Na początku listopada weszło w życie prawo, które pozwala lekarzowi przepisać receptę między innymi na ten lek tylko podczas osobistej wizyty w placówce. Czy pomoże to zmniejszyć skalę uzależnień?
Województwo lubuskie. Podczas kontroli przesyłek kurierskich w jednej z paczek znaleziono 13 gramów fentanylu. Wiadomo, że przesyłka przyszła z Holandii i miała trafić do mieszkańca Zaboru.
Pan Matusz pochodzi z małej wsi pod Żurominem. Ponad 10 lat temu uzależnił się od leków opioidowych. Zaczynał od leków przeciwbólowych, skończył na fentanylu, silnie uzależniającym leku dwa razy mocniejszym od morfiny. Mężczyzna walczy dziś o zdrowie i spokojne życie bez nałogu. Sprawie przyjrzeli się reporterzy programu Uwaga! TVN.
Kilku uczniów szkoły podstawowej trafiło do szpitala po zjedzeniu żelek, które do placówki przyniosło jedno z dzieci. Analiza wykazała, że słodycze zostały wzbogacone o fentanyl. Jak uczeń zdobył żelki z narkotykiem?
Jest sto razy silniejszy niż morfina, uzależnia szybciej niż metamfetamina i zabija szybciej niż heroina. Mowa o fentanylu - leku dostępnym na receptę, od którego w USA umiera rocznie 50 tys. osób. Fentanyl ma silne właściwości przeciwbólowe, dlatego - jak mówi Tomasz Białas z GIS, dyrektor Departamentu Nadzoru nad Środkami Zastępczymi - chorzy w stanach terminalnych odczuwają fentanyl jako błogosławieństwo. Czy lekarze często przepisują ten lek? Jak rozpoznać, że ktoś jest pod wpływem pochodnych fentanylu?