniem wspomina ten boski klimat. Na szczęście, żeby go poczuć, nie trzeba od razu jechać na urlop – włoską fiestę z powodzeniem można zorganizować także w Polsce. Jak się do tego zabrać, żeby choć na chwilę przenieść się na południe Europy? To prostsze, niż może się wydawać.