Platoniczna miłość to relacja, która łączy dwoje ludzi, ale nie ma podłoża seksualnego. Najczęściej o takiej miłości mówi się w kontekście relacji między młodymi osobami, szczególnie nastolatkami, którzy spotykają się ze sobą, ale jeszcze nie współżyją. Miłość platoniczna może dotyczyć jednak także osób dorosłych, a takim pojęciem można nazywać także więź łączącą np. rodzica z dzieckiem.
Platoniczna miłość – co to znaczy?
Na czym polega miłość platoniczna? Co to jest platoniczna miłość ? Oprócz pozbawienia tego rodzaju miłości elementu seksualnego, platoniczna miłość różni się także pod innymi względami. Przede wszystkim, często zaznacza się, że jest uczucie, które ma ogromne znaczenie duchowe dla partnerów. W takiej miłości wszystko, co łączy ze sobą dwoje ludzi, jest znacznie wznioślejsze niż w przypadku związków, w których obecny jest seks.
Pojęciem miłości platonicznej nazywa się także miłość jednostronną. Zwykle w tego typu relacjach jedna strona nie ma nawet pojęcia o istnieniu tak intensywnych i silnych uczuć, którymi darzy ją druga osoba. Niektórzy pod pojęciem platonicznej miłości rozpatrują także nastolatków, którzy ogromnym uwielbieniem darzą swojego ulubionego wokalistę. Jest to jednak niepoprawne użycie terminu. Miłość platoniczna nie ma tylko podłoża seksualnego, nie jest to jednak określenie dla specyficznej relacji, w której strony nie miały żadnego bezpośredniego kontaktu.
W miłości platonicznej jest miejsce na przyjacielskie relacje, spotkania, czy nawet dotyk. Cały kontakt jest po prostu skupiony na duchowej sferze. Relacja między dwojgiem ludzi rozwija się poprzez rozmowy, wymienianie poglądów, zdobywanie wspólnych wspomnień i doświadczeń, nie zaś poprzez skupianie się na cielesności. Większość osób uznaje także, że w miłości tego typu intymność między ludźmi jest na znacznie wyższym poziomie.
Platoniczna miłość często opiera się także o fantazje i wyobrażenia. Dzieje się tak szczególnie w przypadkach, kiedy obie strony nie znają się jeszcze zbyt dobrze i mogą się tylko doszukiwać pewnych cech u siebie nawzajem. Zdarza się, że obiekt westchnień zyskuje naprawdę wiele zalet – o wiele więcej niż ma ich w rzeczywistości.
Miłość platoniczna – jakie są jej rodzaje?
Można wyróżnić trzy rodzaje platonicznej miłości:
miłość na odległość,
miłość w rodzinie,
platoniczny związek.
Miłość platoniczna na odległość
Najczęściej ten rodzaj miłości dotyczy nastolatków, którzy poznali się przy okazji wspólnych kolonii czy wakacji, jednak na co dzień mieszkają w innych miastach czy nawet państwach. Swoją relację mają możliwość kontynuować przy użyciu internetu. Łączy ich przede wszystkim przyjaźń i to właśnie koleżeńskie uczucia są podstawą ich związku. Rozmawiają i piszą ze sobą o przyziemnych rzeczach, doradzają sobie nawzajem i są dla siebie wsparciem.
Miłość platoniczna na odległość może dotyczyć także tych par, które poznają się przez portale randkowe w internecie. Przed pierwszym spotkaniem dużo czasu spędzają na wymienianiu ze sobą wiadomości i poznawaniu siebie nawzajem. Dobrze mieć kogoś, do kogo można zwrócić się z każdym problemem, czasem jednak taka miłość na odległość może stać się dla kogoś niewystarczająca, a ze względu na brak możliwości spotkania w cztery oczy, może wywoływać frustrację i przygnębienie. Często ten rodzaj miłości platonicznej nie jest w stanie przetrwać próby czasu i po pewnym czasie rozpada się.
Miłość w rodzinie
Najlepszym przykładem czystej miłości platonicznej jest miłość między członkami rodziny. Również między najlepszymi przyjaciółmi, którzy znają się od lat, można mówić o tym rodzaju miłości. Do bliskich, spokrewnionych osób nie odczuwa się popędu seksualnego, dlatego też jest to związek czysto przyjacielski, opierający się na wzajemnym wsparciu. Przykładem takiej miłości jest, na przykład, relacja brata z siostrą, córki z matką czy dziadka z wnukiem. Relacje takie są bardzo trwałe i praktycznie nierozrywalne.
Platoniczny związek
Miłość platoniczna w związku dwojga ludzi najczęściej pojawia się w relacjach osób aseksualnych, które nie odczuwają potrzeby fizycznych zbliżeń. W takim przypadku jest to świadoma rezygnacja z bliskości, jaką daje seks. Takie pary zazwyczaj decydują się na zawarcie tzw. białego małżeństwa. Zdarzają się także przypadki, kiedy ludzie chcą utrzymać miłość platoniczną ze względu kompleksów lub problemów z przeszłości. Jakie jest znaczenie miłości platonicznej w takim związku? Przede wszystkim terapeutyczne. Życie z kimś, kto kocha i akceptuje osoby po przejściach, pomaga im pozbyć się trudnych wspomnień. Choć ludzie świadomie podejmują decyzję o zawarciu związku małżeńskiego opartego na miłości platonicznej, z czasem któryś z partnerów może zacząć potrzebować bliskości. Wtedy też mogą pojawić się problemy lub kłótnie, niewykluczone jest również rozstanie.
Zobacz film: Partnerzy na scenie, przyjaciele w życiu
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN