Wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego sposobu korekcji wzroku. Zarówno okulary, jak i soczewki mają swoje wady i zalety. Warto przeanalizować każde rozwiązanie, aby wybrać jak najkorzystniej. Co zatem lepsze – okulary czy soczewki?
- Szkła kontaktowe czy okulary?
- Zalety okularów
- Zalety soczewek kontaktowych
- Okulary czy soczewki kontaktowe?
- Co lepsze: okulary czy soczewki kontaktowe?
Zobacz też:
Jak dobrać oprawki okularów? Kilka zasad
Angielski dziennikarz i sportowiec oślepł na prawe oko po tym, jak pasożyt dostał się do rogówki. Infekcję spowodowały kąpiele w soczewkach kontaktowych... Co zatem wybierać do sportów, np. wodnych - soczewki czy okulary? Co jest bezpieczniejsze dla oczu?
Wady wzroku dotykają coraz większą liczbę osób. Długie godziny spędzone przed smartfonem i komputerem przyczyniają się do pogorszenia wzroku i pogłębienia wady. Z tego względu niezbędne jest wybranie produktu poprawiającego widzenie. Co będzie lepsze: okulary czy soczewki?
Szkła kontaktowe czy okulary?
Okulary są ważną częścią naszego życia i nieustannie nam towarzyszą. Zakładamy je do pracy, szkoły, ale też na ważne imprezy okolicznościowe. Z tego względu powinny być dobrze dopasowane, wygodne i funkcjonalne. Okulary należy dopasować do kształtu twarzy, a więc najkorzystniej dokonywać zakupu w salonie optycznym. Wydawałoby się, że soczewki, których nie widać, są znacznie lepszym rozwiązaniem, ale one również mają swoje wady.
Zalety okularów
Podstawową zaletą okularów jest to, że możemy je zdjąć w każdej chwili. Nie wymagają stosowania płynów nawilżających, a jedynie czyszczenia przeznaczoną do tego ściereczką. Okulary są bardzo wygodne, a ich zakładanie nie wymaga precyzji ani wysiłku. Co więcej, zajmuje znacznie mniej czasu niż zakładanie soczewek.
Kolejną zaletą okularów jest podkreślenie naszego charakteru, dopełnienie ubioru, a nawet… podwyższenie sobie IQ. Nierzadko osoby bez wady wzroku kupują popularne zerówki, ponieważ uważają, że wyglądają w nich bardziej inteligentnie.
Okulary to najczęściej zakup jednorazowy i nosimy je nawet przez kilka lat. Możemy je regulować w salonach optycznych, a w razie pogłębienia się wady wymienić tylko szkła, a nie oprawki.
Ponadto nie każda wada wzroku wymaga ciągłego noszenia okularów. Wyróżniamy m.in. okulary stałe oraz do czytania lub komputera. Najczęstsze wady wzroku to nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Do okularów można dobrać szkła progresywne, fotochromowe, antyrefleksyjne czy antystatyczne. Niektóre powłoki soczewek okularowych są odporne na zarysowania, odciski palców, a nawet na wodę.
Zalety soczewek kontaktowych
Podstawową zaletą soczewek kontaktowych jest to, że są niewidoczne. Nie musimy się martwić, czy wyglądamy korzystnie i czy pasują do danego ubioru. W przeciwieństwie do soczewek okulary nie prezentują się tak dobrze w przypadku stroju sportowego lub kąpielowego, a ponadto uszkadzają makijaż. Oprócz względów wizualnych szkła kontaktowe wyróżnia to, że mogą je nosić sportowcy. Soczewki nie upadną na ziemię i nie ześlizgną się z nosa podczas uprawiania sportu. Ponadto nie parują i nie rysują się w trakcie użytkowania. Mogą być bezbarwne albo kolorowe, co umożliwia zmianę koloru oczu. Co więcej, nosząc soczewki, możemy zakładać również okulary przeciwsłoneczne.
Okulary czy soczewki kontaktowe?
Które rozwiązanie będzie korzystniejsze: okulary czy szkła kontaktowe ? Zdania są podzielone i każde rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady.
Okulary nie zawsze są odporne na parowanie, dlatego w niektórych sytuacjach po prostu ich nie użyjemy. W przypadku takich okularów musimy zrezygnować na przykład z sauny, bo wejście bez nich będzie na pewno problematyczne. Okulary parują zwłaszcza zimą, kiedy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia lub gdy pijemy gorący napój.
W przypadku soczewek największą wadą jest ich zakładanie. Szybkie założenie soczewek wymaga czasu i wprawy. Ponadto istnieje ryzyko dostania się do oka drobnoustrojów, dlatego należy szczególnie dbać o czystość soczewek i palców. Co więcej, soczewki nie są rozwiązaniem dla każdego. Najważniejszym przeciwwskazaniem do ich noszenia jest zespół suchego oka oraz skłonność do zapalenia spojówek. Higiena soczewek jest priorytetem, a niektóre sytuacje życiowe mogą nam to uniemożliwić. Trzeba też pamiętać o tym, aby zmywać makijaż dopiero po zdjęciu soczewek.
Soczewki czy okulary – co zdrowsze?
Jeżeli chodzi o zachowanie higieny i uniknięcie infekcji oczu, to lepszym rozwiązaniem będą oczywiście okulary. Częste dotykanie soczewek lub przechowywanie ich w nieprawidłowym miejscu jest niehigieniczne i może doprowadzać do osiadania drobnoustrojów.
Co lepsze: okulary czy soczewki kontaktowe?
Przed ostatecznym wyborem należy wziąć pod uwagę cenę obu rozwiązań i zasobność naszego portfela. Jeżeli jesteśmy zapominalscy i zdarza nam się gubić drobne rzeczy, to musimy liczyć się z częstymi i nieprzyjemnymi wydatkami. Okulary kupujemy raz na kilka lat, natomiast soczewki średnio co miesiąc.
Choroby oczu, wrażliwość i podatność na infekcje wykluczają zakup soczewek. Jeżeli nie cierpimy na żadne choroby, jesteśmy w stanie często wymieniać soczewki i zależy nam przede wszystkim na ukryciu wady, to szkła kontaktowe będą najlepszym rozwiązaniem. Umożliwiają uprawianie sportu, świetny wygląd na zdjęciach i nie zakrywają makijażu oczu. Z kolei okulary są mniejszym wydatkiem, nie musimy ich szczególnie pielęgnować i mogą być noszone w przypadku chorób oczu.