Zobacz też: Dzieci z cesarek mają niższą odporność? >>>
Przede wszystkim nie należy odwlekać tego momentu. Brak zbliżeń intymnych między dwojgiem ludzi może prowadzić do frustracji zarówno kobietę, jak i mężczyznę. Dziecko jest bardzo ważne, ale nie wolno zapominać o pielęgnowaniu uczucia, z którego maleństwo powstało. Bardzo często zdarza się, że strach przed seksem po porodzie jest wyłącznie w naszej głowie i z punktu widzenia fizjologii nie ma żadnych przeciwwskazań.
Seks po porodzie - kiedy?
Trudno powiedzieć, kiedy dokładnie można rozpocząć współżycie po urodzeniu dziecka. Nie da się też określić, jak będzie wyglądał seks po porodzie. W przypadku każdej kobiety jest to sprawa indywidualna i zależy od wielu czynników. Przede wszystkim, aby wrócić do zbliżeń intymnych, musi skończyć się połóg. Trwa on zazwyczaj około 6 tygodni. W tym czasie również kobiecie narządy rodne dochodzą do siebie. Jeśli dziecko urodziło się poprzez cesarskie cięcie, wtedy seks po porodzie można rozpocząć szybciej - nawet już po 4 tygodniach. Należy jednak pamiętać o wizycie u ginekologa zanim wrócimy do aktywności seksualnej. Oceni on, czy nasze narządy rodne są zdrowe i odpowiednio się zregenerowały. To powinno zmniejszyć strach przed seksem po porodzie. W czasie porodu bowiem dochodzi często do pęknięcia lub nacięcia krocza. Należy skontrolować, czy wszystko dobrze się zrosło i zagoiło. Czasami koniecznym jest, aby odczekać dłużej niż 6 tygodni - szczególnie wtedy, kiedy występują problemy z gojeniem się ran.
Strach przed seksem po porodzie
Kobiety, które zostały mamami często boją się wrócić do aktywności seksualnej. Dzieje się tak szczególnie wtedy, gdy poród był długi i trudny - pojawia się lęk przed seksem. Kobieta boi się bólu i dyskomfortu, jakie mogą jej towarzyszyć. Dodatkowo wiele kobiet obawia się, że nie sprostają oczekiwaniom swoich partnerów. Może się przecież okazać, że pochwa jest zbyt luźna i ani mężczyzna, ani kobieta nie będą odczuwać żadnej przyjemności z seksu. Mięśnie pochwy jednak dość szybko regenerują się po porodzie i wraca ona do swoich poprzednich rozmiarów (czasem nawet mniejszych niż poprzednio). Po porodzie naturalnym jest, że poziom estrogenów jest obniżony. Przez to pochwa jest słabo nawilżona, często dokucza nam suchość. Jeśli tak się dzieje, dobrze jest się wspomóc specjalnymi lubrykantami.
Kolejny powód, dla którego trudno kobiecie wrócić do seksu po porodzie to zmiany, jakie zaszły w jej ciele. Młode mamy często czują się nieatrakcyjne po prodzie - pozostają do zrzucenia zbędne kilogramy, skóra na brzuchu zwisa, a zanim się obkurczy, musi minąć dość sporo czasu. Problematyczne stają się również piersi, które są nabrzmiałe i sączy się z nich mleko. Fakt ten wpływa na poczucie atrakcyjności kobiety. Panie boją się, że nie będą wystarczająco pociągające i atrakcyjne dla swoich mężczyzn.
Zmęczona mama
Dodatkowym problemem jest również zmęczenie. Opieka nad noworodkiem, regularne karmienie, przewijanie i uspokajanie maleństwa sprawiają, że kobieta jest zmęczona i każdy możliwy moment wykorzystuje na odpoczynek. Bobasy bardzo często regularnie budzą rodziców w nocy na karmienie. Normalnym jest więc, że mamy (a często i tatusiowie) są w ciągu dnia bardzo zmęczeni i niewyspani. Sytuacja taka nie sprzyja miłosnym igraszkom i trudno zorganizować romantyczną atmosferę. Poza tym, gdy w domu pojawia się maleństwo, wiele osób odwiedza młodych rodziców. Goście w domu to dodatkowy obowiązek, który może męczyć młodą mamę.
Seks po porodzie - często lepszy niż przed!
Problemy z seksem po porodzie nie dotyczą każdej pary. Kobiece hormony w czasie porodu i karmienia są mocno rozchwiane. Po tym okresie znowu wracają do normy. Pochwa obkurcza się, a ewentualne rany się goją. Wiele par cieszy się z powrotu do współżycia. Odczuwają podniecenie i stają przed niewiadomą, zupełnie jakby był to ich pierwszy raz. Niektóre kobiety twierdzą, że seks po porodzie sprawia im o wiele więcej przyjemności niż przed nim, panowie zresztą też.
Aby kobieta nie bała się wrócić do seksu po porodzie, należy okazać jej wiele zrozumienia, czułości i miłości. Przede wszystkim - nie krytykować oraz nie narzekać (szczególnie na wygląd!!) Poczucie bezpieczeństwa, czułe gesty, komplementy i delikatność sprawiają, że młoda mama chętniej wraca do współżycia ze swoim ukochanym.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN