Single to grupa społeczna stale obecna w mediach, debatach, chętnie portretowana w filmach i pracach badawczych. Żyją w pojedynkę, najczęściej w wielkich miastach i podobno są szczęśliwi. Tyle stereotypowej wiedzy. A jacy są single naprawdę?
Czy singli , czyli osoby idące przez życie w pojedynkę, możemy postrzegać jako jeden wielki zbiór, który generuje podobne potrzeby, ma jednakowe motywacje i sposoby na samorealizację? Czy to, że funkcjonują samodzielnie, jest ich własnym wyborem czy koniecznością wynikającą z życiowego doświadczenia? W jaki sposób postrzegają siebie samych i swoją rolę? Pytania można mnożyć, podobnie jak i odpowiedzi, ponieważ błędem byłoby wrzucanie singli do wspólnego worka.
Zobacz także: Dzień Singla i pomysły na jego celebrowanie
Kim są single?
Single są na tyle interesującą grupą społeczną, że badania na temat ich zwyczajów dotyczących podróży, kulinariów czy życia intymnego prowadzi w Polsce wiele różnych ośrodków. Pod lupę wzięły ich (przy udziale profesjonalnych instytutów badawczych) popularne aplikacje i portale randkowe, ale także biura podróży. Oddzielne badania prowadzą socjolodzy związani z uczelniami humanistycznymi. A kim są single ? Według Wikipedii to osoby, które z własnego wyboru lub przyczyn losowych żyją w pojedynkę. Definicja dotyczy zarówno osób wchodzących dopiero w dojrzałe życie (czyli panien i kawalerów – średnio od 25. roku życia), jak i osób po rozwodzie, przebywających w separacji oraz owdowiałych. Nietrudno zgadnąć, że osoby wywodzące się z wielu kręgów społecznych, w różnym wieku, mające odmienną sytuację prawną i materialną, stanowią niezwykle różnorodną grupę w społeczeństwie. Mimo to można wśród singli wyodrębnić kilka charakterystycznych kategorii . Takiego zadania podjął się ośrodek badawczy TNS Pentor na zlecenie portalu sympatia.pl. Jacy są single według tego badania? 43% singli, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, stwierdziło, że samotność jest ich własnym wyborem. Jako oddzielną grupę sklasyfikowano osoby, które żyją w pojedynkę po stracie partnera lub współmałżonka. Mieli stanowić 40% badanych. Częściej na chęć świadomego wyboru życia bez partnera wskazywali mężczyźni, z których więcej niż połowa nie ukończyła 45 lat. To mieszkańcy dużych miast, ze średnim lub wyższym wykształceniem i wysokimi dochodami. Z kolei 80% osób żyjących samotnie po stracie partnera stanowiły kobiety po 60. roku życia, z niskim wykształceniem. Z tego grona aktywniejsze w poszukiwaniu drugiej połowy były osoby deklarujące się jako single z wyboru (70% ankietowanych).
Single i związki
Podobne badania opinii przeprowadził serwis matrymonialny mydwoje.pl. Wyniki wskazują, że brak partnera nie doskwiera tylko 19% mężczyzn i 21% kobiet. Zdecydowana większość chciałaby wejść w stały związek, a poszukiwania partnera zajmują im sporo czasu. Czego single szukają u drugiej osoby ? Ciekawej osobowości, pokładów empatii – prawie jedna czwarta singli kobiet i mężczyzn twierdzi, że bardzo istotne jest, czy partner z zaangażowaniem słucha rozmówcy i będzie ciekawym towarzyszem do rozmów. Może to stanowić jeden z fundamentów trwałej relacji.
60% pań oczekuje od przyszłego partnera poczucia bezpieczeństwa, blisko jedna czwarta absolutnej szczerości. Z kolei jedynie 11% mężczyzn nie wyobraża sobie związku z osobą, która nie potrafi dostosować swojego zachowania do okoliczności. Ponad dwa razy więcej panów pragnie atencji i uwielbienia, a 40% chce mieć jako partnerkę wzorową żonę, która przejmie wszystkie obowiązki domowe. A oczekiwania kobiet? Połowa chciałaby mieć w domu niemal superbohatera, który poza robieniem błyskotliwej kariery zawodowej będzie pomagał w domu i poświęcał się dzieciom. Niecałe 20% pań widziałoby swojego partnera w roli sponsora, który zapewni im byt i zadba o wszystkie potrzeby.
Obie strony chciałyby być zdobywane. 92% odpowiadających na ankietę pań woli, gdy to mężczyzna zainicjuje relację. Ponad 70% mężczyzn chciałoby zostać zaczepionych przez atrakcyjną kobietę. Większość z tej społeczności jest otwarta na zawarcie związku małżeńskiego. Prawie 40% zakłada, że mogłoby mieć dziecko lub nawet dwoje.
Zobacz także: Single najbardziej podatni na uzależnienia
Ilu jest singli w Polsce?
Według opracowań na podstawie ostatniego spisu powszechnego w Polsce żyje około 6 milionów osób bez stałego partnera. Blisko połowa poszukuje nowych znajomości i partnera w internecie, co wiemy dzięki badaniom TNS OBOP na zlecenie profesora Zbigniewa Izdebskiego . To w rzeczywistości wirtualnej toczy się spora część życia singli . Aplikacje randkowe, portale matrymonialne, zakupy, załatwianie spraw urzędowych – coraz więcej działań odbywa się w internecie. Podobnie jest z poszukiwaniem miłości. To do sieci przeniosła się spora część aktywności w tym zakresie. Dlaczego? Z powodu rozwoju technologicznego, wygody, ale także zmieniającego się trybu życia, który wymaga od nas ciągłej dyspozycyjności. W związku z tym brakuje czasu na nowe relacje czy znajomości.
Nie inaczej jest z rozrywką. Single lubią przygody i podróże. Co roku Polacy jeżdżą za granicę kilkadziesiąt milionów razy. Według serwisu internetowego travelfriends.pl coraz więcej osób podróżuje samotnie (58–67% wyjazdów organizowanych jest samodzielnie). Ten odsetek nadal będzie równie wysoki, ponieważ single to osoby, które potrafią wydawać na swoje rozrywki więcej niż ci, którzy żyją w związkach.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN