Prawo do grobu - co to jest?
Prawo do grobu to prawo pochowania zmarłego w danym grobie, czyli obok jego bliskich, prawo opieki nad grobem, sprawowania kultu osoby pochowanej, wreszcie podjęcia decyzji o pochowaniu innych osób bliskich. Prawo do grobu obejmuje również wydatki na utrzymanie grobu i w części cmentarza (chyba że w grobie jeszcze nikogo nie pochowano).
Uprawnienie do pochówku - komu przysługuje?
Prawo do pochówku w grobie przysługuje tylko rodzinie zmarłego, co oznacza, że jedynie jej członkowie mogą podpisać umowę z zarządcą cmentarza.
Prawo do pochowania zmarłego mają w kolejności:
- jego małżonek,
- zstępni (dzieci, wnuki),
- wstępni (rodzice, dziadkowie),
- krewni boczni do czwartego stopnia pokrewieństwa, powinowaci w linii prostej do pierwszego stopnia.
W przypadku konfliktu między członkami rodziny co do pochówku, sprawę rozstrzygnie sąd cywilny.
>>> Zobacz także:
- Miejsce na cmentarzu – ile kosztuje? Jak wybrać miejsce na cmentarzu?
- Jak uprawiać chryzantemy w doniczce i w gruncie? Jakie wybrać na cmentarz?
- Cmentarz. Miejsce, w którym wszystkie religie tworzą jedność
Handel prawem do grobu
Nagrobek i ciało należą do rodziny, ale ziemia jest już ziemią komunalną, a nie własnością prywatną, dlatego nie możemy nią handlować. Jest co prawda możliwość odstąpienia grobu, ale to zagadnienie jest bardzo dyskusyjne.
Kult zmarłej osoby
W momencie, gdy zostanie w grobie rodzinnym pochowana jedna z osób każdy z pozostałych członków rodziny nabywa prawo osobiste w postaci kultu zmarłej osoby. Powoduje to, iż nikt spoza rodziny nie może być w grobie pochowany pod rygorem skierowania powództwa o naruszenie dóbr osobistych.
- powiedział nasz gość.
Pochowanie osoby nieuprawnionej do grobu
Osoba spoza rodziny nie może być pochowana w rodzinnym grobie. Aby do tego nie doszło zarządcy sprawdzają dokumenty zmarłego. Jeśli jednak zdarzy się, że w rodzinnym grobie zostanie pochowana osoba obca, to w skrajnym przypadku może dojść do jej ekshumacji.
Opłaty za grób i pochówek
Opłatę za grób wnosi się raz na jakiś czas, zazwyczaj raz na 20 lat. Natomiast opłaty za pochówek regulują zarządcy cmentarzy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN