Hydrant – zastosowanie. Jakie są ich rodzaje?

Hydrant
Fot. Getty Images/Feifei Cui-Paoluzzo
Hydranty najczęściej kojarzą nam się z amerykańskimi filmami, w których na każdym skrzyżowaniu stoi czerwony słupek. Hydranty wcale nie są jednak przeżytkiem i wciąż pełnią niezwykle ważną rolę. Sprawdzamy, jakie są rodzaje hydrantów przeciwpożarowych i czym różnią się hydranty wewnętrzne od hydrantów zewnętrznych?

Dziesiątki tysięcy hydrantów przeciwpożarowych rozmieszczonych jest w całej Polsce. Spotykamy je zarówno w terenie (w postaci hydrantów zewnętrznych), jak i w instytucjach pożytku publicznego (uczelnie i szkoły, urzędy, sklepy i wiele innych budynków). Te ostatnie, hydranty wewnętrzne, najczęściej występują w postaci skrzynek hydrantowych, zlokalizowanych na wszystkich kondygnacjach budynku i wyposażonych w profesjonalne węże hydrantowe, które mają za zadanie pomóc w gaszeniu nawet najtrudniejszego pożaru.

Do czego służą hydranty?

Hydranty to bezpośrednie ujścia wody z sieci wodociągowej . Hydranty terenowe, czyli hydranty zewnętrzne , w masowej ilości zlokalizowane są przede wszystkim w pobliżu obiektów podwyższonego ryzyka, takich jak dworce, kopalnie, fabryki, ale oprócz tego występują w całej Polsce. Liczebność hydrantów możemy od niedawna sprawdzić także na specjalnej stronie internetowej, w której pokazane jest ich rozmieszczenie.

Hydrant gwarantuje pobór wody bezpośrednio z sieci wodociągowej . Jest to pewny dostęp do wody, która wykorzystywana jest przez straż pożarną do gaszenia pożarów. Woda, pobierana z hydrantów przeciwpożarowych, cechuje się wysokim ciśnieniem, co pomaga przy gaszeniu dużych pożarów. To właśnie dzięki temu, że tysiące hydrantów przeciwpożarowych zlokalizowanych jest w całej Polsce, w większości przypadków do gaszenia większych pożarów strażacy nie potrzebują transportować większej ilości wody. Oczywiście do wykorzystywania hydrantów służą odpowiednie węże hydrantowe . W ten sposób obecność hydrantów bezpośrednio przyczynia się do bezpieczeństwa pożarowego kraju .

Dwa podstawowe rodzaje: hydrant wewnętrzny i hydrant zewnętrzny. Czym się od siebie różnią?

Możemy wyróżnić dwa elementarne rodzaje hydrantów ze względu na ich lokalizację: hydrant zewnętrzny i hydrant wewnętrzny . Hydranty zewnętrzne częściowo opisaliśmy powyżej – to wszystkie stanowiska do poboru wody z sieci wodociągowej o dużym ciśnieniu, które masowo rozmieszczone są w kraju i pomagają straży pożarnej przy wykonywanych czynnościach gaśniczych. W zakresie hydrantów przeciwpożarowych można także wyróżnić hydranty wewnętrzne.

Z pewnością każdy z nas widział kiedyś przeciwpożarowy hydrant wewnętrzny . Jest to czerwona, z reguły blaszana szafka hydrantowa w kształcie kwadratu, która mniej więcej na wysokości 1,5 m umieszczana jest – zgodnie z ustawą – na ścianach w instytucjach publicznych (szkołach, sklepach, salonach sprzedaży, bibliotekach, uniwersytetach, urzędach), a także w miejscach o dużej zbiorowości ludzkiej (hotelach, motelach, kempingach itp.). W takich instytucjach, jak szpitale, dworce czy przychodnie, możemy napotkać nawet na kilka hydrantów na tej samej kondygnacji. W zależności od rodzaju budynku, wiele biur także wyposażonych jest w szafki hydrantowe. W szafce hydrantowej znajduje się także wąż hydrantowy, służący do gaszenia pożaru. Węże hydrantowe mają średnicę 25 milimetrów i długość od 15 do 30 metrów. Hydranty wewnętrzne zawsze umieszcza się przy wejściach do budynku i/lub wejściach ewakuacyjnych. Hydranty powinny znajdować się na każdej kondygnacji budynku.

Czy korzystanie z hydrantu jest legalne dla wszystkich?

Zgodnie z polskim prawem, hydranty przeciwpożarowe wykorzystywane są przez odpowiednio przygotowane do tego służby. Woda z hydrantów, wewnętrznych, jak i zewnętrznych, pobierana jest bezpośrednio z sieci wodociągowej. Oznacza to pewną trudność w sprawdzeniu, czy woda taka jest wykorzystywana i w jakim stopniu. Z tego powodu, ale także ze względów bezpieczeństwa, korzystanie z hydrantów przez osoby nieupoważnione do tego (straż pożarna, policja, pogotowie gazowe) jest nielegalne i może skończyć się nawet procesem sądowym w przypadku podejrzenia o celowe i długotrwałe działanie .

Niestety, wielu Polaków o tym zapomina lub stara się zapomnieć. Świadczy o tym szeroki wachlarz mniej lub bardziej egzotycznych nagłówków, opisujących stosowanie hydrantów w takich celach, jak np. podlewanie ogródka lub napełnianie własnego basenu w ogrodzie przy domu. Pamiętajmy więc, że pobieranie wody z hydrantu nie jest ani darmowe, ani płatne – jest to czynność nielegalna, za wykonywanie której grożą nam konsekwencje prawne!

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana