Puszczać perskie oko? Jakie ma znaczenie?

Para, która na siebie patrzy
Fot: ONOKY - Fabrice LEROUGE / gettyimages.com
Ktoś puścił do Ciebie perskie oko? Porozumiewawcze, zalotne, pozdrawiające, a może sygnalizujące, że coś jest nie tak? Sprawdź, co oznacza puszczanie perskiego oka i następnym razem Ty je puść.

“Puścić do kogoś oko” to swego rodzaju zaczepka . W zależności od sytuacji przybiera inne znaczenie. W sytuacjach formalnych - sygnał, między znajomymi - wyraźny sygnał porozumiewawczy, między kobietą a mężczyzną - znak. Czy w ogóle wypada puszczać do kogoś oko?

Puszczanie oka - kulturalne czy nie?

Istnieją dwie grupy: zwolenników - którzy uważają, że jest to uniwersalny sposób na porozumienie się w wielu sytuacjach, oraz przeciwników - którzy twierdzą, że to niedojrzałe i poniekąd jest oznaką braku szacunku . Prawdę mówiąc, wiele zależy od środowiska, w jakim się obracamy, sytuacji i jej uczestników. Puszczenie oka do nieznajomego na ulicy, którego widzimy przez 10 sekund, i wówczas możemy pozwolić sobie na ów gest, w najgorszym razie pozostawiony zostanie bez odpowiedzi. Co innego, kiedy porozumiewawcze perskie oko zamierzamy puścić w towarzystwie lub konkretnej sytuacji, która ciąg dalszy będzie mieć w przyszłości i jej czas na pewno nie wyczerpie się w przeciągu 10 sekund. Wówczas ważną grę odegra nasza znajomość otoczenia . Jeśli jednak jesteśmy w nowym towarzystwie, lepiej nie ryzykować nieporozumienia, bo możemy wystawić się na śmieszność i zostaniemy zapamiętani jako osoby mało poważne. Jak zareagować, kiedy ktoś nieznajomy puścił do nas oko? Jeśli dotyczy to konkretnej sytuacji, należy odebrać to jako znak. Natomiast w kręgu czysto towarzyskim, najlepszą odpowiedzią zawsze będzie uśmiech.

Perskie oko na spotkaniu formalnym

Wyobraźcie sobie sytuację, w której jesteście na szkoleniu, konferencji bądź służbowym spotkaniu i zostaliście wybrani do odpowiedzi lub wyrażenia swojego zdania, niestety z marnym skutkiem. Bo oto Wasze przygotowanie, a raczej jego brak - zostaje zdemaskowany. Wówczas dobry kolega lub szef, który nie chce dopuścić do Waszej porażki i tym samym porażki firmy, ratuje z Was opałów. Jesteście oblani zimnym potem, skronie pulsują w niemiłosiernym tempie, bo wizja reprymendy właśnie staje się coraz bardziej realna, tymczasem wyłapujecie wzrokiem szefa - wybawiciela niezręcznej sytuacji, który puszcza do Was oko i tym samym zamyka temat.

Puścił oko, które ma oznaczać - pogadamy później o tym, jak mogłeś się nie przygotować do tak ważnego spotkania, a może - nie martw się, wszystko ok , zdarza się każdemu.

Perskie oko jako sygnalizowanie swojego zainteresowania

Atrakcyjne kobiety niejednokrotnie bywają obiektem zainteresowania, spotkane przypadkiem w księgarni, windzie lub na oficjalnym przyjęciu. Zachwyt niektórych panów nieraz nie potrafi pozostać poskromiony i w te pędy ujawnia się w formie nieszczęśliwego gwizdu, lepszego rozwiązania - uśmiechu, a w przypadku odważniejszych panów - mrugnięcia okiem . Puszczenie perskiego oka do kobiety to wyraz uznania , taktu , próby złapania porozumienia , czy może “tania” zaczepka ? Wszystko zależy zapewne od okoliczności , sposobu i intencji. Nieraz puszczenie oka do nieznajomej kobiety pozostało bez odzewu, ale też niejednokrotnie skończyło się wyjściem na wspólną kawę. Jak twierdzą kobiety, najważniejszy jest sposób. Nagle się okazuje, że puszczenie oka wcale nie jest takie proste i oczywiste jakby się mogło wydawać. Najlepiej zrobić to subtelnie i z wdziękiem .

Perskie oko jako znak porozumiewawczy

Siedzisz ze swoim partnerem w dużym gronie i przychodzi czas, kiedy Ty albo on macie dość. Zmęczenie, znużenie, plany na następny dzień. Czasami po prostu nie wypada przerywać rozmowy , by oznajmić wszystkim, że pomimo trwania spotkania, Wy musicie uciekać. Można to zrobić delikatnie, elegancko, w tzw. angielskim stylu. Puszczenie porozumiewawczego oka do gospodarza imprezy z delikatnym ruchem głowy na pewno będzie odebrane jako takt. Gospodarz dostanie wyraźny sygnał, iż jego goście go opuszczają, natomiast Wy pozostaniecie wygranymi sytuacji, gdyż w kulturalny sposób zagwarantujecie sobie wyjście z twarzą z sytuacji.

Perskie oko jako język międzynarodowy

Puszczanie oka mimo wszystko kojarzy się z zalotami i zaczepką o podłożu flirtu. Nie od dzisiaj wiadomo, iż do największych amantów należą Włosi, Arabowie i Latynosi. Puszczanie oka w ich wykonaniu to zaproszenie do flirtu, wyraźny sygnał seksualny: “podobasz mi się”, “umówimy się”, “jak się masz?”. Perskie oko to międzynarodowy uniwersalny znak , będący częścią mowy ciała, który bez względu na kulturę i język jest rozumiany przez każdego.

Zobacz film: Jak nie podrywać kobiet? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości