Porady

Robimy porządki w apteczce. "Nie wolno wyrzucać leków do kosza"

Porady

Aktualizacja:

Przymusowy pobyt w domu można wykorzystać na robienie rzeczy, które z braku czasu zawsze się odkładało. Niewątpliwie taką czynnością jest porządkowanie lekarstw. Kupujemy nowe medykamenty, starych nie wyrzucamy, a bałagan coraz większy. Jak uniknąć chaosu w naszej apteczce? Jak segregować lekarstwa? Pokazywała to w naszym studiu Kinga Zawodnik - technik farmacji.

Porządki w apteczce - od czego zacząć

Przede wszystkim trzeba sprawdzić daty ważności leków. Po upływie terminu należy je oddać do apteki celem utylizacji - same blistry, bez opakowań zewnętrznych.

Są specjalne podmioty, które je odbierają. Jeśli wyrzucamy leki do kosza to nie wiemy, czy ktoś tego jeszcze nie zużyje albo trafi w niepowołane ręce. Nie wolno robić takich rzeczy absolutnie

- podkreśla Kinga Zawodnik.

Jeśli daty ważności są w porządku, grupujemy medykamenty na kilka kategorii i układamy w osobnych pojemnikach.

Najprościej je poukładać "buźkami" do przodu, żeby każdy lek był widoczny. W opakowaniach, ponieważ czasem zapominamy, na co jest dany lek, wtedy sięgamy po ulotkę

- radzi gość Dzień Dobry TVN. Jeśli ulotka została już wyrzucona, zawsze można zadzwonić do apteki, gdzie uzyskamy odpowiedź na nasze pytanie.

Jak posegregować lekarstwa?

  • preparaty odkażające - żele, spraye, płyny, mydła, spirytus salicylowy i woda utleniona. Większość zawiera w swoim składzie alkohol etylowy i izopropylowy. Najwygodniejsze są te w spreju. Ważne, żeby preparaty odkażające stosować na suche dłonie, a nie wilgotne, ponieważ przez rozcieńczenie wodą osłabiamy ich działanie.
  • leki, które przyjmujemy na stałe
  • leki przeciwbólowe
  • suplementy/witaminy
  • lekarstwa dla dzieci
  • środki opatrunkowe i sprzęt (bandaże, termometry)

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości