Pandemia koronawirusa pokrzyżowała plany przyszłym parom młodym. Wiele z nich decyduje się na przełożenie ślubu i wesela. Jak w praktyce wygląda zmiana terminu ceremonii? O tym mówili nasi goście.
Ze ślubem muszą poczekać
Patrycja i Karol mieli wziąć ślub 1 maja 2020 roku. Wesele planowali od 2 lat. W obawie przed koronawirusem postanowili jednak przełożyć uroczystość na wrzesień. Rodzina i znajomi poparli ich decyzję.
Jest to dla nas ciężka sprawa, ale sytuacja w kraju wiadomo jaka jest. Wszyscy musimy być racjonalni i podejmować trudne kroki, żeby jak najszybciej uporać się z tym, co się teraz dzieje
- podkreśla Patrycja.
Mogli zawrzeć ślub cywilny - tylko w obecności urzędnika i świadków. Jednak się na to nie zdecydowali, bo planują ślub kościelny.
Mamy bardzo dużą rodzinę, z którą jesteśmy blisko i chcieliśmy ten dzień spędzić razem z nimi
- dodaje przyszła panna młoda.
Ślub odbędzie się w piątek, 18 września. Będzie ta sama sala, fotograf, zespół, panna młoda będzie musiała tylko zmienić makijażystkę.
Udało się wszystkich usługodawców przesunąć, to jest przesunięcie, a nie odwołanie, wszystkie zaliczki zostały
- mówi Karol Mosakowski.
Przełożony ślub - pierwszy test dla związku
Dla młodej pary przesunięcie ślubu to poniekąd koniec świata, ale i czas próby dla ich związku -uważa psycholog, terapeuta par Marzena Mawricz.
Jeżeli w tej sytuacji będą się wspierać, będą życzliwi, to ten pierwszy test, pierwszy kryzys, który się pojawia, mają za sobą
- wyjaśnia psycholog. Jej zdaniem, ten symboliczny moment może być wspaniałym początkiem odwagi w byciu we dwoje i wzajemnego zawierzenia w tworzenie wspólnoty na przekór wszystkiemu.
Sytuacja każdej przyszłej pary młodej jest inna - dodaje organizatorka wesel Kamila Romanow. Na kwiecień miała zaplanowane 3 uroczystości i wszystkie zostały przełożone.
Takich odwołanych uroczystości są tysiące. To jest trudna sytuacja i dla branży weddingowej i dla par młodych. Musimy się porozumieć. Te pary, które planują uroczystości na marzec i kwiecień, już teraz szukamy planu B
Jak dodaje Kamila Romanow, pary młode, organizatorzy i podwykonawcy muszą być elastyczni. Restauracje proponują nowe terminy. Korzystnym rozwiązaniem będzie wesele nie tylko w piątek lub sobotę, ale nawet w inny dzień tygodnia.
Zobacz też:
- Izabela Janachowska ubiera pary młode: "Kobiety i mężczyźni w dużych rozmiarach naprawdę mogą super wyglądać"
- Bezdzietne wesele. Państwo młodzi: "To jest nasz dzień, chcemy się dobrze bawić"
- Zaręczyny w muzeum, a może na policji? Nietypowe pomysły na oświadczyny
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Luiza Bebłot