Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków? Metody odczytywania terminów

kosmetyki
jchizhe/Getty Images

Używanie kosmetyków bez sprawdzenia ich daty ważności może być zgubne w skutkach nie tylko dla urody, lecz także dla zdrowia. Produkty, których termin ważności już minął, są pełne groźnych bakterii, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę.

Przeterminowany preparat może wyrządzić szkody cerze, np. wywołać trądzik kosmetyczny, a kosmetyki do makijażu oka nawet zapalenie spojówek. Ważne jest nie tylko sprawdzenie daty ważności w sklepie, lecz także jej kontrolowanie już po zakupie. Jak poprawnie odczytać datę ważności?

Odczytywanie daty ważności kosmetyków - gdzie ją znaleźć?

Termin ważności kosmetyków zwykle można sprawdzić na ich opakowaniu. Część producentów umieszcza go w tradycyjnej formie, zwykle po oznaczeniu "Exp." ( Expiration day ) oznaczającego datę ważności. Niekiedy można spotkać też termin przydatności do użycia oznaczony liczbą wpisaną w symbol otwartego słoiczka lub zapisaną po skrócie PAO, czyli Period After Opening. Oznacza to zdatność do użytku po otwarciu produktu i jest znacznie ważniejsze niż Expiration day – to właśnie tym symbolem należy kierować się w pierwszej kolejności. Według przepisów Unii Europejskiej PAO musi zostać podany, jeżeli termin przydatności produktu wynosi nie mniej niż 30 miesięcy.

Zdarza się, że na opakowaniu nie widnieje żadne z tych dwóch oznaczeń. Wtedy z pomocą przyjdzie umieszczony na nim kod, z którego można odczytać datę ważności kosmetyków. Dużo zależy od tego, czy dany preparat został wyprodukowany w serii. Jeśli tak, na opakowaniu powinien znaleźć się jej numer. W przypadku wielu znanych marek możliwe jest jego odszyfrowanie za pomocą kalkulatora internetowego. Często jednak konieczny jest kontakt z działem obsługi klienta firmy. Należy też pamiętać, że uzyskane w ten sposób dane mają charakter ogólny i zwykle nie można uzyskać w ten sposób precyzyjnej daty ważności kosmetyku. Jeśli preparat nie został wyprodukowany w partii, często możliwe jest samodzielne odczytanie jego daty ważności. W przypadku kodów czterocyfrowych trzy pierwsze cyfry oznaczają dzień roku, a ostatnia rok produkcji. Kody ośmiocyfrowe w pierwszej cyfrze zawierają rok produkcji, natomiast w dwóch kolejnych jej tydzień. Niestety część producentów posługuje się swoim własnym systemem oznaczeń, dlatego najbezpieczniejszą formą sprawdzenia daty ważności kosmetyków będzie kontakt z działem obsługi klienta. To najlepszy sposób szczególnie w przypadku kosmetyków z kodem odbiegającym od podanych powyżej norm, który trudno odczytać samodzielnie.

Jak sprawdzić datę ważności kosmetyków – zasady ogólne

Zdarza się, że kod lub inne oznaczenie będą nieczytelne. W tej sytuacji można posiłkować się ogólnymi zasadami według typu preparatu i sposobu zapakowania. Przykładowo, krem w słoiczku posłuży przez 9 miesięcy od otwarcia, a ten zamknięty w higienicznej tubce lub butelce z dozownikiem może być stosowany nawet przez 24 miesiące. Balsamy i mleczka do ciała należy zużyć w przeciągu pół roku.

Produktami, które często najdłużej zalegają w kosmetyczce, są kosmetyki do makijażu. Jednak ich data ważności może minąć nawet po 6 miesiącach, jak ma to miejsce np. w przypadku tuszu do rzęs. Kosmetyki w kremie najlepiej zużyć do 9 miesięcy po otwarciu, natomiast te o pudrowej konsystencji powinno się wyrzucić po maksymalnie 30 miesiącach. Szminka, podkład oraz lakier do paznokci zwykle nie nadają się do użycia po roku.

Podane terminy ważności od otwarcia są orientacyjne ze względu na różnice w jakości kosmetyków oraz sposobach ich przechowywania. Najlepiej trzymać je w ciemnym miejscu o umiarkowanej temperaturze i unikać niepotrzebnego otwierania, a w przypadku tuszu również wtłaczania powietrza do środka.

Kosmetyki z krótkim terminem ważności – jak kontrolować zapasy?

Część pań doskonale wie, jakie kosmetyki ma w łazience i na toaletce, niektórym jednak kolekcja nieco wymyka się spod kontroli, przez co część produktów trzeba wyrzucić. Poza rozsądnymi zakupami warto wdrożyć wtedy inne rozwiązania, które pomogą pilnować terminów ważności. Dobrym sposobem jest spisywanie ich na kartce lub nawet stworzenie tabelki na komputerze, w której będzie się umieszczać zarówno Exp., jak i PAO produktów. Dzięki temu sprawdzanie daty ważności kosmetyków stanie się znacznie łatwiejsze nie tylko ze względu na spisanie ich w jednym miejscu, lecz także możliwość łatwego porównania, co warto zużyć wcześniej i czego nie powinno się na razie kupować.

Bezwzględnie należy również wyrzucać wszelkie kosmetyki, które zmieniły swoją konsystencję lub zapach. Nigdy nie wiadomo, jak były przechowywane przed zakupem, dlatego, nawet jeśli ulubiony krem powinien być ważny jeszcze przez 2 miesiące, jednak zaczął się rozwarstwiać, bezpieczniej będzie się go pozbyć.

Sprawdzanie daty ważności kosmetyków ma niebagatelne znaczenie. Te przeterminowane, zamiast dodawać urody, mogą poważnie zaszkodzić, dlatego w żadnym wypadku nie należy ich używać.

Zobacz także:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości