Życie przenosi się do internetu. W sieci wielu z nas robi zakupy, rozmawia z przyjaciółmi, a także szuka miłości. A co jeśli na portalu randkowym zarejestruje się nasz partner? Potraktować to jako zdradę? Jak postąpić, gdy to odkryjemy? Zapytaliśmy o to psycholog, Marię Rotkiel.
Anna Marek-Cycoń jest wodzirejką. Swój talent do prowadzenia zabaw postanowiła wykorzystać w dobrym celu - zapragnęła pomóc ludziom w znalezieniu drugiej połówki. Dlatego zaczęła organizować "boskie imprezy", o których opowiedziała w naszym programie.
Pęd życia i natłok pracy sprawia, że niektóre pary nie mają czasu i siły na seks. Relacje, w których życie seksualne nie istnieje, nazywane są białymi związkami. Czym się charakteryzują i jakie są przyczyny braku bliskości? O tym opowiedział nam seksuolog i psychoterapeuta Andrzej Gryżewski.
Według badaczy dzisiejsi mężczyźni nie chcą tradycyjnych związków i obawiają się posiadania potomstwa. Wpływ na to ma wiele czynników, a jak donoszą holenderskie badania, biologiczny zegar tyka nie tylko kobietom. Czy mężczyźni tacierzyństwo mogą odkładać w nieskończoność? Jak to wpływa na ewentualną ciążę? Zapytaliśmy eksperta, psychoterapeutki, Katarzyny Miller.
Według badań, 12 proc. Polaków przyznaje się do zdrady. Przyczyn i motywacji jest wiele, jednak zawsze wywołuje ona ból i wiele emocji. Magdalena Surya Zawadzka, psycholog i terapeutka holistyczna opowiedziała, czy zdradę można wybaczyć, a jeżeli tak, to jak?
Wiele osób korzysta z portali i aplikacji randkowych, które mają pomóc w znalezieniu drugiej połówki. Nie mam w tym nic złego, jednak trzeba uważać – nigdy nie wiadomo, czy ktoś po drugiej stronie ekranu nie mija się z prawdą. O internetowych oszustach i manipulatorach rozmawialiśmy z Łukaszem Kacą, trenerem odczytu kłamstwa.
Kasia Wolińska ma zdiagnozowany Zespół Jadassona i musi walczyć z serią ciężkich chorób. Mimo problemów ze zdrowiem trzydziestolatka stara się żyć w miarę normalnie i cieszyć każdą chwilą. W spełnianiu marzeń pomaga jej ukochany Sławek. - Bardzo ubarwił moje życie - wyznała nam Kasia.
Efektem wielu kłótni w związkach są tak zwane ciche dni, kiedy obie osoby konsekwentnie nie odzywają się do siebie. Na ten temat porozmawialiśmy z psycholożką, która zdradziła, czy takie konsekwentne milczenie może przynieść coś dobrego. Jak stopniowo wychodzić z konfliktu?
Początki małżeństwa Pauliny i Krzysztofa ze „Ślubu od pierwszego wejrzenia” nie były łatwe. Oboje planowali nawet rozwód, jednak ostatecznie udało im się pokonać problemu i teraz oczekują narodzin dziecka. O swoich przejściach opowiedzieli Katarzynie Jaroszyńskiej.
Mówi się, że brak oczekiwań to brak rozczarowań. Co jednak dzieje się wtedy z naszymi potrzebami? Każdy z nas je ma niezależnie od stopnia wrażliwości. Posiadamy je także wobec partnera, z którym jesteśmy w związku. Jak jednak nauczyć się o nich mówić i słuchać, i jak później podziękować za ich zaspokojenie? Sztuka okazywania wdzięczności bywa zawiła.
Kwarantanna sprawiła, że więcej czasu spędzamy z naszymi drugimi połówkami. Część osób na pewno się do siebie zbliża, jednak dla innych wspólna izolacja może zakończyć się rozstaniem. O tym, dlaczego tak się dzieje mówiła seksuolog, Izabela Jąderek.
Większość Polaków już od kilku tygodni poddaje się domowej izolacji. Długotrwałe łączenie obowiązków służbowych i domowych na niewielkiej przestrzeni stanowi duże wyzwanie dla wielu rodzin. Dowiedz się, jak pogodzić pracę z funkcjonowaniem w domu.
Obecna sytuacja, gdy izolujemy się w domach i przebywamy z pozostałymi członkami rodziny, może rodzić wiele konfliktów, np. między małżonkami. Czy da się w bezpieczny dla pociech sposób przeprowadzić taką wymianę zdań? Jak unikać sprzeczek?
Domowa izolacja to dla niektórych par okazja do zweryfikowania swojej relacji. Przebywanie ze sobą 24 godziny na dobę to dla wielu osób nie tylko zupełnie nowa sytuacja, ale i nie lada wyzwanie. Co zrobić, gdy w związku pojawi się rutyna?
Randkowanie podczas pandemii jest utrudnione – w tym czasie musimy bowiem zostać w domu, by nie narażać siebie i innych na zarażenie. Nie znaczy jednak, że romantycznego rendez-vous nie można zorganizować w miejscu zamieszkania partnerów. Jak to wygląda u Magdaleny Lamparskiej i jej męża oraz Aliny Wajdy-Lamparskiej i Andrzeja Lamparskiego?
Pandemia koronawirusa bez wątpienia jest dla wszystkich stresującą sytuacją. Może mieć też negatywny wpływ na życie intymne. Jak pokonać obawę przed zbliżeniem? Czy warto teraz starać się o dziecko? O tym rozmawialiśmy w studiu z seksuologiem dr. Robertem Kowalczykiem.
Uczniowie, przedszkolaki i ich rodzice zostali w domu. Jak się okazuje, długie przebywanie w jednym pomieszczeniu może powodować konflikty. O co najczęściej się kłócimy, gdy za długo jesteśmy razem i co nam najbardziej przeszkadza w drugiej połówce? O tym rozmawialiśmy z dziennikarką Marzeną Lewandowską i modelem Jakobem Koselem.
Każdemu z nas zdarzało się sprawdzać w mediach społecznościowych, z kim wcześniej spotykał się nasz partner lub jak radzi sobie nasz ex. Co może być przyczyną takiego zachowania? Ciekawość, a może zazdrość? O tym porozmawialiśmy z psychoterapeutką Katarzyną Kucewicz oraz copywriterką Magdaleną Jaźwińską.
Hollywoodzki gwiazdor Harrison Ford zdradził, że sekretem jego udanego małżeństwa jest przytakiwanie ukochanej. Czy rzeczywiście taka postawa jest godna naśladowania i nie powinno się nigdy wchodzić w dyskusję z drugą połową?
Według niektórych naukowców wspólne spanie wzmaga poczucie bliskości i intymności między partnerami oraz korzystnie wpływa na relację. Są jednak badania, które dowodzą że pary, które dzielą łóżko częściej się nie wysypiają i cierpią z powodu zakłóconego rytmu snu. Kiedy spanie oddzielnie może pomóc związkowi, a kiedy zaszkodzić?
Wchodząc w dorosłe życie, opuszczamy stare gniazdo, aby budować własne. Jednak cząstkę rodzinnego domu zabieramy ze sobą wszędzie tam, dokąd skierujemy swoje dorosłe kroki. Czasami ta cząstka będzie wartościowym posagiem, ale może też być toksycznym balastem. Jakie doświadczenia mają nasi goście?
Mówi się, że nuda to największy wróg wieloletnich związków, dlatego pary boją się rutyny. Okazuje się, że zupełnie niepotrzebnie. Mark Manson, amerykański trener rozwoju osobistego jest przekonany, że związek dwojga ludzi powinien być "tak nudny, jak jest to tylko możliwe”. Jego zdaniem, to jest właśnie klucz do udanej i długiej relacji. Co sądzą o tym nasi goście?
W erze Tindera i portali randkowych wiele osób dość szybko nawiązuje bliskie znajomości, do których podchodzi dość płytko. Czy to częste zjawisko i z czego wynika? O tym porozmawialiśmy z modelem Jakobem Koselem, psychologiem Magdaleną Chorzewską i dziennikarką Lidią Piechotą.
Obecnie instytucja małżeństwa kościelnego przeżywa kryzys. Coraz więcej sakramentalnych związków się rozpada. Małżonkowie są często zainteresowani uzyskaniem nie tylko rozwodu cywilnego, ale i kościelnego. Wielu z nich chce mieć możliwość powtórnego zawarcia związku małżeńskiego w kościele. Kto i kiedy może to zrobić? O procedurze unieważnienia ślubu sakramentalnego rozmawialiśmy z adwokatem kościelnym Jackiem Nowickim.
W Warszawie odbywają się szybkie randki organizowane dla chrześcijańskich singli. Prowadzona przez Kasię i Tomasza kawiarnia, to jedyne miejsce w stolicy, w którym odbywają się tego typu spotkania. Dzięki nim miłość znalazło już 100 par.
Wygląd i metryka nie mają znaczenia, jeśli się człowiek naprawdę się zakocha. Miłość przezwycięży wszystko. Czy niestereotypowe pary mają szansę na przetrwanie? Zapytaliśmy o to swatkę Annę Guzior-Rutynę.
12 procent Polaków przyznaje się do zdrady. Kto najczęściej się jej dopuszcza? Kto wybacza? Czy jesteśmy wiernym narodem czy ulegamy chwilowym słabościom? O tym rozmawialiśmy z seksuologiem Izabelą Jąderek.
W każdym związku zdarzają się konflikty. Nie ma w tym nic złego, jeśli spór prowadzi do oczyszczenia atmosfery i rozwiązania problemu. Konstruktywna kłótnia to według psychologów szczera, otwarta dyskusja osób posiadających odmienne zdanie na dany temat, wykluczająca krzyk i przemoc. Brzmi pięknie, ale jak tu grzecznie się kłócić, kiedy górę biorą negatywne emocje? Opowiedzieli o tym psycholog Katarzyna Kucewicz oraz Anna i Jakub Zając.
Jak pisał kiedyś Richard Paul Evans: „Rozłąka jest dla miłości tym, czym wiatr dla ognia – małą gasi, a wielką roznieca”. Może ona wzmocnić uczucie między partnerami, ale nic tak nie sprzyja romansom, jak życie z dala od siebie. Dowiedz się, jak rozpoznać zdradę na odległość i jak utrzymać związek.
Jak przetrwać czas po rozstaniu? Należy dać sobie czas. Psycholog Marzena Mawricz przekonuje, że trzy miesiące, to tyle, ile potrzebujemy, by biochemia naszego mózgu wróciła do normy. O tym, jak przeżyć ten trudny czas rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z naszymi gośćmi.