Czyszczenie Androida po odinstalowanych aplikacjach to konieczność dla każdego posiadacza smartfona. Poprzez czyszczenie Androida z niepotrzebnych plików zyskujemy w telefonie więcej miejsca na dysku i możemy przyspieszyć jego działanie. Na czym polega czyszczenie Androida ze śmieci?
Istnieje kilka sprawdzonych i prostych metod na czyszczenie systemu Android, które przyspieszą działanie każdego telefonu. Poza konserwacją telefonu warto na bieżąco sprawdzać, czy nie mamy żadnych szkodliwych aplikacji i czyścić Androida z niepotrzebnych plików oraz wirusów.
Dlaczego warto przeprowadzać czyszczenie systemu Android?
System Android jest najpopularniejszym systemem operacyjnym dla urządzeń mobilnych. Cechuje go bezawaryjność i szybkie działanie. Jednak o ile na początku korzystanie z nowego telefonu zawsze jest płynne, aplikacje szybko się otwierają, a przeglądarka internetowa nie zacina się, o tyle później możemy zauważyć, że telefon działa coraz wolniej. Sposobem na uniknięcie tego problemu jest regularne czyszczenie systemu Android . Zmniejszona płynność działania telefonu jest bowiem skutkiem przechowywania w jego pamięci zbyt wielu plików i informacji, które zostają w systemie nawet po odinstalowaniu aplikacji.
4 sposoby na szybkie czyszczenie systemu Android
Jak w prosty sposób czyścić Androida na telefonie i jakie są rodzaje czyszczenia Androida z niepotrzebnych plików? Na szczęście do efektywnego czyszczenia systemu Android nie trzeba być ekspertem . Poznaj 4 sposoby na czyszczenie Androida ze śmieci , niepotrzebnych plików oraz na przyspieszenie jego działania:
1. Restart, czyli ponowne uruchomienie telefonu – współczesne urządzenia mobilne mogą długo wytrzymywać bez ładowania, a gdy już podłączymy je do zasilania, ładują się bardzo szybko. Z tego powodu coraz rzadziej wyłączamy telefon. Restartowanie co jakiś czas telefonu stanowi czyszczenie Androida z niepotrzebnych plików tymczasowych , które nie są już potrzebne, ale system cały czas przetwarza je w tle.
2. Czyszczenie Androida po odinstalowanych aplikacjach – pozostałości aplikacji, które kiedyś były zainstalowane na telefonie, mogą wciąż zajmować miejsce na dysku. W internecie możemy znaleźć wiele darmowych programów do czyszczenia Androida po odinstalowanych aplikacjach. Proces jest krótki i może trwać nawet kilka sekund.
3. Odinstalowanie lub wyłączenie aplikacji systemowych – działanie aplikacji systemowych może powodować wolniejsze działanie telefonu, a także zwiększać zużycie baterii. Warto od razu po zakupie oczyścić urządzenie z tych aplikacji, które nie są nam potrzebne. Możemy je odinstalować lub zaznaczyć, by nie uruchamiały się samodzielnie przy starcie systemu.
4. Czyszczenie Androida z pamięci podręcznej – pamięć podręczna (pamięć cache ) zużywa zasoby pamięci RAM, dlatego co jakiś czas można ją wyczyścić. Przyda się do tego program do czyszczenia systemu Android , ale równie dobrze można po prostu usunąć pamięć podręczną w ustawieniach telefonu.
Czyszczenie Androida z wirusów
Oprogramowanie Android znane jest z wysokiej funkcjonalności i bezpieczeństwa. Mimo to, pobierając pliki od nieznanych producentów, możemy narazić nasz telefon na niebezpieczne oprogramowanie.
Istnieje prosty sposób na czyszczenie Androida z wirusów . Zdecydowaną większość wirusów da się wyczyścić poprzez instalację oprogramowania antywirusowego na Androida i przeprowadzenie rutynowego skanu . Mając podejrzenie, że na naszym telefonie działa szkodliwa aplikacja, możemy dla pewności uruchomić bezpieczny tryb telefonu i przejrzeć zainstalowane aplikacje w sekcji „pobrane”. Jeśli któraś z aplikacji wzbudza nasze podejrzenia lub mamy wątpliwości, czy ją instalowaliśmy, to najbezpieczniej będzie ją usunąć. Ważne jest również, by pobierać aplikacje wyłącznie ze sprawdzonych źródeł – na przykład ze sklepu Google lub innej rekomendowanej platformy .
Czyszczenie Androida bez roota – na czym polega?
Root (w j. ang. korzeń ) to nic innego jak prawa administratora , które pozwalają na dokonywanie wszelkich zmian w systemie operacyjnym Android . Z reguły jako użytkownicy nie posiadamy uprawnień root . Celem twórców oprogramowania było zapewnienie stabilnej i samoistnej pracy systemu.
Jeśli chcemy przeprowadzić czyszczenie Androida, root pozwala nam na bezproblemowe usuwanie aplikacji (także systemowych) . Zdarza się jednak, że nie mamy pełnych uprawnień administratora na telefonie. Wówczas pozostaje czyszczenie Androida bez roota, albo też wykonanie roota na telefonie, któremu posłuży któryś ze specjalistycznych programów. Czyszczenie Androida bez roota nie jest gorszym rozwiązaniem, ale wiąże się z ograniczeniami – np. aby skutecznie oczyścić Androida z wirusów i śmieci bez roota, trzeba korzystać z trybu bezpiecznego . Konieczne może być również wejście w uprawnienia aplikacji i ich zmiana, aby mieć dostęp do usuwania niektórych plików systemowych.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN